תורת איחוד השדות השרופים: מרבית המסמכים שאיינשטיין נתן לשטראוס הלכו בשריפה

תורת איחוד השדות השרופים: מרבית המסמכים שאלברט איינשטיין נתן לארנסט שטראוס הלכו בשריפה

סיפור שפורסם ב-25.3.2010 ב-Mercury news של הסיליקון ואלי בהיות המקרה נדון כעת בערכאות המשפטיות בארה”ב.

עלילות השריפה ומסמכיו של אלברט איינשטיין

דן שטראוס, פרופסור לכימיה בן 55 באוניברסיטת המדינה של סן חוזה, הגיש תלונה בפני שומר היערות בהנרי וו. קו סטייט פארק. הוא היה מיואש מכך ששב לביתן שלו לאחר שארעה השריפה במהירות הבזק, השריפה הגדולה בשנת 2007. כאשר הוא שב למעונו הוא גילה שרכושו הושמד בשריפה. ולא סתם רכוש, הנכס היקר ביותר שלו, הנכס המשפחתי התכלה בשריפה.

מסתבר שבעניין דנא לא היה מדובר ברכוש פרטי בלבד בעל ערך סנטימנטאלי, אלא בפריטים בעלי ערך יקר ביותר ולא סתם. היו אלה מסמכים היסטוריים משמעותיים ביותר – 42 עמודים של חישובים שאותם שרבט – כולל הערות ביניהם – על נייר דקיק ועל מעטפה  – לא אחר מאשר אלברט איינשטיין.

איינשטיין היה הקולגה של אביו של שטראוס בפרינסטון. בתחילה שטראוס לא הורשה להתקרב למעונו מפאת הסכנה. אולם חמישה ימים אחר כך, כאשר סוף כל סוף הרשו לשטראוס לשוב לאחוזתו, הדבר היחיד שנותר עומד לאחר אחת השריפות הגדולות בתולדות מחוז סנטה קלרה בקליפורניה היה בית שימוש חיצוני.

הכספת, שהכילה את המאמרים של איינשטיין והייתה עמידה בפני אש, נפרצה כתוצאה מהשריפה הגדולה, והושארה פתוחה כאשר הלהבות פרצו פנימה, טען שטראוס. הוא חש, כך סיפר, “היה זה כאילו מישהו קרוב נפטר”.

עתה שטראוס תובע הוצאות ופיצויים מאישה בשם מרגרט פאבס, מורה מבית הספר סאן ג’ואן באוטיסטה, שהוא משוכנע שהיא בטעות הציתה את האש. פאבס מואשמת גם על ידי מדינת קליפורניה שהיא זו שגרמה לשריפה. מומחה שבחן את המאמרים לפני השריפה העריך את שוויים בין $250,000 ל-$400,000. עורך הדין של פאבס לא השיב לשיחות הטלפון ולא מסר את תגובתו. להלן העלילה כפי שסופרה לפני שבוע במגזין של הסיליקון ואלי של קליפורניה בגלל שהעניין נמצא כעת בערכאות המשפטיות בארה”ב.

אוסף מסמכים של איינשטיין מגיע למשפחת שטראוס

אוסף מאמרים ומסמכים של איינשטיין הגיע לחזקתה של משפחת שטראוס לאחר שאביו של דן שטראוס, המתמטיקאי הידוע ארנסט שטראוס, נבחר על ידי איינשטיין עצמו ב-1944 להיות אסיסטנט שלו במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון. ארנסט שטראוס ברח מגרמניה הנאצית הישר לפלשתינה ב-1933. הוא למד באוניברסיטה העברית בירושלים ולא סיים שם את לימודיו. משם הוא נסע לניו יורק וסיים את לימודיו באוניברסיטת קולומביה וקיבל דוקטורט. באותה תקופה איינשטיין עבד על תורת איחוד השדות, כאשר מרבית הפיזיקאים האחרים התעסקו או בקוונטים או בביקוע גרעין האטום. איינשטיין היה מנותק במידת מה מהקהילייה הפיזיקאלית, שהחשיבה את חיפושו אחר תורת איחוד השדות למשהו ערטילאי. אולם תמיד היו כמה מדענים, שהוקסמו מההילה של איינשטיין, והיו מוכנים לעלות על עגלת איחוד השדות ולהיות אסיסטנטים של איינשטיין. אחד מאלה היה ארנסט שטראוס. גם איינשטיין וגם שטראוס היו פליטים יהודים חילוניים מגרמניה ומצאו לכן שפה משותפת. שניהם ברחו מגרמניה הנאצית .איינשטיין ושטראוס עבדו יחד עד שנת 1948, כתבו יחד שלושה מאמרים מדעיים והפכו להיות חברים קרובים. אחרי עבודה במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון שטראוס עבר לאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג’לס וכך המשפחה הגיעה לקליפורניה.

אחד מהמסכמים האבודים מבית משפחת שטראוס היה מסמך שהכיל נוסחא, אותה איינשטיין עצמו שרבט על גבי המעטפה של מכתב, שאותו קבל ועליו צוין התאריך “1936”. את המכתב, מספר שטראוס, איינשטיין שם על גבי ערימה בשולחן העבודה שלו תשע שנים קודם לכן. שטראוס ציין בהתרגשות, שאפילו ניתן היה לראות את כתמי השמן על המעטפה, ככל הנראה כתמים מסנדביץ’.

ברם השריפה שהשמידה את המאמרים פרצה כאשר פאבס השאירה חבית מתכת ענקית שבה היא השתמשה באופן לא חוקי כדי לשרוף צלחות מנייר ללא השגחה. השריפה כתוצאה גרמה לשריפה של 200000 km2 שטחי אדמה – כמעט חצי פארק – והרסה ארבע בתי מגורים ו-20 מבנים נוספים, לפי מכבי האש של קליפורניה.

דן שטראוס מחזיק בעותק מצולם של אחד הדפים שאבדו בשריפה ( Patrick Tehan )

שנה שעברה האשימו את פאבס בעבירה אחת בבית משפט. תגובתה של פאבס הייתה nolo contendere והיא לא השיבה על ההאשמה לפיה היא לא הצליחה לשמור על כללי הזהירות בצורה סבירה בעת שטיפלה בחומרים דליקים, כל זאת כדי למנוע שריפה בלתי נשלטת. היה פסק דין וסגנית הפרקליטה המחוזית, סינדי הנדריקסון אמרה, שפאבס השלימה 250 שעות של עבודות שירות ושלמה פיצויים בגובה של $250,000 לשלושה קורבנות של השריפה, כולל בערך $40,000 לשטראוס על איבוד שני הביתנים שלו, בנין ומכונית טריילר.

האם משהו בכל זאת ניצל?

בערך שנה לפני השריפה הגדולה, משפחת שטראוס מכרה סדרת מכתבים מאת אלברט איינשטיין למומחה אספן פרטי תמורת מיליון דולר. ארנסט שטראוס נפטר ב-1983 ואילו דן שטראוס ואחיו פול שטראוס השתמשו במרבית ההכנסות ממכירת המכתבים כדי לדאוג לאימם החולה, שסבלה מאלצהיימר וחיה עם דן שטראוס בביתו שבסן חוזה.

באביב 2007, דן שטראוס אמר, שהוא הביא את המאמרים למעון מפלטו בסופי שבוע, אשר בלב קו פארק, שם היה לו מכונת צילום מופעלת באופן סולארי. הוא הביא לשם את המאמרים של איינשטיין, כי הוא חשב שמעונו זה היה שקט, מפלט טוב מאוד למאמרים הרחק מהכביש הסואן והמלוכלך. המאמרים עדיין היו שם ב-3 לספטמבר, כאשר שטראוס נאלץ לקטוע את טיול התרמילים שלו ליד ביר ואלי בגלל הדיווח על השריפה הגדולה. בתחילה הוא סבר שמדובר בשריפה בביתו ולא במעון הקיט שלו בלב קו פארק. הוא נהג מהר לביתו במקום לנהוג מהר למעון סוף השבוע שלו בקו פארק כדי להציל את המאמרים.

עותק מצולם של דף מאחד המאמרים שאבדו ( Patrick Tehan )

ואז הוא שמע ש”הדיווחים ברדיו אמרו שהשריפה כילתה את ווסט הנרי קו ליד מורגן היל”, נזכר שטראוס. “אולם התברר שמה שהדיווחים התכוונו הוא שהשריפה השמידה את הפארק, את מזרח מורגן היל. דאגתי, אבל חשבתי שהיה לי זמן”.

לאחר שהסתובב אנא ואנא בלילה במשך שעות, שטראוס בדק את האימייל שלו בארבע לפנות בוקר, רק כדי למצוא הודעה מזהירה משומר היערות של קו פארק, שמעונו שלו היכן שהמסמכים הנדירים אוכסנו היה בנתיב השריפה. בזמן שבו הוא הגיע לשער ביתו, השומר לא נתן לו כבר להיכנס בגלל הסכנה מפאת השריפה. אולם ברגע שהוא הצליח להיכנס וראה את ההרס הגדול, הוא אמר, “לא בכיתי על כך הרבה כמו שאכלתי את עצמי על כך שלא נסעתי בלילה הקודם”.

שטראוס בהתחלה חשב, שהוא איבד את כל העותקים של המסמכים. אולם התברר אחר כך, שהמומחה שלו מכר את סדרת המכתבים של המשפחה תמורת מיליון דולר בשנה שקדמה לכן, למעשה בחן פריטים רבים מהאוסף, אימת אותו והיו בידיו העותקים של החומר של דן שטראוס. המומחה, האוורד רוטנברג, שמנהל עסק ספרים נדיר בדרום קליפורניה, היה מסוגל להעריך את מרבית המאמרים שנאבדו בשריפה על בסיס הדיווח הקודם שלו.

עותק מצולם של דף מאחד המאמרים שאבדו בשריפה ( Patrick Tehan )

איינשטיין כותב שיר לדן שטראוס

רוטנברג סיפר, שאינשטיין חתם על הרבה מכתביו למטרות צדקה. “אם תמצא משהו שאומר ‘תודה לך עבור ההזמנה לארוחת הערב אבל אני לא יכול לבוא’, זה דבר אחד. אבל אם יש ברשותך משהו שאומר, ‘הנה הנוסחא’, זה שווה הרבה יותר”.

למעשה, שחזור הנזקים יכול להיות אתגר רציני. משפחתה של פאבס היא בעלת שטח אדמה עצום ורחב ידיים בגודל של 1700 km2 – שכולל אגם וערכו הכספי מאוד גבוהה. אולם מדינת קליפורניה הגישה תביעה נפרדת ודרשה 16 מיליון דולר כדי לכסות את הוצאות כיבוי השריפה והמאבק בכיבויה. ולכן לא ברור כלל האם שטראוס יהיה הראשון בתור הדורשים לפיצוי, מתי יגיע תורו וכמה יקבל, מכיוון שישנו תור ארוך של תובעי פיצויים מפאבס ועל כולם להתחלק בסכום.

לדן שטראוס, מסתבר, בכל זאת נותר מסמך מקורי אחד ויחיד מאלברט איינשטיין, שאותו הדוד אלברט נתן לו כאשר נולד. זהו מכתב בכתב יד של המדען הדגול, שיר מקורי של איינשטיין שכתוב בגרמנית ומברך את הוריו בלידת בנם ב-1954. כמובן שהתרגום לאנגלית במאמר של ביטאון הסיליקון ואלי מאבד מכל האומנות הפואטית שישנה בגרמנית. אולם החיבה של איינשטיין לקולגה שלו ארנסט שטראוס זוהרת מבעד לחרוז היחיד, שמובא כאן בעברית:

“זה מה שאני מאחל:

יהי דניאל

כמו אביו

אינטליגנטי יסודי ולא פחות חביב

שלך, א. איינשטיין

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s