צ’יטי צ’יטי בנג בנג: הג’יפ המעופף של DARPA והג’יפ המעופף ישראלי

צ’יטי צ’יטי בנג בנג: הג’יפ המעופף של DARPA והג’יפ המעופף ישראלי

אוהבי צ’יטי-צ’יטי בנג בנג ובכלל החולמים על המכונית המעופפת, מסתבר שהחלום ייהפך עוד מעט למציאות.  סוכנות המחקר של הפנטגון DARPA, שידועה ברעיונות המדעיים והטכנולוגיים שלה, רעיונות על גבול המדע בדיוני, חשפה פרטים אודות תוכנית חדשה שנועדה ליצור רכב מעופף בסגנון ג’יפ ארבע על ארבע. האב טיפוס יהיה מוכן עד 2015.

DARPA הכריזה ב-12 לאפריל על תוכניתה לבנות את המכונית המעופפת לשימושים צבאיים. היא הזמינה חברות וארגונים שמסוגלים לתכננה וגם חברות שמסוגלים לספק טכנולוגיות נלוות לענות על המכרז של פיתוח המכונית. ראו כאן. 

במה מדובר? מדובר במכונית מעופפת רצינית בעלת ארבעה מושבים ובעיקר רכב לצרכים צבאיים. DARPA חושבת על מטוס קל שניתן יהיה לנהוג בו גם בכביש.

הבעיות: בתכנון זקוקים לשטח ארוך ושטוח, שעליו ניתן יהיה לנחות ולהמריא בצורה הדרגתית. זקוקים לאמן את הטייס, הרכב זקוק להתאים לטוס בעננים ובאוויר שמעל לערים ולשדות תעופה ראשיים. אפילו אם הרכב יכיל מכשור שלם של מטוס, הוא יכול להיות מקורקע בגלל מזג אוויר לא טוב ולא מתאים לטיסה. במקרה כזה הוא משמש רק כמכונית…

תחשבו גם על הרעש, הנחיתות וההמראות באזורים בנויים ועירוניים. ומה לגבי מהירות הטיסה? מטוס-מכונית לא יגיע למהירויות גבוהות בתור מטוס וגם לא בתור מכונית. זה בדיוק כמו תנור גריל-מיקרוגל, האחד בא על חשבון השני. והמכונית הופכת למטוס ליד הבית? לא הגיוני. אפשר לעשות את זה רק בשדה פתוח. אחרת השכנה תצא ותצעק עליכם. אז מה אם כן נצפה ממכונית שהיא גם מטוס? משהו שישייט מעל הבית עד לסופר בקצה העיר? משהו שהמנועים שלו לא יעירו את השכנים, רכב שלא דורש הנעה יקרה, שהדלק לא יהיה יותר מידי יקר, שניתן יהיה לתדלק אותו בתחנת הדלק הקרובה, שלא נצטרך להיות טייסים מקצועיים כדי להטיסו בשמי העיר ועדיין נדע להנחית אותו מהשמים לנתיבי איילון, ונוכל לנסוע בו ממחלף קק”ל ועד דרך השלום. עכשיו נניח שיש המוני מכוניות מעופפות כאלה בשמים. איך נדע לנווט ולא להתנגש עם מכוניות אחרות? בנתיבי איילון אנחנו כבר יודעים איכשהו (לא תמיד) לעקוף, ולנהוג זה אחרי זה. מה יהיו חוקי התנועה בשמים לטייסים לא מקצועיים, שנוהגים-טסים במכוניות מעופפות? האם נתקשר למגדלי פיקוח מיוחדים?

 DARPA לוקחת בחשבון גורמים אלה כאשר היא מבקשת לתכנן את מכונית-המטוס או את תוכנית המכונית המעופפת מדגם “Transformer (TX) vehicle” . במכונית המעופפת יהיו ארבעה מושבים והיא תוכל לטוס עד שעתיים. כלומר, היא תוכל להגיע מתל אביב לאילת, כאשר היא תגיע לישראל. ואולי החשוב ביותר, יוכל לנהוג בה נהג שהוא לא טייס מיומן.

מבחינה טכנית חושבים על הנעה היברידית חשמלית כולל מערכת הנעה סילונית, מערכות אחסון אנרגיה על בסיס בטריות ואולטרא קבלים, גוף הרכב שיעבור מורפולוגיה ומערכות ניווט טיסה מתקדמות.

המכונית המעופפת מתוכננת על ידי DARPA לשימושים צבאיים. מערכת הטיסה תהיה כה מתקדמת עד שנראה שהמכונית המעופפת תוכל לשמש כמטוס ללא טייס, מערכת אוטומטית לניהול טיסה – רכב כזה יכול לשמש לחילוץ פצועים מהשטח מאזורים שקשה להגיע אליהם. אם מערכת המכונית המוטסת היא מערכת אוטומטית לניהול טיסה אז בודאי שחייל רגיל יכול לתפעלה. כי היא מסוגלת לבצע פעולות בלתי מאוישות בכל מקרה. בקרה אוטומטית פועלת לתיקון הטעויות האנושיות, וכאשר מדובר במכונית בכבישים זה חיוני, ואם יהיה צי של מכוניות מעופפות בשמים – יתכן וזה פתרון לפקקי התנועה בשמיים.

כיצד אם כן המכונית המעופפת מתאימה לשימושים אזרחיים ולאזורים בנויים כמו העיר הסואנת? נגיד שמכונית ולה ארבעה מושבים מאוישת בארבעה חיילים. הם ממריאים וכך הם למעשה עוקפים את כל הכבישים ואת כל הדרכים הצרות והעקלקלות. הם בשמים הפתוחים. בעיר ישנה פעולה שעליהם לבצע, מתרחשת פעולה חבלנית בקצה הרחוב, ישנו אירוע רב נפגעים שיש להגיע אליו באפס זמן. הם רואים אותו מלמעלה מהשמים והם נוחתים מלמעלה לזירת האירוע. מסיבה זו המכונית המעופפת אידיאלית לפעולות אורבאניות. המכונית המעופפת היא שדרוג טוב למסוק המשטרתי. 

DARPA רוצה ג’יפ מעופף לכל דבר, ארבע על ארבע: שקט כמו מכונית רגילה מבחינת רעש המנוע – כאשר נוהגים בו בקרקע, ושקט כמסוק חד מנועי כאשר הוא במצב טיסה. וכל זאת בגלל שימושיו הצבאיים – עלמנת שלא יגלו אותו בעת שינחת בשטח בפעולה מבצעית. במצב המכונית הוא באורך של תשעה מטרים ועליו יעלו כוחותינו… כמו שאומרים בז’רגון הצבאי. כמובן שלרכב יהיו גלגלים והוא ייסע חופשי ברחובות נקיים ואף מלוכלכים ויעבור את כל בחינות ההתנגשות והבחינות שרכב רגיל עובר אותן. ברכב יהיה מקום לצוות הצלה ופינוי פצועים. בענייני הטיסה יהיה עליו להיות מסוגל להמריא ולנחות בצורה אנכית וזקופה – vertical lift vehicle (VTOL), כלומר מבלי שיבצע המראה ונחיתה בהדרגה מעלה-מעלה ומטה-מטה. אחרי שימריא אנכית מעלה הרכב ישייט לאיטו קדימה ויהפוך כמובן כבר למטוס קל חד-מנועי. או אז יהיה מסוגל להשיג גבהים של עשרת אלפים רגל.

נמלא למכונית המעופפת דלק טרם ההמראה ובעזרת המיכל יהיה עליה להיות מסוגלת לכסות מרחק של 400 ק”מ. זאת תוך שילוב של טיסה ונסיעה על הקרקע. ומה תהיינה היכולות של הרכב? DARPA פירטה את צרכיה: להמריא קדימה מבסיס באפגניסטן ולטוס מאה ק”מ בקפיצות מעל שדות מוקשים, פצצות ממולכדות סביב בסיסים. הרכב אז יפטרל סביב בנסיעה על הקרקע ויקפוץ חזרה לאוויר. רכבים כאלה גם יוכלו לטוס בין החוף לספינות בים. ובנוסף, הרכב צריך להיות עמיד תחת אש קלה.

DARPA דורשת מהמתכננים שיזכו במכרז לקחת בחשבון שיקולי בטיחות, הנדסת הכנפים במעבר מרכב לכלי טיס וקונפיגורציה אווירודינמית לטיסה בכלי רכב כזה. כמוכן עליהם לחשוב על השיקולים שיש לקחתם בחשבון כאשר מתכננים את הרכב ומספר הנוסעים שבו, תכנון המנגנון של הטיסה האוטומטית ואפשרויות הכשל, נהיגה ידנית במצב של מכונית, בחירת החומרים הנכונית כדי שיענו על דרישות העמידות והמבנה, ההנעה, בטיחות הנוסעים בהמראה, נחיתה ובזמן הנסיעה, מה קורה בעת כישלון המערכת – כישלון המראה, נחיתה, וכל כישלון אחר? ויסות תרמי וגורמים רבים אחרים.

וכאשר מדברים על טכנולוגיות חדישות אי אפשר שלא להזכיר את ישראל. כי ישראל מתקדמת יותר מהאמריקאים? נעבור לדבר על ישראל, בייחוד ביום חגה וביום הולדתה ה-62.

חברה שיושבת ביבנה תכננה ג’יפ מוטס שקרוי “AirMule”. הרכב שבנוי על בסיס העיקרון שקרוי Fancraft (פטנט של החברה שמבוסס על מטוסים משנות ה-60) הוא רכב-מסוק ללא טייס. הוא הגיע בניסויים בינתיים רק לשני רגל (כמטר) מעל פני הקרקע. התקווה היא שיצא מזה משהו, ג’יפ-אוויר לשימושים צבאיים, שיוכל להגיע למקומות אליהם מסוק רגיל לא יכול להגיע. הוא ישייט חופשי מעל אזורים עירוניים והרריים. הרכב פותח על ידי חברת Urban Aeronautics מיבנה.  

 

1 thought on “צ’יטי צ’יטי בנג בנג: הג’יפ המעופף של DARPA והג’יפ המעופף ישראלי

  1. Pingback: מכונית רובוטית ללא נהג. אומנות, מדע וטכנולוגיה « משרד הפטנטים של ד"ר גלי וינשטיין

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s