האם באי ועידת האקלים בקופנהגן יבצעו פשעי אקלים מבלי שירגישו?

האם באי ועידת האקלים בקופנהגן יבצעו פשעי אקלים מבלי שירגישו?

 

הפגישה ה-15 של כנס החברות -(Conference of the Parties (COP-15 של האומות המאוחדות:

(Framework Convention on Climate Change (UNFCCC מייצגת את התקווה הגדולה ביותר של הקהיליה העולמית לעבודה משותפת להפחתת הפליטות של גזי החממה שדוחפות את הפלנטה שלנו לעבר משבר עולמי ולהרס שיגרום לשינויי האקלים. הפגישה תערך בין ה-7 ל-18 לדצמבר בקופנהגן ויהיו נוכחים בה 192 נציגים מכל העולם במאמץ להגיע להסכם גלובאלי שיסייע להגן על הפלנטה מההשפעות של שינויי האקלים. המטרות של הועידה הן למנוע שינויים קטסטרופאליים באקלים, להתכונן להשפעות אקלימיות שלא ניתן למנוע אותן, כמו גם להמנע מלהעלות את הטמפרטורה של הפלנטה יתר על המידה עקב התיעוש. בנוסף ישנה השאיפה להפחית עד כמה שניתן את הסכנות בתיעוש ואת פליטות גזי החממה שיוצרים שינויי אקלים וזאת עד לשנת 2050. השאיפה היא להוציא פרוטוקל מהועידה שיניח את היסודות לפעולה מיידית שתנקט על ידי מדינות כדי שהעולם יצעד לעבר עתיד טוב יותר מבחינה סביבתית. הפרוטוקול אמור להניח את היסודות לאסטרטגיה גלובאלית לפיתוח כלכלה, שמבוססת על פליטות נמוכות של גזי חממה ופחמן דו חמצני. כלכלה זו אמורה להתמודד עם שינויי האקלים, בעודה מבטיחה שהאומות יכולות להמשיך להנות מצמיחה כלכלית ומשפע.

 

ועידת קופנהגן – האג’נדה

 

תוכנית הועידה, למי שמתכנן לבוא…

מחר ידונו בסחר החופשי, מנועי השוק ודיפוזיה טכנולוגית: מבט על התחדשות האנרגיה והסקטור המבני.

ב-10 לדצמבר יהיה דיון על פי הזמנה בלבד (למי שמתכנן לטוס…): “שינוי אקלים, חקלאות ומסחר”.

החל מה-11 לדצמבר שוב ידונו בשינויי אקלים עד ל-14 לדצמבר. להלן האג’נדה של דיוני האקלים בועידה.

בעוד המוזמנים סועדים (שלא יזרקו אוכל ויזהמו בכך את הסביבה), הם יקשיבו לדיון כלכלי והשפעתו על הסביבה.

ה-15 לדצמבר יהיה “יום למסחר וסביבה”.

ב-16 לדצמבר תהיה התוכנית הבאה: טכנולוגיות לשינוי אקלים.

ב-17 לדצמבר ידונו בדליפת פחמן (ואנחנו כאן גם נדון בכך).

ב-18 לדצמבר יעסקו בבפטנטים שיתרמו לאנרגיה נקייה.

שימו לב לאלמנט הבא בתוכנית היומית:

בין 10:00 ל-10:15 באי הועידה יבצעו פשע סביבתי בלתי נסלח: תהיה להם הפסקת קפה. מה?? הפסקת קפה?… ועלכן נתחיל מהפשע הסביבתי הנ”ל.

בעוד שועידת האקלים בקופנהגן של האו”ם נפתחת היום, להלן כמה נזקים סביבתיים שהכנס עשוי לגרום  מבלי לשים לב:

 

האורחים יקבלו כוס קפה ועוגה. פויה מזיק לסביבה! כוס קפה שחור מסונן ממוצעת אחראית ל-125 גרמים של פליטות CO2. מזה שני שלישים באים מהיצור והשאר מהחליטה. אינסטנט קפה מפחית את המספרים ל-80 גרמים של פליטות CO2. עדיין פירושו שש ימים בשבוע הרגל של קפאין ויותר מ-175 קילוגרם של CO2 כל שנה. פליטה זו היא שוות ערך לטיסה מעל אירופה מקופנהגן לאוסלו (לקבלת פרס נובל לשלום) או מלונדון לרומא. עכשיו תוסיפו לכוס הקפה חלב, כי אחרת הקפה לא טעים נכון? מי מניב לנו את החלב? מו מו הפרה. החלב מגדיל את הפליטות שמשנות את האקלים ביותר משליש. חברת סטארבקס השיקה תוכנית לשמירת הפלנטה, שמטרתה לצמצם את ההשפעה הסביבתית. לעג לרש, פחות פליטה?

כמה כוסות קפה ישתו באי ועידת האקלים בקופנהגן?

 

האורחים ילכו בין הרצאה להרצאה לשירותים. יחכה להם שם נייר טואלט רך וענוג כמו בכל מסיבת קוקטייל יוקרתית. נייר טואלט מיוצר – כמו דפי נייר – מעצים. הולכים ליערות ומורידים עצים. אחר כך מעבדים אותם וחורשות טבעיות אט אט נעלמות. מעבדים את הנייר בעזרת מים וחשמל, כל קילוגרם של נייר טואלט מעובד כאשר הוא צורך בין שלושה לארבעה קילוואט לשעה חשמל. קילוואט אחד של חשמל אחראי לפליטה של בערך 500 גרם של CO2   כלומר נפלטים בין אחד וחצי לשני טונות CO2 לכל טונה נייר טואלט. התוצאה היא אכן נייר טואלט רך וענוג למגע.

 

 

יחתכו לי את העץ כדי ליצור ממנו נייר טואלט לאורחים בועידות? קראו כאן.

 

חברות החלו להשיק את נייר הטואלט הממוחזר במאת האחוזים כדי לא לקטוע ולעבד עצים חדשים ולמנוע את פליטת ה-CO2. בצורה זו חוסכים גם אנרגיה בעיבוד העצים ושומרים על החורשות הטבעיות. פעם נייר הטואלט היה עיתון שבו סיפרו על מיטב חדשות עולמנו. אחר כך מחזרו אותו והוא נהפך לנייר טואלט שמנגבים איתו. לכן הוא הפך ידידותי לסביבה. אבל אליה וקוץ בה. נייר הטואלט הממוחזר הוא פעמים רבות כמו נייר זכוכית ולכן מרבית האנשים מעדיפים את נייר הטואלט הרך והנעים למגע שמיוצר מעץ חדש.

כמה גלילי נייר טואלט יבזבזו באי ועידת האקלים בקופנהגן?

 

ישנו דקדנס נוסף של מסיבות קוקטייל או לחילופין כנסים, אם תרצו. מחלצות האורחים. בשנות התשעים יצור המחלצות והטקסטיל עמד על ארבעים מיליון טונות. עשר שנים אחר כך מספרים אלה עלו כבר לששים מיליון טונות. וזה הכל בגלל המחלצות. מגמות שינוי האופנה ומחירי מותגי האופנה המתחלפים גורמים לנו להשליך ולמסור בגדים מהר מאוד ולקנות חדשים. בצורה זו נשים, כן נשים וגם אורחי כנסים למיניהם זורקים יותר ממיליון טונות של בגדים ומזהמים את הסביבה בכמה מיליוני טונות של פליטות CO2 כל שנה. בסוף הבגדים מגיעים לחירייה או ששורפים אותם.

הפתרון: למחזר בגדים או בדים לא רצויים. קחו שמלה או חולצה מ”זארה” או מותג אחר ותמחזרו אותה. מסתבר שכל קילוגרם של כותנה ממוחזר בשימוש חוזר בבגד יד שנייה חוסך 65 קילוואט שעות של אנרגיה וזה שווה ערך ל-33 קילוגרם של CO2.

הנזק הסביבתי לא נגמר בקניית הבגדים. אחר כך אותם בגדים זקוקים לכביסה. מסתבר ש-80 אחוזים לפחות מפליטות ה- CO2נוצרים בזמן הכביסה והייבוש. מכונת הכביסה שהיא מלאה בבגדים משתמשת ב-5 קילוואט חשמל לשעה לכל מחזור כביסה. כך היא פולטת בערך שני קילוגרם של CO2 לכל מחזור כביסה. טוב אז נלך עם בגדים מלוכלכים.

האם משתתפי ועידת האקלים בקופנהגן יבואו בבגדים חדשים ומכובסים למשעי?

 

משתתפי הכנס בקופנהגן יאכלו ממיטב הגורמה האירופאי בחדרי אוכל מפוארים. ומה יהיה גורלו של האוכל שיישאר או של השאריות שיוותרו בצלחות? האם יטיסו את האוכל הזה לרעבים באפריקה או שמא יטיסו אותו הישר לפח?

בעולם המודרני זורקים אוכל בדיוק כמו שזורקים בגדים וצעצועים וחפצים אחרים ושקיות פלסטיק של הסופרמרקט שמזהמות את הסביבה. הילד השאיר בצלחת ולא רוצים להדבק ממנו בגלל שפעת החזירים, כי נשאר אוכל ולא מתחשק לאכול בגלל שיותר מידי עשירים. אנחנו זורקים כל הזמן אוכל ושאריות אוכל, בסביבות 7 טונות אוכל לשנה. האוכל מתפרק ופולט את גז החממה מתן. בראש רשימת הזריקות נמצא תפוח האדמה: 360,000 טונות נזרקים כל שנה. לחם ותפוחים הם שניים ברשימה ואחר כך בשר ודגים נזרקים בכמויות של 160,000 טונות לשנה. פסטות ואורז נזרקים בכמויות של 80,000 טונות לשנה. 480,000 יוגורטים נזרקים לשנה וסך הכל הסביבה משלמת בעוד כחמש עשרה עד עשרים טונות של CO2 לשנה. 40,000 טונות של חלב נזרקים לשנה וזה שווה ערך לפליטות של 40,000 טונות של CO2 לשנה. כלומר, שווה ערך לפליטות של CO2 מ-10,000 מכוניות לשנה.

כמה אוכל ייזרק בועידת האקלים בקופנהגן בחדרי האוכל לאחר שהמוזמנים יסיימו לאכול?

 

לקריאה לנוספת 

 

זקוקים ל-200 ליטרים של מים כדי להכין את הקפה, החלב והסוכר של כוס לאט’ה רגילה. אז אולי באי הועידה בקופנהגן יוותרו על כוס קפה בהפסקות ולפני כל הרצאה, וגם עוד כמה אנשים מסביב לגלובוס יוותרו על כוס לאט’ה לפני העבודה וכדור הארץ ירוויח מזה…

 

<a href="http://www.exego.net/admin/

 

מסר שהאמריקאים שולחים לאובמה:

<a href="http://www.exego.net/admin/

0 thoughts on “האם באי ועידת האקלים בקופנהגן יבצעו פשעי אקלים מבלי שירגישו?

 1. וכבר לא ניתן לדעת כלום. כל החישובים הם בערבון מוגבל והמספרים נועדו יותר לטשטש ולהרשים מאשר ללמד.

  באשר לנייר רוב הנייר בעולם נוצר מעצים שמגודלים כדגן, נזרעים נשתלים מרוססים נקצרים במכונות שמוציאות ישר שבבים. העץ הטבעי יקר מדי לתפקיד זה. חוץ מזה לדעתי רוב העץ הטבעי שנעקר בעולם נשרף במקום כי המטרה היא ליצר אדמה חקלאית. באשר למחזור נייר יש בעולם עודף של נייר למחזור והניצול שלו מהווה בעייה.

  פליטת פד”ח ממכונת כביסה ממה האחוזים? לא ברור.

  באשר לבזבוז מזון המספרים נראים נמוכים מדי ולא ברור בלי קילוף עם קילוף. גם לא הכל הופך למתן עוד דוגמה לא סבירה 360.000 טון של תפו”א נזרקים בכל העולם לא סביר זה מספר נמוך מדי. ב 2007 ייוצרו בעולם כ 330 .
  מליון טון תפ”א נניח שבאמת ייוצרו 360 מיליון כמה נשאר אחרי קילוף? האם בכל הארצות מבשלים ואוכלים תפוחי אדמה באותה דרך? האם במבושלים וציפס זה אותו בזבוז? לא נראה לי. אם נניח מכלל היבול כלומר שבערך עשירית אחוז התבזבז דומני שבשוקי ישראל הבזבוז גדול יותר. זה קילו מטון נראה לי שאפילו בשדה נשאר יותר ואני הלכתי מזמן מזמן אחרי קומביין איסוף של תפו”א.
  באורז ופסטה המספרים פחות סבירים. נניח ייצור אורז יבש לפני בישול בעולם 400 מיליון טון מזה נזרק אחרי בישול והוספת מים פחות מ 80.אלף טון בכל העולם? בכל שיטות הבישול וההגשה והצריכה. זו יעילות עצומה איזה עוד מערכת כל כך יעילה. מה הפחת בירקות שמכיר בו מס הכנסה בישראל? מה הפחת המוכר בעסק שלכם? בסופר מרקט רגיל בישראל ? לא נראה

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s