איור בעידן של שחור לבן

המורה של הבן הקטן שלי, רותי, החליטה להפוך את המבואה לכיתה למשחקיה. אנחנו תרמנו משחקים. אבות בנו שולחן וארונות. והמורות ואני ציירנו על הקירות. עוד לא גמרנו לארגן את הכל. בית הספר נמצא בקיבוץ עין כרמל כמה קילומטרים מאיפה שהייתה לפני שנה השריפה הגדולה בכרמל.

רותי אמרה לי שכדאי לי להתחיל לאייר לילדים. למדתי לאייר אצל זאב, יעקב פרקש ז”ל, שצייר במעריב והארץ ונפטר לפני כמעט תשע שנים.

מכאן

הוא סיפר שהוא אייר את עצמו ככה בגלל שיש לו אוזניים גדולות. הוא היה נוהג לשלוח לנו ברכות לשנה טובה ובכלל מכתבים עם האיור הזה ועוד איורים.

הייתי הולכת אליו לבית מעריב, כאשר מעריב עוד היה עיתון של כולם. הוא היה יושב ליד השולחן ומאייר במכחול שחור. למיטב זכרוני הוא היה עיוור צבעים ולכן הוא אייר רק בשחור לבן. הוא הכיר לי את החבורה ההונגרית. הם כולם דיברו במבטא הונגרי והיה להם חוש הומור כזה… מעניין אותי אם להונגרים בהונגריה גם כן יש חוש הומור? או אולי זה רק ייחודי ליהודים. הייתי באה לתערוכות שלו. הוא היה בן אדם נדיר, לא רק כישרון, אלא גם בן אדם מוסרי. משהו מיוחד במינו. פעם מעריב היה מוסד. לפני עידן האינטרנט, וזאב היה חלק מהנוף הזה. הנוף של השחור לבן.

זה מזכיר לי שכילדה הסתובבתי בטלוויזיה הלימודית. אותה טלוויזיה של שידורי השחור לבן; דוקטור האפבייקט ודלת הקסמים של הקוסם קוק.

יהויקים קוק (מאתר לא ידוע)

היינו איזה שניים שלושה ילדים בקהל של צילומי זהו זה. אני זוכרת את האולפנים הגדולים של הטלוויזיה הלימודית. חדרים אפורים. אפשר היה לעבור מאולפן לאולפן והיה ספסל שעליו היו יושבים כמה ילדים.

ואז הלכתי ללמוד תיאטרון באוניברסיטת תל אביב. הייתי מושפעת מהילדות שלי וגם שם היו חדרים גדולים עם מסכים שחורים. אבל אחר כך עברתי למדעים ולהיסטוריה של המדעים ולטלוויזיה בצבעים. אז הנה איור שלי. זה מה שיצא ממה שזאב לימד אותי וגם מאיזה שהוא כישרון טבעי:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דמויות לסרטי קרטון מהקורס היחיד שלקחתי בבצלאל בזמן שעשיתי דוקטורט…:

5 thoughts on “איור בעידן של שחור לבן

 1. דר’ האפבייקט היה המדריך שלי בחוג להסרטה שעשיתי בילדותי. גם אני גדלתי על סרטיו ללימוד האנגלית, אלו היו תוכניות נהדרותתתתת. הוא היה שחקן מעולה והיה נוהג לחקות את קולומבו למעננו.
  לאחר סיום התוכניות הוא עבר לצפת ושם היה מורה לאנגלית ומדריך. היתה זו התקופה של סופר 8 מ”מ, והסרטים נשלחו לפיתוח בגרמניה. לא כמו היום כשכל ילד יכול לצלם סרט וידאו ולהעלות אותו ל- youtube בזמן אמת. אז עוד היתה סבלנות לחכות חודש בשביל לראות את הסרט שצולם.

 2. היי גלי, היום פורסם ב”ידיעות אחרונות” כי שמעון פרס רוצה להקים את מוזיאון אלברט איינשטיין בירושלים. אולי תכתבי לו? נראה שיש לך הרבה מה לתרום בנושא!

  • הוא היה בן אדם מיוחד במינו. זכור לי שהסרטנו את נופי צפת ואת עצמינו.
   אני כותב עכשיו ספר מדע פופולרי וצריך עורך. באם תסכימי לערוך את החומר, האימייל שלי:
   david.gross8@gmail.com

 3. מעין,

  בשבילך אני אכתוב לו. אבל בדרך כלל דברים כאלה הולכים לפי פרוטקציה. והסיכוי שהוא יקח אותי שואף לאפס. הוא יקח מישהו שלא מבין באינשטיין אבל שיש לו פרוטקציה. ככה זה בארץ.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s