כמה תשובות פילוסופיות ל-Creationist Nonsense…

כמה תשובות פילוסוספיות ל-Creationist Nonsense

המשך הסאגה בנוגע לויכוח בין האבולוציונים לבריאתנים בעקבות דבריו של ד”ר גבי אביטל, המדען הראשי של משרד החינוך. המאמר מ-סייאנטיפיק אמריקן כולל תשובות ביולוגיות ופילוסופיות. להלן כמה מהתשובות הפילוסופיות לטיעונים של הבריאתנים, תוך הסבר על מדעים היסטוריים.

מדעים היסטוריים

מהי תיאוריה מדעית? תיאוריה מדעית היא הסבר אודות אספקט כלשהו של עולם הטבע. היא כוללת חוקים והיסקים שעמדו במבחן הניסיון והניסוי. בתיאוריה ביולוגית כמו האבולוציה, עוסקים באספקטים התפתחותיים שונים של עולם החי. אוספים מאובנים והעדויות שנאספו מעידות על כי אורגניזמים התפתחו לאורך זמן. למרות שאף אחד לא צפה במישרין בשינויים האלה, העדויות העקיפות הן ברורות, חד-משמעיות ומשכנעות. מאין לנו לדעת שאכן זה כך?

המדע לרוב נשען על עדויות עקיפות. ניקח לדוגמא את הפיסיקאים. הם אינם יכולים לראות חלקיקים אטומיים ישירות. מסיבה זו הם מאמתים את קיומם על ידי חיפוש המסלולים שאותם משאירים החלקיקים בתאי ערפל או, למשל, הם בוחנים את מסע החלקיקים במאיץ חלקיקים. הסקפטיים סבורים שהעדר ראיות מיד הופך את ההיסק של הפיסיקאי לפחות מדעי, או לפחות עובדתי או אמיתי. אולם מנקודת המבט של המדען, היעדר ראיות ישירות אינו הופך את מסקנתו לפחות וודאית. אם נאמר זאת, זה כמעט כמו לומר לרופא שצילומי CT או צילום רנטגן אינם חושפים גידולים או דלקת ראות, אלא מראים “סתם” כתמים אקראיים… האמנם?

לפיכך, בדברנו על אבולוציה, אנחנו מדברים על המדעים ההיסטוריים. אין הכוונה להיסטוריה, כמו למשל המהפכה הצרפתית או מלחמת האזרחים בארה”ב. הכוונה היא למדעים שעוסקים באספקטים של הטבע שלא פעם ארעו בעבר. המחקר האבולוציוני מעצם מהותו כמדע היסטורי, כרוך בהסקה ממאובנים ועוסק בעבודה עם דנ”א. זאת במקום ביצוע ניסויים ותצפית ישירה. במדעים ההיסטוריים – הכוללים את הביולוגיה האבולוציונית, האסטרונומיה/האסטרופיזיקה והקוסמולוגיה, הגיאולוגיה/הגיאופיסיקה וארכיאולוגיה – עדיין ניתן לבצע מחקר מדעי מהימן.

ניתן לבחון השערות ותיאוריות מדעיות על ידי זה שנבדוק האם הן תואמות את הממצאים הפיזיקאליים. בנוסף אנו נוודא האם ההשערות מובילות לניבויים שניתן לאשש אותם  בתגליות שנבצען היום. ניקח לדוגמא את האבולוציה. מדענים מצאו שבין אבותיו הקדומים ביותר של האדם, לפני חמישה מיליון שנה, ובין הופעתו של האדם המודרני, לפני מאה אלף שנה, היו שורה של יצורים בעלי תווי פנים של קופים שונים: החל מהומנואידים קופיים יותר לפני חמישה מליון שנה ועד ליצור פחות קופי ומודרני יותר, קרוב לזמן הופעת האדם המודרני. כאשר יוצאים לשטח זה בדיוק מה שהמאובנים מראים. ומתארכים את המאובנים בהתאם לאנליזה כימית ומדעית. לעומת זאת, לפי תיארוך מדעי, אם מוצאים מאובן שמתוארך ככזה מתקופת היורה (מלפני 144 מיליוני שנים), לא מוצאים אפילו במאובן אחד ממצאי שרידים של אדם מודרני. במובן זה אנו מעלים תיאוריות והשערות לגבי העבר ואנו בודקים ומאששים אותן היום.

גנוגרפיה של דרווין

 Image: Painting of Young Charles Darwin

אחד מהמדעים ההיסטוריים שנגזרים מהאבולוציה הוא פרויקט הגנוגרפיה, שנועד לגלות את אבותינו על סמך בדיקות דנ”א בגברים. פרויקט הגנוגרפיה הוא פרויקט מחקרי משותף ל”נישיונאל גיאוגרפיק” ול-IBM והוא חלק מהגנטיקה האבולוציונית.

לאחרונה הפרויקט חשף באמצעות בדיקת דנ”א את אבות אבותיו של צ’רלס דרווין במסע הנדודים על פני היבשות בכדור הארץ. תוך שימוש בטכנולוגית דנ”א מומחים קבעו מי היו אבותיו הקדמונים של דרווין. בן נינו של דרווין, קריס דרווין, בן 48 שחי בבלו מאונטנס ליד סידני באוסטרליה, השתתף בפרויקט הגנוגרפיה. קריס דרווין הוא בנו של ג’ורג’ (שידוע בשם ארסמוס), נכדו של ויליאם (בילי) ונינו של האסטרונום ג’ורג’, שהיה אחד מעשרת ילדיו של צ’רלס דרווין ואמה ווג’ווד. בן הנין היגר לאוסטרליה מאנגליה ב-1986. קריס עשה בדיקה שקרויהcheek swab test  במסגרת הפרויקט. הבדיקה בודקת את כרומוזום ה-Y שלו (מכיוון שרק לגברים יש כרומוזום זה בפרויקט משתתפים גברים בלבד). הבדיקה חשפה שדרווין שייך להפלוגרופ (Haplogroup) שסימונה R1b – אחת משושלות הזכרים הנפוצות ביותר באירופה.

התוצאות הראו שאבותיו הקדמונים של דרווין נדדו מאפריקה הצפונית למזרח התיכון או לצפון אפריקה לפני בערך 45,000 שנים. הם התפצלו מהשבט שלהם במזרח התיכון, ואז שושלת חדשה הופיעה באדם לפני בערך 40,000 שנה באיראן או בדרום מרכז אסיה. לפני שהם פנו מערבה לאירופה, הופיעה המוטציה הבאה. היא הגדירה שושלת חדשה באדם, לפני בערך 35,000 שנה. האדם ששייך להפלוגרופ שסימונה R1b הוא צאצא ישיר של אנשי הקרו מיניון. הם החלו להופיע לפני 30,000 שנה ושלטו בהתפשטות האדם לאירופה, כאשר זה בישר את הכחדתו של המין הניאנדרטלי.

הצוות הגנוגרפי בדק גם את הדנ”א המיטוכונדריאלי של קריס כדי לספק נקודת מבט על  המורשת הגנטית של אמו. התוצאה מראה שדרווין היה חלק מהפלוגרופ K – וכנראה צאצא ישיר מאישה שחצתה את ההרים הקווקזים בדרום רוסיה כדי להגיע לערבה של הים השחור.   

מוצא החיים

טיעון המחץ הבריאתני לגבי מוצא החיים נשאר ברובו מסתורין. אבל בכל זאת ביוכימאים חקרו חומצות גרעין פרימיטיביות, חומצות אמינו ואת שאר אבני הבנין של החיים. ובייחוד הם למדו כיצד אלה יכלו להיווצר ולארגן את עצמם ליחידות עצמאיות ומשתכפלות, וליצור את הבסיס לביוכימיה של התא. כידוע, מדענים עוסקים היום במחקרים אסטרוכימיים.

מתוך ניתוח הנתונים האלה עולה כי כמויות של תרכובות החיים מקורן לא בכדור הארץ אלא בחלל החיצון. אם כך, כיצד הם הגיעו אלינו? ההנחה היא שהם הגיעו לכדור הארץ בתוך שביטים. היום סבורים שאפילו רכיבי האטמוספרה שלנו מקורם בתרכובות מהחלל החיצון. תסריט השביטים עשוי לפתור את הבעיה של הופעת תרכובות החיים בתנאים ששררו כאשר כדור הארץ היה בשלבי התפתחותו המוקדמים.

הבריאתנים מנסים לטעון כנגד האבולוציה את טיעון המחץ הבא: המדע היום אינו יכול להסביר את מוצא החיים. נניח שיום אחד נגלה שלחיים מקור לא-אבולוציוני –  מישהו אלמותי או חייזרים מעולם אחר הביאו אלינו את התאים הראשונים לפני מיליארדי שנים. גם אז במקרה של תסריט מוזר זה, מאותו רגע בו נחתו החייזרים על הפלנטה שלנו ו”שתלו” את זרעי החיים “באדמת” כדור הארץ… האבולוציה החלה לפעול עד היום והיא נתמכת על ידי אינספור מחקרים מדעיים.

ראו המאמר מ-סייאנטיפיק אמריקן לשאלות ולתשובות המלאות.


 

 

 

 

4 thoughts on “כמה תשובות פילוסופיות ל-Creationist Nonsense…

 1. מתורגם בסוף… אבל המקור הוא באנגלית!
  המאמר כאן מערבב שלושה מקורות – אחד מהם הוא המאמר מסייאנטיפיק אמריקן.
  רק אחד מהם הוא המאמר מסייאנטיפיק אמריקן, שמופנה בקישור למטה.
  המטרה של המאמר כאן היא תשובה כוללת לבריאתנים, בהתבסס על המאמר מסייאנטיפיק אמריקן.

 2. החיצון בעייתית ביותר. אקסומטית אנחנו מכירים את כל היסודות אין ולא יכולים להיות יסודות שאחנו לא מכירים
  אנחנו מכירים את כל הכוחות הגדולים, הפועלים ביקום כבידה, מגנטיות, חום ומעבר חום, גלים בכל הספקטרום ועוד
  אנחנו יודעים כיצד הכוחות הללו פועלים על היסודות.
  אין בשום מקום בייקום יסודות שאינם מוכרים “על כדור הארץ”.
  הופעת החיים בצורה בה הופיע והמשך גילגוליה חייבים היו, לפי התיאוריה על “מה זה מדע” לנבוע מתגובות של היסודות המוכבים בכוח הכוחות המוכרים. ההנחה שיש כוחות ויסודות בייקום שאינם מוכרים על פני כדור ומהם החיים קרובה מאוד לבריאתנות.

 3. מתוך המאמר אהבתי את הקטע בו אבותיו של דארווין הצעידו את האנושות כפי שגם הוא הצעיד:

  ..אנשי הקרו מיניון. הם החלו להופיע לפני 30,000 שנה ושלטו בהתפשטות האדם לאירופה, כאשר זה בישר את הכחדתו של המין הניאנדרטלי

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s