האם מנחם בגין היה טרוריסט?

 

היום יוסי (דר) ענה ליוסי (שריד) שאמר על מנחם בגין שהוא טרוריסט. יוסי דר כתב על שר החינוך לשעבר יוסי שריד: “הייתכן ששר חינוך לשעבר יהיה אפס בהיסטוריה?”

בדיון לימודי לחג השבועות אמר יוסי שריד כי “מבחינתי מנחם בגין ויצחק שמיר הם לא פחות טרוריסטים מיאסר עראפת”. דומני שפעם אחרונה שהמלה טרוריסט נאמרה על מנחם בגין הייתה ב-1948, אבל אולי אני טועה.

בדצמבר 1948 מנחם בגין, מנהיג “תנועת חירות”, לשעבר “ארגון צבאי לאומי”, הגיע לביקור בארה”ב. ברקע פרשת כפר דיר יאסין מאפריל באותה השנה. המדען היהודי המפורסם ביותר בארה”ב, אלברט אינשטיין, יצא במלחמה נגד ביקורו של מנחם בגין בארה”ב ויחד עם עוד מספר מתנגדים הם קראו לתנועתו בשם טרוריסטים.

כפי שנוהגים לעתים קרובות אצלנו היום, כך גם אז; נוסח מכתב שהועבר לחתימה בין כמה אינטלקטואלים. לאחר שנחתם, המכתב נשלח לעורך ה-ניו יורק טיימס, העיתון הנקרא ביותר באותה תקופה בארה”ב. המכתב פורסם ב-4 לדצמבר, 1948.

ובמה עסקינן? מתנגדים לביקורו של בגין בארה”ב טענו ש”תנועת חירות” של מנחם בגין הינה תנועה פוליטית ה”קרובה בארגונה, שיטותיה, הפילוסופיה הפוליטית שלה והגישה החברתית שלה למפלגות הפשיסטית והנאצית”. הם הסבירו שהתנועה נוסדה מהארגון הצבאי הלאומי, הלא הוא האצ”ל; וזהו ארגון טרוריסטי, ימני ושוביניסטי בפלשתינה.

המתנגדים לביקורו בארה”ב של מנחם בגין, טענו שביקורו בבירור מיועד ליצור את הרושם כאילו ארה”ב תומכת בתנועתו בבחירות הקרובות הישראליות. ואם לא די בכך, הם נחרדו לנוכח קומץ אמריקאים בעלי מוניטין לאומי שברכו בשמם את בגין על ביקורו בארה”ב. זה בלתי אפשרי, טענו החותמים על המכתב; לא יתכן כי מי שמתנגד לפאשיזם ייתן את שמו ויתמוך בתנועה שאותה בגין מייצג.

המתנגדים לביקורו של בגין בארה”ב נחרדו, שמא חלק ניכר מהאמריקאים תומכים באלמנטים פאשיסטים בישראל. מסיבה זו החותמים החליטו לתת דו”ח לציבור האמריקאי על מנחם בגין ותנועתו. הדו”ח נשען ככל הנראה בחלקו לפחות על כתבות שפורסמו ב-ניו יורק טיימס ובמקומות אחרים, מכיוון שבסוגריים נכתב “ניו יורק טיימס” ליד התאריך “9 לאפריל”, ובתיאור כתוב – “כתבים זרים”.

הדוגמא שנתנה הייתה פרשת הכפר הערבי דיר יאסין, אירוע שהתרחש מספר חודשים לפני ביקורו של בגין בארה”ב. להלן התיאור שהופיע במכתב של המתנגדים לביקור של מנחם בגין:

“דוגמא מזעזעת הייתה ההתנהגות שלהם בכפר הערבי של דיר יאסין. הכפר הזה, במרחק מהכביש הראשי ומוקף באדמות יהודיות, לא השתתף כלל במלחמה, והוא אפילו הדף כנופיות ערביות שרצו להשתמש בכפר כבסיסם. ב-9 לאפריל (ה-ניו יורק טיימס) כנופיות טרור תקפו את הכפר השליו, שלא היה מטרה צבאית במלחמה, הרגו את מרבית תושביו – 240 גברים, נשים וילדים –  והשאירו כמה מהם בחיים כשבויים שנלקחו לתהלוכה ברחובות ירושלים. מרבית הקהילה היהודית נחרדה מהמעשה, והסוכנות היהודית שלחה טלגרמה מתנצלת למלך ירדן עבדאללה מעבר הירדן. אבל הטרוריסטים, רחוק מלהתבייש במעשיהם, התגאו בטבח זה, פרסמו אותו בצורה נרחבת, והזמינו את כל הכתבים הזרים שהיו במדינה לראות את הגופות הערומות ואת ההרס הכללי בדיר יאסין.

תקרית דיר יאסין מדגימה את האופי והפעולות של תנועת חירות”

הדו”ח במכתב דיבר אודות אלימות שהופיעה מידי פעם כנגד הבריטים בפלשתינה, “האצ”ל וחבורות שטרן הטילו משטר טרור בקהילה היהודית בפלשתינה”. מסופר ש”מורים הוכו קשות במידה ודברו נגדם, מבוגרים נורו אם לא הרשו לילדיהם להצטרף אליהם”. המכתב מדבר על “שיטות בריונות, מכות, ניפוץ חלונות, ומעשי שוד נפוצים” שהפחידו את האוכלוסייה.

למפלגת חירות לא היה כל חלק, טוענים החותמים על המכתב במאמצי בניה חיוביים בפלשתינה. “הם לא הכשירו כל קרקע, לא בנו כל התיישבות, ורק פגמו בפעילות ההגנה היהודית”. עוד נכתב שמאמציהם לסייע בעלייה עוררו כותרות רבות, אבל למעשה היו דלילים ונועדו להביא עוד פאשיסטים כמותם.

המכתב של המתנגדים המשיך לדבר על הפער בין ההצהרות שמנחם בגין ומפלגתו אומרים “עכשיו” (ב-1948) לבין הביצועים שלהם בפלשתינה מהעבר. זה אופייני, כך נכתב לתנועה פאשיסטית שעבורה טרור (כנגד היהודים, הערבים והבריטים כאחד) הוא האמצעי ו-“הנהגת המדינה” היא המטרה. בין החותמים על המכתב היה אלברט אינשטיין.

ואולם שנים רבות אחר כך דווקא מנחם בגין האיש הוכיח את ההפך וכמנהיג חתם על הסכם שלום עם מצרים.

EINSTEIN STATEMENT ASSAILS BEGIN PARTY

 

December 3, 1948, Friday

Page 5, 203 words

Dr. Albert Einstein, Prof. Sidney Hook and nineteen other scholars and teachers joined yesterday in a public statement denouncing the Freedom party of Israel led by Menachem Begin, who is now visiting in the United States, as one that until recently “openly preached the doctrine of the Fascist state.”

 

EINSTEIN IS ASSAILED BY MENACHEM BEGIN

 

December 7, 1948, Tuesday

Page 14, 267 words

While two dozen pickets paraded in front of Carnegie Hall last night, shouting slogans that named Menachem Begin as a “Fascist,” the former commander of the disbanded Irgun Zvai Leumi addressed a public meeting inside the hall.

  

 

12 thoughts on “האם מנחם בגין היה טרוריסט?

 1. למען הדיוק,
  שריד לא אמר, סתם כך, שבגין היה טרוריסט, אלא שהוא היה לא פחות טרוריסט מערפאת, וזה העניין כאן.

 2. סיפור מעניין. חוששני שהאינטלקטואל יוסי דר , היה תוקף בימינו גם את איינשטיין באותו סגנון הטריבונות של בית”ר.

  חשוב לזכור שהרקע לסיפור הוא מלחמת העולם השניה, והמאבק בפשיזם. ואולם לאחר מכן, עם פרוץ המלחמה הקרה והמאבק בקומוניזם, היתה לפשיזם עדנה בעיני המערב, ברמה תועלתית.

  מה שהכי מעניין זה מלחמות היהודים זה בזה, בהתאם לצוק העיתים המתחלף. כניראה זו עובדה נצחית. במהירות שבה משכתבים בישראל את ההטטוריה לפי האינטרס הארעי, יוכרז בקרוב איינשטיין כצורר מוסלמי, אם זה מה שידרשו הסינים מנתניהו תמורת עסקת נשק שמנה, שום דבר לא כבר יפתיע.

 3. יוסי,
  בהמשך הראיון שמופיע במעריב הוא אמר גם שבגין ושמיר היו טרוריסטים ואלה הטרוריסטים שלנו, לכל עם יש את הטרוריסטים שלו.
  אבל נכון האמרה המקורית היא מה שכתבת.
  יוסי שריד אמר את הדברים היום אחרי חתימת הסכם השלום עם מצרים ואילו אינשטיין ושאר המתנגדים כתבו את הדברים בשנת 1948. יוסי שריד לא יכול לחזור על דברים שנאמרו בשנת 1948 מבלי להתייחס למה שקרה אחר כך.
  ב-1948 הניו יורק טיימס ועיתונים אחרים היה התקשורת ולא הייתה טלוויזיה מפותחת ולכן החשיבו את מה שהניו יורק טיימס אמר לדיווח אמיתי פחות או יותר. ואם עיתונאים דווחו על “טבח” אז אינשטיין הזדעזע ולא העלה בדעתו שבגין יוכל אי פעם לעשות שלום, כי מהדיווחים משתמע שהוא טרוריסט. היום יודעים שהמצב ההיסטורי הוא מורכב ויש פירושים שונים והתקשורת מנוצלת על ידי גורמים שונים וכולי.

  • נדמה לי שאיש – אפילו בגין עצמו – לא מכחיש שבגין היה טרוריסט.
   אלא ששריד העמיד אותו באותה מדרגה עם ערפאת, וזה מעשה נבלה.

   • למה זה מעשה נבלה?
    הוא באמת היה טירוריסט בסגנון עראפתי.
    זה שלא היה לו כוח להוציא לפועל מבצעים בסדר הגודל של עראפת זה רק בגלל שהוא היה אפס מאופס ולא היו לו גייסות. אבל בחלומותיו הרטובים הוא בהחלט היה שם.

 4. יקירתי,
  אין ספק שמדובר במלחמות יהודים.
  את צודקת במאה אחוז. טוב אבל זה אופייני ליהודים לא?
  אני חייבת ללכת עכשיו לבית הספר של הילד…

 5. יוסי,
  ההשוואה של יוסי שריד בין בגין לעראפת נועדה להמחיש ששניהם היו פעם טרוריסטים וזנחו את הטרור לטובת עשיית שלום: בגין עשה שלום עם מצרים ועראפת הלך להסכמי אוסלו.
  השוואה כזו דורשת ידע היסטורי מעמיק, מכיוון שהיסטוריונים מתווכחים בינם לבין עצמם בנוגע לאירועים שהתרחשו בשנת 1948. יש עדויות וחומר ראשוני ויש פירושים לחומר הזה. כאן במאמר הבאתי נקודת מבט אחת של אנשים שחיו בשנת 1948 וקראו את העיתונות של אותה שנה שדווחה על האירועים שקרו באותו הזמן וזוהי נקודת מבטם. היום בראי ההתפתחויות מאז 1948 אנחנו רואים את הדברים אחרת לאור הסכם השלום עם מצרים. ולכן צריך לקחת את זה בחשבון.
  האמרה של שריד היא מאוד לא טאקטית ומאוד פוגענית. וזאת גם אם יאסר עראפת זנח את הטרור לטובת הקמת רשות פלשתינית והתקדם לעבר הסכמי אוסלו. מנחם בגין עשה צעד עצום בכך שהוא חתם על הסכם השלום עם מצרים וויתר על שטחים לטובת ההסכם הזה. יתכן שאם היה מנהיג אחר במקומו הוא לא היה עושה זאת. ולכן עדיף לעודד בייחוד תלמידים ואנשים בעם לדבוק במעשהו זה של בגין, כדי שעכשיו יחתמו על הסכם שלום עם הפלשתינים. על ידי השוואתו של בגין ליאסר עראפת או אם אומרים עליו שהוא טרוריסט כמוהו, יוצרים אנטגוניזם לעם הפלשתיני ומרחיקים את הידידות עם העם הפלשתיני ואת ההתקרבות לעם הפלשתיני שנחוצה להסכם שלום. הסכם השלום יכול לבוא רק מאיתנו העם, על ידי זה שנתקרב לעם הפלשתיני ולא נראה בו אויב.
  ולכן זה מאוד היה טפשי מה שיוסי שריד אמר. לא צריך לומר את כל מה שחושבים, וזה אופייני ליהודים… הם תמיד צריכים להיות צדיקי הדור ולומר את כל האמת שלהם ובדיוק את האמת, כדי להיות צודקים. אבל בדרך הם מקימים על עצמם אויבים ומרחיקים את השלום. אז אני חושבת שגם אם יוסי שריד חושב שמה שהוא אמר זו האמת הצרופה, הוא היה צריך לשמור את זה לעצמו ולגלות אחריות כדי שביבי נתניהו יתקרב לאבו מאזן!

 6. הוא לא היה טרוריסט, היודו סוציאלסטים ששלטו באמריקה רצו להציג אותו ככה

 7. לא נותר לי אלא לחסום תגובות שלך, גלי, (ושל יוסי) כל עוד האתרים שלכם לא מאפשרים לי להתבטא בלי רפש צואתי במיוחד. (“עידו לם” וכולי, נראה כמו צאצאיהם הרוחניים של אלי אשד. אני בטוחה שתוכלו לוותר על התענוג להגיב אצלי בבלוג הצנוע. (אגב המגיב המטריד יוצא מ IP של האוניברסיטה בחיפה…).

 8. מחקתי את התגובות של המגיב מאוניברסיטת חיפה עידו לם והמגיבה ניצה שהפריעו לך. היית צריכה סתם לבקש והייתי מוחקת.
  אין לי סנטימנטים לתגובות שאני משאירה בבלוגים של אחרים ולכן לא אכפת לי אם חוסמים אותי אישית. אבל אם מישהו חושב שתגובה כאן היא פוגענית אז אני מוחקת אותה.

 9. טרוריסט וגם מסית ובריון לעת מצוא (אולי בהתאם למצבו המנטאלי, כך אומרים). אבל עם יכולת רטורית מדהימה ונימוסים פולניים, אבל קצת יותר דמוקרט כפרלמנטר מרבים מממשיכיו.

 10. שלום
  יוסי שריד הצליח שידברו עליו ועוד בחיבור עם שמות כמו אינשטיין, בגין וכ”ו.
  השג נדיר לכשלון פוליטי מהמדרגה הראשונה. הוא לא דיבר כך כשהיה צריך טובה פוליטית מיורשי בגין בכנסת. כמו פרוצה זקנה בלה שנואמת בשבח הבתולין.
  הקו נגד בגין וה”פורשים” היה הקו של “הארץ” מאז רכישתו על ידי משפחת שוקן ובודאי משנות השלושים, 70 שנים ! עם קצת הפסקות, ועכשיו שריד שר את שיריהם הישנים של משפחת שוקן.
  בכל מקרה, לדעתי, לא ניתן לנתק את הדיון ההיסטורי הזה, הלא בדיוק משמעותי(גם בגין וגם עראפת עובדים כבר מזמן בגננות מהצד של השורשים) ממה שקורה סביב ישראל. כל פעם כשערבים הורגים ערבים בכל מיני שיטות ישנות וחדשות מישהו נזכר להזכיר שהיהודים הם רוצחים נוראיים. לעיתים קרובות משום מה, באמת משום מה? העובדים בביבר של שוקן ממלאים תפקיד זה. אבל באמת יש היום לישראל וישראלים בעיות חשובות יותר מאשר מדידת הטרוריסטיות של בגין ועראעפת (אני חושב שעראפת מנצח בנקודות בקלות ). מה בדיוק עושה בימים טרופים אלו לפני הצונמי בספטמבר מפלגתו של הלשעבר יוסף שריד לשם השפעה פוליטית בישראל?, לא איני מתכוון לציטוטים חיובים ב”הארץ” ה”גארדיאן” “תישרין”ו”אלהארם”.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s