TED 2010: מרק רוט והמעבדה לחיות מושהית. מה הרג את הדינוזאורים וגורם לביצים רקובות להסריח?

TED 2010: מרק רוט והמעבדה לחיות מושהית.

מה הרג את הדינוזאורים וגורם לביצים רקובות להסריח?

 

הביולוג התאי מרק רוט דיבר ביום חמישי בכנס TED על חיות מושהית: היתרונות הרפואיים האפשריים של מימן גופרתי H2S לבני אדם והתוצאות של בדיקות חדשות שלא פורסמו, ואותן רוט ביצע במעבדה שלו לחיות מושהית. הנכם יכולים אולי לדמיים שהמעבדה של רוט היא משהו כמו סיפורי פרנקשטיין, גזים ירוקים מבעבעים מהמבחנות וענן ירוק אטמוספרי עופף את המעבדה כאשר עכברים מתרוצצים בכלובים. הצבע הירוק הוא לא רחוק אולי מהאמת… וכך גם העכברים.

 

roth-101

מכאן

 

רוט הוא ביוכימאי במרכז המחקר לסרטן על שם פרד הצ’ינסון בסיאטל והוא קיבל את פרס ה”גאון” על שם מקארתור. ב-2005 הוא עלה לכותרות: הוא פרסם תוצאות של מחקרים שהראו, אם חושפים עכברים לכמויות קטנות של מימן גופרתי זה יכניסם למצב של “חיות מושהית”, או תרדמת חורף, וניתן להפוך את ההליך הזה ללא כל תופעות לוואי. המימן הגופרתי, או ה-H2S, האט את הפעילות המטבולית בתשעים אחוזים, כאשר הוא הפחית את טמפרטורת הליבה של בעלי החיים מ-37 מעלות צלסיוס ל-11 מעלות והפחית את הנשימה מ-120 נשימות לדקה לפחות מ-10 נשימות לדקה. העכברים שרדו שש שעות במצב זה, כאשר הם הוחיו מחדש ואחר כך לא הראו כל סימן של הרס:

 

מכאן

 

 

מהי חיות מושהית?

 

רוט מסביר שלחיות רבות ישנה “גמישות מטבולית”, כלומר הן יכולות להפחית את נשימתן ואת קצב הלב שלהן וכך “לכבות את עצמן”, אומר רוט – וכל זאת כתגובה ללחץ מהסביבה או ללחץ פיזי. הוא נותן דוגמאות ביונקים. למשל, הדב ישן שנת חורף וכך גם יונקים אחרים. ורוט ממשיך לומר שישנה תקופת תרדמה וחוסר פעילות ועצירת התפתחות אצל עוברים. אצל עוברים ישנה עצירה בהתפתחות העוברית שאותה מוצאים בערך ב-750 מיני עוברים. וחסרי חוליות רבים יכולים להיכנס למצב תרדמה במשך ימים, חודשים ואף שנים בטרם ישובו לחיות מלאה, אומר רוט. ולמה בכלל שנת החורף של הדב מעניינת את רוט? כי במעבדתו הוא רוצה לפתח מנגנון לעצירת החיים של החיות למשכי זמן מסוימים ואז להחיותן מחדש והחזירן לחיים כאילו כלום לא קרה.

 

 

 

המימן הגופרתי גורם לביצים רקובות להסריח והרג את הדינוזאורים

 

H2S הוא הגז הצורב שגורם לביצים רקובות להסריח. הוא גם נוצר באופן טבעי בתאים של בני אדם ושל חיות בכמויות זעירות ומסייע לווסת פעילות מטבולית וטמפרטורה בסיסית. אבל הוא קטלני בכמויות גדולות, כאשר הוא מעקב את היכולת של הגוף לבצע חילוף חומרים בעזרת חמצן.

המימן הגופרתי הוא גם הכימיקל שמדענים סבורים שהשמיד את הדינוזאורים וחנק 90 אחוז מהצמחים, ומהחיים הימיים והאחרים במהלך התקופה הפרמית. מיליוני שנים לפני שהדינוזאורים נהרגו על ידי אסטרואיד שפגע בכדור הארץ, סבורים שכדור הארץ חווה השמדה המונית נוספת שהייתה הרבה יותר הרסנית. הסיבה להשמדה זו הייתה המימן הגופרתי באוקיינוסים ובאטמוספרה שהפך את השמים לירוקים וחנק את החמצן עבור הצמחים, החיות והחיים בימים.

 

 

 

פיטר וורד, שדיבר ב-TED ב-2008, טוען שההתחממות הגלובאלית יכולה לשחזר את אותם התנאים בדיוק של מימן גופרתי שהיו אז והרגו 90 אחוז מהחיים בתקופה הפרמית, כאשר ההשמדה ארעה. ההבדל מאז הוא, טוען וורד, שאנחנו פשוט יכולים לעשות זאת מהר יותר מאשר הטבע עשה זאת…  

ווורד פרסם ספר אודות ההשמדות שקרוי תחת שמים ירוקים.

 

כאן

 

וורד מתכנן פרויקט בעלות של 60 מיליון דולר כדי לבנות חדר אטמוספרי שישחזר את תנאי האטמוספרה של כדור הארץ בתקופה הפרמית – או כל תקופה אחרת שתגרום להרס הצמחייה שתגדל בתוך החדר.  המטרה היא לראות אילו סימנים נותרים מאחור כדי שנוכל לחפש אחריהם בטבע היום ולראות מה הם אומרים לנו אודות האבולוציה.

 

 

 

חיות מושהית ומימן גופרתי: להציל אנשים חולים

 

נשוב למרק רוט. רוט הציע שלמימן גופרתי H2S במנות קטנות יכולים להיות יתרונות רפואיים, כמו למשל, האטת הפעילות המטבולית אצל חולים קשים בייחוד חיילים – שחווים פציעה אנושה או איבוד דם או חוסר בחמצן. על ידי חיות מושהית נוכל להשהות אותם ולחסוך זמן יקר עד אשר נוכל לטפל בהם כמו שצריך. חיות מושהית יכולה גם לסייע לנפגעי התקפי לב על ידי זה שהיא תפחית את ההרס לרקמות, בין שאר שימושיה.

ב-2005 רוט השיק חברה בשם “איקריה” על שם האי היווני שידוע בתכונות הריפוי שלו בגלל מעיינות הגופרית שלו. החברה נועדה לחקור יישומים קליניים ושיווקיים של H2S. ב-2007 איקריה התמזגה עם חברה נוספת וכרגע היא מבצעת ניסויים בפטנט כלשהו שעניינו נוזל נתרן גופריתי בחולים אנושים שסובלים ממחלת לב. הרעיון הכללי הוא לתת בדיוק מספיק מהכימיקל כדי לעמעם את הפעילות המטבולית של החולה וזאת כדי לסייע לטיפול מבלי לשלוח אותם לחיות מושהית מלאה.

 

<a href="http://www.exego.net/admin/

 

1 thought on “TED 2010: מרק רוט והמעבדה לחיות מושהית. מה הרג את הדינוזאורים וגורם לביצים רקובות להסריח?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s