היסטוריה ופילוסופיה של המדע – עלילות אלברט איינשטיין ומילבה מאריץ’

היום הייתי בכינוס הרביעי לתקשורת המדע בישראל. היה נחמד; הבעיה היא שהיו יותר מידי הרצאות בתחום של הוראת המדעים בכינוס של תקשורת המדע. חוץ מזה הכינוס היה מוצלח והציג מיזמים בתקשורת המדע. הלכתי לכינוס בגלל שפרסמתי מעל 100 כתבות מדע פופולארי בתקשורת הישראלית. בכתבות בתקשורת אני מסבירה את ההיסטוריה של המדע ואת המדע.

רציתי להרצות בכינוס לתקשורת המדע אבל לא קבלו את ההצעה שלי להרצות על איינשטיין ומילבה מאריץ’. רציתי להרצות על האופן שבו המחקר שבצעתי באוניברסיטת בוסטון על איינשטיין ובין השאר גם על איינשטיין ומאריץ’ דווח בתקשורת בארה”ב ובעולם. לא רק שחלק מהכתבים לא הבינו על מה הויכוח במאמר שלי, אלא הם גם לא הבינו את השתלשלות העניינים (ההיסטוריה) שהובילה לויכוח. כמו בתקשורת לפעמים מחבר אחד מעתיק מהדיווח של השני… או מסכם את מה שהשני כתב ואז מתקבלת התוצאה: משהו שאני בכלל לא כתבתי אותו במאמר שלי.

כל הדיווחים השמיטו את שמו של פרופ’ ג’ון סטצ’ל, שאותו אני מצטטת בצורה נרחבת במאמר שלי, ודיווח אחד כתב: “היא מצטטת היסטוריון נוסף”. היא לא מצטטת היסטוריון נוסף. היא ציטטה את פרופ’ ג’ון סטצ’ל, שהוא לא נחשב להיסטוריון נוסף אלא להיסטוריון הכי חשוב בחקר איינשטיין.

המסקנה שלי במאמר היא שאיינשטיין המציא את תורת היחסות הפרטית . לאור המקורות הראשוניים הגעתי למסקנה שאשתו הראשונה של איינשטיין לא הייתה שותפה ליצירת תורת היחסות הפרטית והיא גם לא הייתה מקופחת בתחום המסוים הזה. אין עדויות לכך שהיא אי פעם בקשה קרדיט על תורת היחסות הפרטית או כל הישג מדעי של בעלה. הבעיה הייתה ביחסים האישיים שלה עם איינשטיין, ראו הרשימה הבאה.

הדיווחים על המחקר שלי בתקשורת היו באנגלית, בספרדית, בפולנית ובשפות אחרות. כמוכן אתרים אנטישמיים נטפלו למחקרים נוספים שלי וטענו שאם איינשטיין נעזר באשתו הראשונה מאריץ’, אז בעצם הוא גנב את תורת היחסות מפואנקרה והילברט. להלן לקט של הדיווחים בשפות שונות וגם דיווח מאתר אנטישמי אחד; כמוכן, דיווח בעברית משלנו, וכולם מדווחים על עלילות אלברט איינשטיין ומילבה מאריץ’.

דיווח ראשון.

דיווח שני.

דיווח שלישי.

דיווח רביעי.

דיווח חמישי.

דיווח שישי.

דיווח שביעי.

דיווח שמיני.

דיווח תשיעי.

דיווח עשירי.

דיווח אחד עשר.

דיווח שנים עשר.

דיווח שלוש עשרה.

דיווח ארבע עשרה.

דיווח חמש עשרה.

דיווח שש עשרה.

דיווח שבע עשרה.

דיווח שמונה עשרה.

דיווח תשע עשרה.

דיווח עשרים.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s