תערוכת CES בלאס וגאס חידושים והמצאות

 

CES: אז מה חדש בעולם הטכנולוגיה והאלקטרוניקה?

פעם בשנה בין ה-7 ל-10 בינואר מתקיימת בלאס וגאס בנבאדה תערוכת האלקטרוניקה ה-Consumers Electronics Show  , כלומר ה-CES, מטעם ה-Consumers Electronics Association. התצוגה התחילה בניו יורק ב-1967. באותו הזמן לא היה אינטרנט וכל מוצר חדש שהיה מופיע בשוק היה מוצג בתערוכה השנתית הזו. ב-1985 השיקו ב-CES את מחשב הקומודור אמיגה. שיא הטכנולוגיה. אנדי וורהול צייר את דבי הארי על האמיגה והאורחים ב-CES נדהמו. האמיגה שווק מהר מאוד בארץ ורבים חטפו את המחשב… כולל אני עצמי.

מאז התערוכה נהפכה למסורת. היום המוצרים מתחלפים בקצב מסחרר ומוצגים היישר באינטרנט. ואכן לאחרונה משקיפים מסוימים הרהרו בדבר הערך של התערוכה בעידן שבו ענקיות טכנולוגיה כמו גוגל ואפל יכולות לקבל חשיפה תקשורתית כל רגע ומתי שהן רוצות וגם מתי שהן רק מוכנות להשיק את המוצר החדש שלהן.

אולם טוענים שהתערוכה היא עדיין ממשק חשוב להשקת מוצרים חדישים. ומדוע? התערוכה מספקת נקודת מבט כוללת לגבי ההתפתחויות הטכנולוגיות ובנוסף לגבי המגמות הטכנולוגיות – לאן פני הטכנולוגיה בשנים הקרובות ומה יהיו המוצרים שיתפשו מקום בחיינו בעשור הבא. וכך בכל זאת יש ערך לתערוכה.

השנה יותר מ-2500 מציגים מופיעים בתערוכה והם מציגים 20,000 מוצרים. הם כולם מקווים לפרוץ את השוק עם אייקונים ולהיזכר כפורצי דרך.

עם פתיחת התערוכה מופיעים החוזים הטכנולוגיים: איזה מוצר יפרוץ לשוק ואיזה מוצר יהיה הדור הבא של הטכנולוגיה? להלן מספר מגמות ומוצרים מהתערוכה, שמעריכים כי יכנסו לחיינו בשנים הקרובות:

1)      טלוויזיות תלת-ממדיות ושידורי טלוויזיה חיים בכל מקום ובמכונית: מעריכים שהטלוויזיות תלכנה ותומרנה למבוססות מחשב. התעשייה מכנה את הדור החדש של טלוויזיות “טלוויזיות חכמות” – הן מורידות סרטים, מריצות מוזיקה, בודקות אימייל ומתקשרות עם רכיבים אלקטרוניים אחרים בבית. הרעיון הוא לחבר את הטלוויזיה לאינטרנט. חברות הכבלים והלוויין יצטרכו להתאים עצמן לטכנולוגיה זו. טכנולוגיה חדשה קרויה Boxee. מדיה סנטר שמתחבר בנוסף לתכנים באינטרנט. ניתן להעלות סרטים מיו טיוב ולהעלות תכנים מכל מיני אתרים. וכך הצד של התוכנה שמתפעל טלוויזיה הוא נושא חם ב-CES. מצפים שה-Boxee יציע חומרה שמחברת את הטלוויזיות לתוכן אינטרנט.

בנוסף, עד היום שמענו רק שידורי רדיו חיים במכונית. הגל הבא הוא שידורים בזמן אמת של ערוצי טלוויזיה למכונית. חברות כמו Audiovox כבר מפתחות זאת, אבל לא ידוע מתי המכשיר ישווק לקהל הרחב. הנוסעים במכונית (לא כולל הנהג כמובן) יוכלו לראות את חדשות ערוץ 2 וחדשות ערוץ 1 או 10 בשידור חי. לראות סדרות אהובות. מסך LCD שלוקחים למכונית בדרכים, מתקינים אנטנה, מכוונים ומקבלים שידור חי ומקומי במכונית.

When a DVD Isn't Enough

מכאן

בין הרכיבים שתומכים בטלוויזיה ניידת והוצגו ב-CES הייתה קופסא קטנה שמתוכננת להעביר מהאוויר שידורי טלוויזיה לאיפונים, למחשבים הניידים ולרכיבים אחרים באמצעות ה-Wi-Fi. ה-Tivit (כפי שהיא נקראת) תקלוט סיגנל נייד DTV סטנדרטי ותעבירו באמצעות Wi-Fi לטלפון נייד או כל רכיב אחר שהוא מאובזר ב-Wi-Fi. כבר השנה ימכרו את ה-Tivit.

 

בדיוק לפני שנה, ב-CES של 2009, סוני ופנסוניק התחילו רק לפתח מסכי תלת ממד. הן עדיין נאבקו בקשיים הטכנולוגיים, ראו המאמר שלי שפרסמתי כאן. השנה ב-CES של 2010 מספר יצרני טלוויזיה כולל סוני ופנסוניק כבר הכריזו על תוכניותיהם למכור טלוויזיות תלת-ממדיות לצרכנים ב-2010. מרבית הטלוויזיות שהוצגו דורשות מהצופים להרכיב משקפי תלת-ממד מסורבלים כדי שהתמונות יקפצו מחוץ למסך. הטלוויזיות האלה יפעלו גם כמסך דו-ממדי רגיל וגם כמסך תלת-ממדי. אבל ישנה גם טכנולוגיה תלת-ממדית שלא דורשת משקפיים כאלה לצפייה. טכנולוגיה כזו תכנס למחשבים ניידים ולמשחקי מחשב שיציגו תמונות תלת-ממד.  

רוצים לראות את משחקי הכדורגל מדרום אפריקה בתלת-ממד?

2)      טלפון מבוסס אנדרואיד: קחו למשל את האיפון. הוא עובד כמו מחשב והוא היה הלהיט של 2009. גוגל הכריזה על טלפון נקסוס האנדרואיד Android שלה לפני כמה ימים והשתיקה של אפל, יצרנית האיפון, הייתה מסקרנת. פלטפורמת האנדרואיד (מערכת ההפעלה אנדרואיד) שפועלת על טלפונים סלולאריים היא הדור הבא: מצפים שהיא לא רק תופיע בטלפונים חכמים אלא היא תתפרש לשאר מכשירי האלקטרוניקה כמו למשל טלוויזיות.

 

3)  המכונית המחוברת: פורד הגיעה ל-CES עם דגם חדש של מכוניות מחוברות שקרוי MyFord Touch. כאן. במסגרת הטרנד של איפוד טאץ’ וכל הטאץ’… יש גם מכונית שהיא טאץ’… המכוניות כוללות מסך מגע גדול של 8 אינץ’ במרכז לוח מכוונים חדש למולטימדיה, תקשורת לטלפונים, פלייבק של מדיה, ניווט, וחיבורים לאינטרנט. כל זאת נשלט באמצעות פקודות קוליות. בתצוגה ב-CES אתרי האינטרנט נקראו לנוסעים ולנהג בקול נשי וניתן היה לשלוט בהם באמצעות פקודות קוליות ובאמצעות כפתורי המכונית.

נניח שאתם רוצים באמצע הנסיעה לדעת את מזג האוויר בעיר אליה אתם נוסעים או היכן בית המלון הקרוב, או אולי היכן הסופר הקרוב. אין בעיה… אתם שולטים באינטרנט באמצעות פקודות קוליות ויש לכם מערך מתוחכם, שמספק לכם את המידע הנחוץ, כולל GPS כמובן, שיכוון אתכם ליעד.

היעד של מכוניות העתיד הוא, שיותר ויותר יישומים של המכונית ינווטו אוטומטית, שדה הראיה יגדל בצורה ממוחשבת ואנחנו נהיה מחוברים לאינטרנט, שיסיע לנו במידע ויעביר את המשרד למכונית. הדגם הקודם של פורד מ-2007, ה-Ford synch, הכיל כמה מיישומים אלה והוא פרי פיתוח משותף של פורד ומיקרוסופט. החידוש ב-Touch עלפני ה-synch הוא בעיקר, שה-Touch מכילה גישה לאינטרנט: ניתן לקחת מודם 3G לתוך המכונית ולהתחיל לגלוש עם המחשב הנייד. כלומר שהרכב כולו הוא מה שנקרא Wi-Fi hotspot. Wi-Fi בתוך מכוניות כבר קיים. אבל הדבר דורש התקנת חומרה נוספת (מקלט וראוטר) וגם תשלום חודשי נוסף. וכך היה צריך לשלם עבור החומרה שהותקנה בתוך הרכב. עם השדרוג של ה-synch ל-Touch הצרכנים של פורד יוכלו להשתמש במודם 3G שלהם ולקבל את אותה התוצאה בדיוק, מבלי לשלם תשלום נוסף על התקנת החומרה ועל שירות האינטרנט החודשי.  רוצים לקנות? המכונית תשווק רק ב-2011.

4) הקורא האלקטרוני והעיתון הנייד: זוכרים שסיפרתי לכם על עיתונות אלחוטית ביולי? החזון כבר היה בפיתוח. ה-e-Reader הוא הגל החדש והוא גם הולך להיות מותאם לעיתונות אלחוטית חיה. הרכיב יכול להוריד e-books וגם תכני עיתונים ומגזינים באמצעות מסך בעל רזולוציה כמעט כמו דיו בנייר. היחידה מחוברת אל-חוטית לחברה המשווקת כדי לאפשר עדכונים. בעזרת הרכיב עושים מנוי לעיתונים. מי אמר שהעיתונות גוססת ומתה?… בכלל לא. היא רק עוברת לאיפון ולרידר. מאמרים מהעיתונים ומהירחונים יותאמו מחדש ל- e-Reader בדיוק כמו שהם הופיעו בדפוס: עם תצלומים ברזולוציה גבוהה, גרפיקה ואלמנטים אחרים ברזולוציה בדיוק כמו שהיה בדפוס.

מהו בכלל e-book? זהו ה”באז” החדש. רכיב נייד שמאפשר לקוראים לקרוא עמודים דיגיטאליים. העתידן ריי קורצווייל סבור שה-e-,Reader למשל של QUE של “פלסטיק לוג’יק” ושל חברות אחרות, יתפשו את הדור הבא של המכשירים: e-Reader דקיק, רזה, שוקל מעט מאוד ובעל מסך צבעוני. המשתמש יכול להוריד ספרים ולאחסן אותם או לרכוש תוכן מעשרות חברות עיתונים. כרגע הטכנולוגיה ליצירת e-paper צבעוני היא עדיין רחוקה. התמונות שבמקור הופיעו בעיתונות בצבע הן תופענה על גבי ה-eReader בשחור לבן. ניתן יהיה לשלוח אימיילים עם קבצים נספחים לאימיילים הישר ל-QUE כדי לקרוא אותם שם. ניתן יהיה לרכוש את המכשיר החל מאפריל  השנה.         

כמובן שאיפה שיש חדשנות נמצא שם את ריי קורצווייל. ריי קורצווייל  וחברתו Kurzweil Technologies בנה יחד עם knfb Reading תוכנה חדשה בשם  Blio, שאותה הוא חשף ב-CES. התוכנה בנויה על פלטפורמת מיקרוסופט והיא הופכת כמעט כל מחשב נייד, נטבוק וסמרטפון לרידר אלקטרוני עשיר בתמונות. התוכנה משתמשת בקבצים המקוריים מסוג PDF של המוציא לאור כדי לשמור את הפורמט של הספרים והירחונים, כולל כל המערך שלהם, הצבעים והגרפיקה. היא גם תומכת במולטימדיה ווידאו וקישורים לרשת. יש לה מאפיין של קריאה בקול רם, שמאפשר למחשב לקרוא בקול רם ולדבר במלים בעודם מוארות על הדף. ישנה גם יכולת תרגום. התוכנה תהיה אפשרית כהורדה חינם כבר בפברואר עם חנות אונליין שתאפשר גישה ליותר ממיליון כותרים – מרבי המכר ועד למדריכי הטיולים. התוכנה תהיה זמינה למחשבים אישיים, לאיפוד טאץ’ וגם לאייפון. התוכנה מאפשרת חוויה בצבע מלא ולכן היא מציגה את העמוד בדיוק כפי שהוא נראה בספר או בעיתון. היא גם תומכת בוידאו ובאנימציה.

כאשר תומס אדיסון המציא את הפונוגרף בסוף המאה ה-19, עיתוני מדע שאלו: “האם יהיה לנו סוג חדש של ספרים? האם כתיבת אותיות תהיה תהליך של העבר?” היום כאשר תומס אדיסון החדש, ריי קורצווייל, ממציא את Blio שואלים בדיוק את אותן השאלות ואומרים בדיוק את אותו הדבר: צופים את סוף עידן הספר מנייר…   

 

 

5) עצמים בלתי מזוהים ב-CES:

מסכת צוללנים. מה זה?…. שם הממציא: הנין של הנין של ז’ול ורן. כאן.

 

ההליקופטר המעופף של חברת פארוט , שאותו מטיסים באמצעות האייפון. הוא בעל ארבעה להבים עגולים הנשלטים על ידי סיגנלי Wi-Fi, כולל מצלמות אלחוטיות שיכולות להעביר וידאו לאיפון או לאיפוד, ובכך הן מאפשרות למשתמש להשתמש בסביבה שלו כמטרה. ההמצאה היא במקור של פרופסורית מהמעבדה לרובוטיקה מה-MIT. ראו כאן.

 

ההליקופטר המעופף ומחשבי לוח חדישים

<a href="http://www.exego.net/admin/

 

טלוויזיות תלת ממדיות ומכוניות מחוברות:

<a href="http://www.exego.net/admin/

 

הטלפון החדש של גוגל, הנקסוס:

<a href="

 

ניידים בעלי מסכים שקופים:

<a href="http://www.exego.net/admin/

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s