האטלנטיס של ישראל: עתלית ים והמעגל המסותרי

אטלנטיס ועתלית ים

 

אני יושבת לי קילומטרים ספורים בלבד מעתלית, בביתי בזיכרון יעקב, וחושבת על שכנתי לרשימות נטלי מסיקה הארכיאולוגית וקוראת כתבה, שהתפרסמה לפני כמה ימים ב-ניו סייאנטיסט, כתבה על עתלית ים. אני לכן כותבת רשימה זו על עתלית ים.

כולם שמעו על המיתוס העתיק של העיר האבודה אטלנטיס. המיתוס החל עם הפילוסוף היווני אפלטון  ב-360 לפני הספירה. הוא כתב ספר שדמויותיו מתארים את אטלנטיס כאי גדול מלוב וקטן מאסיה, שהיה קיים לפני 9000 שנה, הזדקר אל מעבר לעמודי הרקולס (מצר גיברלטר) שהתרוממו לגבהים בים תיכון. אטלנטיס הייתה מעצמה ימית מתקדמת תרבותית וטכנולוגית. כבשה היא את עמי האזור אולם נכשלה בהתקפה על אתונה. לבסוף אסון טבע כלשהו ארע ואטלנטיס שקעה לה במימי האוקינוס ואיש לא יודע עד היום את מקום המצאה. ומאז ועד היום הספקולציות פורחות. אולי היא בדרום חופי ספרד? נהרסה בשטפון בין 800 ל-500 לפני הספירה. אולי רמזים באירלנד תואמים לתיאור של אפלטון? אולי אטלנטיס היא אי ששקע ליד גיברלטר לפני כ-12,00 שנה? אולי חלק מיבשת אמריקה? ואולי היא כלל לא הייתה קיימה, אלא הייתה עוד אחת מהאלגוריות של אפלטון?

 

The legendary island as depicted in a 17th century engraving (Image: The Art Archive/Bibliothèque des Arts Décoratifs Paris/Gianni Dagli Orti)

אטלנטיס כפי שראה בדמיונו אמן בן המאה ה-17. מכאן.

 

אולם לישראלים תמיד יש את מה שלגויים אף פעם לא היה… ולנו יש אטלנטיס משלנו. 400 מטרים בלבד מים תיכון, ליד חיפה, ישנו כפר עתיק ששוכן עמוק עמוק מתחת לים, למען הדיוק בעומק של 12 מטרים מתחת לפני הים, מוסתר מתחת לגלים. קרקעית הים החולית שמרה אותו כה טוב, וכך גם המזיקים ומיני מרעין בישין אחרים. בכפר העתיק במעמקי הקרקעית ניתן למצוא 65 שלדי אנשים של פעם מונחים באין מפריע בקבריהם. ואולי הדבר המעניין והמסתורי ביותר הוא מעגל, דומה במהותו לסטונהנג’ הבריטי, עומד לו עדיין במקומו בקרקעית הים, כנראה כפי שהוא הועמד לפני אלפי שנים רבות בעבר.

...

 

זוהי עתלית ים. האתר הוא בגודל של 40,000 מטרים רבועים ומתוארך לסביבות 7000 לפני הספירה. דבר זה הופכו להתיישבות המוקדמת ביותר ואף הגדולה ביותר ששקעה כאן בארץ ישראל. מחקירה עולה שלא היו רחובות מאורגנים, ולכן האתר מתואר ככפר ולא כעיר. אולם אנשיו חיו בבתי אבן רחבי-ידיים, שהיו להם רצפות סלולות, גם חצרות, היה גם אח ומקומות אחסון ובארות.

 

שכנתי העתיקה במצולות

 

האתר היה מונח קבור מזה 9000 שנים עד אשר מחצבות חול חשפו מעט משרידיו הקדומים. האתר נתגלה ב-1984 על ידי אהוד גלילי, ארכיאולוג ימי וחבר באגודה הפרהיסטורית שלנו, בעודו חוקר את האזור אחר שרידי אוניות. חשיפת הכפר עוררה את הבעיה שהממצאים יכולים להינזק וגם ישנו החשש של שודדי עתיקות… מאז 1984, גלילי צולל באזור כל חורף, בעודו מחכה לסופות שיזיזו את החולות. הוא אז ממהר למשות מהמים עצמים חדשים שהים יכול להזיק להם. החפירות וגילוי העתיקות מבוצעים רק במקומות שישנה סכנה ממשית להרס, אומר גלילי.

 

אתר עתלית ים מספק הצצה נדירה לחיים בתקופה הנאוליתית – תקופת האבן החדשה, התקופה שבה האנשים גילו זה מכבר כיצד להשתמש בצמחים לצרכים ביתיים וכיצד לביית חיות. למעשה התקופה הנאוליתית היוותה נקודת מהפכה עצומה בהיסטוריה האנושית. ממחקר בעצמות אדם, מגלים, שתושבי עתלית ים צדו חיות פרא, אבל גם בד בבד גידלו כבשים, תיישים, חזירים, כלבים ובקר. הם בנוסף גידלו חיטה שעורה, קטניות ופשתן ביתיות. יחד עם זאת הם היו דייגים מומחים – כך למדים מגילוי עצמות של ערמות דגים מוכנות למסחר או לאחסון.

נתגלו עדויות לשימוש בחכות דייג. מסתבר שהגברים גם צללו כדי למצוא אוכל בים – כך מצאו גלילי ופרופ’ ישראל הרשקוביץ מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ת”א, כאשר הם גילו ארבע שלדי גברים עם נזק באוזן שנגרם מצלילה במים קרים.

נתגלה שהגברים חיו מעבר לגיל 50, תוחלת חיים יחסית גבוהה לקהילה נאוליתית. כמוכן, הגובה הממוצע של האנשים בהתבסס על אנליזת השלדים היה… כמו של הילדים שלכם: 144 ס”מ עבור נשים ו-164 ס”מ עבור גברים. שלדים רבים הראו בעיות שיניים ומחלות שיניים, ושימוש בשיניים ליצירת רשתות דגים. כמוכן נתגלו בעיות חוליות, שחיקת שרירים ובעיות שהן אופייניות למשיטי סירות. ומכאן הסיקו שהאנשים היו דייגים ועסקו בדייג. בשנה שעברה נתגלו שלדים של אישה וילד שחשפו את המקרים המוקדמים ביותר של שחפת. על ידי אנליזת דנ”א ובדיקת ליפידים גילו שאנשים בעתלית ים לקו בשחפת. המחקר הראה שהתושבים לא קבלו את המחלה מהבקר, כפי שחשבו עד אז.

המאמר: 

Detection and Molecular Characterization of 9000-Year-Old Mycobacterium tuberculosis from a Neolithic Settlement in the Eastern Mediterranean

 

 

הבאר העתיק ביותר

 

ממצא מעניין נוסף הוא, שבאתר מפוזרים קברי אנשים בין הבתים, במקום להיות קבורים בבית קברות נפרד. כמוכן, לכפר היו מספר בארות מים שהיו מרוצפים באבן. גלילי מצא באר ששמשה למים. זוהי הדוגמא המוקדמת ביותר לבאר מים באותה תקופה. כלומר, שבעתלית ים היו בארות מים שספקו לתושבים מים טריים לאנשים, אולי לחיות ואולי אף לגננים. אולם בשלב כלשהו הבארות התייבשו. זאת כפי שגילו ארכיאולוגים שבדקו את תוכן הבאר. גלילי גילה שאחד הבארות שימש כפח אשפה בזמן מאוחר יותר. לדעתו הים שהתקדם זיהם את הבאר. היכן, אם כן, התושבים יכלו עתה למצוא מים מתוקים לשתות? החוקרים שלנו סבורים שבתוך האתר עתלית ים כנראה זרם מקור מים שבא מהר הכרמל.

A diver explore Atlit-Yam. 
 

הבאר

 

המעגל המגליתי של עתלית ים וסטונהנג’

 

הממצא, שנראה כמסקרן ביותר, הוא חצי מעגל מאבן שמורכב משבע “מגליתים” (אבנים גדולות ושטוחות פרה היסטוריות), שכל אחת מהן שוקלת 600 קילוגרם. המעגל פתוח לכיוון צפון מערב. כרגע עומדות שש אבנים מכוסות בחומר שקרוי טרוורטין, שהוא חומר שמעיד על כך שזרמו על האבנים מים מתוקים פעם. 

המעגל הזה של עתלית ים נראה בדיוק כמו המעגל של סטונהנג’ Stonehenge. אולם המעגל של עתלית ים בנוי בקנה מידה קטן יותר מסטונהנג’, אומר גלילי.

סטונהנג’ הוא מעגל פרה היסטורי נאוליתי, שמיושר עם מופעי הירח ובנוי בהתאם לימות השנה – כלומר מתוכנן מבחינה אסטרונומית. האם הוא היה לכן לוח שנה אסטרונומי לשימוש חקלאי בעונות השונות? הויכוח אודות מהו סטונהנג’ מתנהל עד היום. יש הטוענים שהוא מסמל מקום לטקסים אסטרונומיים ואסטרולוגיים: מחשב אסטרונומי לחישוב לוחות נאוליתיים. או אולי בכלל סטונהנג’ שמש כדי להדגים את תנועות הירח. והיו שהרחיקו לכת ואמרו שסטונהנג’ הוא לא פחות מאשר מנחת של עב”מים וחוצנים מחוץ לכדור הארץ. להלן מקבץ התיאוריות. בכל אופן, מחקרים אחרונים שבוצעו על ידי תיארוך פחמן של שרידי אנשים הראו ביוני 2008 שהמונומנט למעשה שימש מקום טקס וקבורה למתים. 

לעומת סטונהנג’, וחרף הדמיון הצורני, שיטות הבניה והדמיון הארכיטקטוני לסטונהנג’, למעגל של עתלית ים היה מעיין של מים מתוקים באמצע וסימני כוסות חרוטים בתוך לוחות האבן המגליתים. לכן המונומנט מעתלית ים כנראה שימש לטקס מים כלשהו.

 

כיצד עתלית ים שקעה?

 

ומה עלה בסוף בגורל הכפר? מכל הממצאים שתוארו למעלה יתכן שהכפר ננטש בפתאומיות מבלי שהאנשים יכלו אפילו לקחת איתם אוכל בסביבות 6500 לפני הספירה בגלל צונאמי. אולם, לא ניתן למצוא נזק אופייני לחפצים ולמבנים שהוא אופייני לצונאמי ולאסון פתאומי. כמוכן, טוען גלילי, שמרבית העצמות מכילות סימני חיתוך שמעידים על כך שהם נאכלו ולא עברו אירוע פתאומי של צונאמי.  

גלילי מניח שפני הים עלו בהדרגה למעלה לאחר עידן הקרח האחרון. הוא מציע תיאוריה זו בהתאם לבאר שנתגלתה בעתלית ים ונהפכה לפח אשפה: נראה היה שהתושבים היו מודעים לעליית פני הים כי הם נטשו את הבאר והבינו שהיא לא שימושית יותר והפכוה לפח אשפה. 

באשר לגובה פני המים. כאשר הבאר נבנתה לפני 9000 שנה היא הייתה חמישה מטרים מעל פני הים. פני הים היו 16 מטרים נמוכים יותר מאשר הם היום בחופים שלנו. לפני 20,000 שנה עידן הקרח הגיע לשיאו ומיד אחר כך הקרח הנמס החל לגרום לפני הים לעלות. בתחילת עידן ההולוקן, לפני בערך 10,000 שנה, פני ים התיכון היו בערך 30 מטרים נמוכים יותר מאשר היום. נדידה טקטונית ושינויי אקלים יבשו את אדמות הביצות בחוף הכרמל, ויצרו כך תנאים מועדפים להתיישבות בחופים. אולם באלפיים השנים הבאות הים המשיך לעלות ועתלית ים בסופו של דבר שקעה… מצב הדרגתי זה יכול היה לאלץ את תושבי הכפר לנטוש את בתיהם, בעוד המים נהפכים למלוחים ובלתי ניתנים לשתיה ובעוד פני הים עולים והכפר החל לטבוע בדיונות החול ואז החל שוקע אט אט עד למקומו העכשווי… 

כנראה שהיו קיימים פעם ערים וכפרים רבים כמו עתלית ים באזורנו שטבעו ושקעו בגלל צונאמי שארע פעם או עליית מפלס המים שארעה לפני זמן רב לפני הספירה…

0 thoughts on “האטלנטיס של ישראל: עתלית ים והמעגל המסותרי

  1. מזכיר סיפורים על שחיקת מדען בידי הביורוקרטיה ועל קציני קבע ומעמדם המזיק בישראל.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s