סיפורי דגים אבולוציוניים מבקיני בוטום

סיפורי דגים אבולוציוניים מבקיני בוטום

 

1. הדג החכם אינשטיין

2. הדג נסראללה

3. הדגיגות האנושיות מדרום קוריאה

4. האם אבותינו היו דגים?

5. מחקר חדש: לכרישי דג פטיש יש ראיה אנושית

 

הבן הקטן שלי אוהב את בובספוג ואת בקיני בוטום. כל פעם כאשר יש בבופסוג בטלויזיה הוא רץ והוא מרותק למרקע. מובאים כאן כמה סיפורים מדעיים על חבריו של בובספוג.  

 

הדג החכם אינשטיין מגלה שהמרחב זמן באוקיינוס עקום

 

סיר ארתור אדינגטון, הפיסיקאי פילוסוף הנודע, מספר את הסיפור הבא (בתרגום של צבי ינאי מלפני שלושים שנה…): אי שם באוקינוס חי לו מין של דגים שטוחים בעל שני ממדים בלבד. ברגיל שוחים דגים אלה בקו ישר, אך מצוי אזור אחד, שבהתקרב אליו הדגים היו שוחים סביבו במעגלים. דג חכם אחד הסביר את התופעה המשונה בקיומן של מערבולות הגורפות כל גוף שקרב אליהן. אך כעבור זמן נמצאה תיאוריה טובה יותר שמסבירה, כי הדגים נמשכים אל דג גדול ואדיר השקוע בתרדמת בלב אותו אזור. תחילה נתקלה התיאוריה בחוסר אמון, אך עם הזמן אושרה בדייקנות מופלאה ע”י ניסויים שונים. נמצא, למשל, שכל דג נמשך אל הדג הגדול בכוח פרופורציוני לגודלו. תיאוריה זאת הניחה את דעתם של הדגים, חרף חילוקי הדעות בדבר מהותו של כוח המשיכה עצמו. אך בוקר בהיר אחד התעורר אחד הדגים לעובדה, כי אם כוח המשיכה פועל באופן שווה על כל הדגים, הרי שהיה צריך להטות דגים גדולים במסלול שונה מאשר דגים קטנים. הדג הנועז החל לחקור בקפדנות את המסלולים ולבסוף הגיע למסקנה מפתיעה: במקום הדג האדיר מצוי אי עגול – אותו אין בני מינו יכולים לגלות בגלל דו-ממדיותם. עם זאת, כל אימת שדג קרב לאי הוא נאלץ להטות את מסלולו לאורך קשת האי, אף כי הוא מתאמץ בכל כוחו לשחות בקו ישר.

כך נפתרה תעלומת המשיכה המסתורית, שהכתה גלים גבוהים בעולם הרגוע של הדגים הדו-ממדיים.

סדרת הדרמה הבריטית אינשטיין ואדינגטון

 

הדג נסראללה

 

טרם נסתיימו עלילות אחמדיניג’ד והדלק הגרעיני ונסראללה התעורר לחיים לפני שבועיים בדמות דג ארסי ומסוכן. רשתות החדשות הגדולות בעולם יצאו בכותרות ענק: Another Nasrallah Threatens Israel.

ואכן לפני שבועיים ישבתי עם הבן שלי בן כמעט השמונה לראות חדשות “חמש וחצי” של ערוץ הילדים. ואת מי אנו רואים בחדשות הילדים? את חסן נסראללה מתגאה על כי קרוי על שמו דג ארסי ישראלי. הראו במרקע לילדי הרך דג חום בצורת נחש בעל שפם וזקן הדומים במידת מה למקור על שמו קרוי היצור הארסי:

 

nasrallah_fish

מכאן.

 

לוכד הדג החזיק בצנצנת כמה דגי נסראללות כאלה בעלי שפמים וזקנים, והילד שלי צעק:”נסראללה, נסראללה”. ולפתע נזכרתי, שבמלחמת לבנון העולים מרוסיה ספרו לי ש”נסראללא” ברוסית פירושו… מפאת כבוד הבלוג לא אוכל לומר את הפירוש ברוסית.

נסראללה שנוהג לנאום למאמיניו, בדרך כלל נאומי שטנה עלינו, הקדיש נאום לדג שקרוי על שמו. הוא התרגש מכך שהדג קרוי על שמו: “יש דג שבניגוד לדגים אחרים הוא דג רעיל וקטלני והישראלים קראו לדג הזה נסראללה”. (ראו הסרט למטה) נסראללה הודה לישראלים על כי הם חושבים שהוא יכול להיות רעיל ולגרום למותם של ישראלים רבים בדיוק כמו הדג נסראללה…

אולם אז בדיוק עלתה שאלה פילוסופית מעמיקה, הדג נסראללה עלול לחצות את גבול המים הטריטוריאליים הישראליים אל לבנון השכנה. איך יקראו לו אם יגיע (חלילה וחס כמובן…) ללבנון? היש לכם הצעה?…

 

בובספוג וחבורתו בבקיני בוטום מצאו שתי חברות: דגיגות קרפיון הומונאידיות בדרום קוריאה

 

שתי דגיגות קרפיון “הומונואידיות” מדרום קוריאה מושכות את תשומת ליבם של הביולוגים מרחבי העולם. הן חיות להן בנחת בשלולית קטנה אשר בעיר קונג’ו Chongju במרכז דרום קוריאה. מאמינים שהן צאצאיות היברידיות של שני זני קרפיון (גפילטא פיש)  הקרפיון והקרפיון עור יעני, שגם ידוע בשם דג טנג’רין. כאמור שתי הדגיגות הן נקבות והן באורך של יותר ממטר אחד. ומה מייחד את שתי הגפילטא פיש ששוחות להן בשלולית נידחת בדרום קוריאה? נראה שיש להן אף, עיניים ושפתיים אנושיים מיוחדים. כלומר מדובר בגפילטא פיש בצורת בן אדם…

הדגיגות האנושיות חיות בשלולית מתחת לבית בן 64 שנה של אדם ישיש מדרום קוריאה והן שם מאז שנת 1986. “דגיגותיי”, כך אומר הישיש בעל הדגיגות, “הולכות ונראות אנושיות במהלך השנים האחרונות”. הוא הוסיף שידוע לו על דגים אחרים בעלי מאפיינים דומים. מכיוון שמדובר בשתי נקבות, זה בלתי אפשרי עבורן להתרבות ולהוליד צאצאים בעלי פנים אנושיות.  ראו סרט למטה.ליידי די (דג).

 

ראו כאן.

 

האם אבותינו היו דגים? גנים לאצבעות ולבהונות התבטאו לראשונה אצל דגים

 

נסתרות הן עלילות האבולוציה. לפני שנה הופיעה כותרת בכתב העת נשיונאל ג’יאוגרפיק: “לדגים קדמונים היו אצבעות ובהונות פרימיטיביים”.

בספטמבר לפני שנה נשיונל ג’יאוגרפיק הביא את התמונה הבאה, שמראה במבט מקורב ברקונסטרוקציה תלת ממדית את הסנפיר של דג קדום שקרוי פנדריכתיס. הסנפיר מסתיר אצבעות חבויות שלא באו לכדי מימוש.

 

המחקר לימד אותנו שלדגים קדמונים היו אצבעות פרימיטיביות  חבויות תחת סנפירים שיכלו להיות המבשר לאצבעות ולבהונות שלנו.

כאשר עושים עבודת שורשים בבית הספר נראה היה שאל לנו לשכוח את סבא-רבא-רבא הדג… הסתבר שהממצאים של המחקר הנ”ל תמכו במחקרים שבוצעו קודם לכן והציעו שדגים וכרישים פרימיטיביים היו בעלי הגנים הדרושים להתפתחות האצבעות, גם אם חיות אלה לא גידלו את האיברים האלה בפועל.

עד אותו המחקר מלפני שנה חשבו שהידיים והרגליים הם המצאה של חיות שהלכו על ארבע בקרקע (הטטרפודים). ברם בעקבות סריקות רנטגן למאובן דג שחי לפני 385 מיליון שנה נתגלה שלדגים קדומים יש את אותם העצמות שיוצרות את הזרוע האנושית המודרנית ואת העצמות שנראות כמו האצבעות (עם הבדלים מסוימים). ונשאלה השאלה: מהו בעל החיים שהוא החוליה המקשרת בין הטטרפודים לדגים? התשובה הייתה, הדג טיקטליק, דג שעלה ליבשה בערך לפני חמש מיליון שנה. המחקר חיזק את ההשערה שדגים עתיקים עשויים לשכתב את ההיסטוריה של האבולוציה האנושית.

לכו הביטו במראה האם, כפי שנהוג לומר באנגלית, הביטוי “looks fishy” הוא נכון או שמא פישי פיש.

מי אמר שהדגים לא מתוחכמים רק בגלל שהם שותקים?…  שום דבר אם כן לא בא מכלום באבולוציה… עוד נגלה שבובספוג וחבורת בקיני בוטום היו סבא רבא שלנו בעולם הקדום.  

 

הכריש בעל הראיה האנושית – מחקר חדש מלפני כמה ימים

 

ולסיפור של הימים האחרונים. תמיד היו אומרים שלדג פטיש באורך של כארבעה מטרים יש ראש מצחיק, אבל אף אחד לא בדק למה. והנה הופיע מחקר מאת קבוצה באוניברסיטת פלורידה אטלנטיק בראשות מישל מקומב שבדק את הסיבה.

מסתבר שלכריש יש פעילות חשמלית, והמדענים חושבים שצורתו נותנת לו בדיוק כמו לבני האדם יכולת ראית סטריאו ותפישת ראית עומק אנושית. האם לדגיגות מדרום קוריאה יש אח גדול אנושי בדמות דג הפטיש?

החוקרים מצאו שהכריש רודף אחרי תמנון ורואה אותו בדיוק כמו שאנחנו רואים אותו בראיה תלת ממדית מרחבית. אולם, אליה וקוץ בה. כרישי דג הפטיש משלמים מחיר כבד עבור שדה הראיה האנושי הרחב שלהם. ומדוע? כי יש להם מרחק גדול בין עיניהם. ולכן יש להם יותר נקודות מתות בדיוק מקדימה לראש שלהם לעומת כרישים אחרים.

מסתבר שצוללנים מספרים מזה זמן רב אנקדוטות לפיהן הם רואים דגיגים קטנים יוצרים נחילים בדיוק מול הפרצוף של כריש דג פטיש. וזה בדיוק כאילו שהדג בא ושוחה מול הכריש ואומר לו: “ננה בננה, אינך יכול לראות אותי בא מולך ונע שמאלה ימינה ואנה”.

מכאן

המחקר פורסם בכתב העת Journal of Experimental Biology   ב-27 לנובמבר לפני כמה ימים:

First published online November 27, 2009
Journal of Experimental Biology 212, 4010-4018 (2009)
Published by The Company of Biologists 2009
Enhanced visual fields in hammerhead sharks

. M. McComb1,*, T. C. Tricas2 and S. M. Kajiura1

1 Biological Sciences, Florida Atlantic University, Boca Raton, FL 33431, USA
2 Department of Zoology and Hawaii Institute of Marine Biology, University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI 96822, USA

* Author for correspondence (dmccomb@fau.edu

<!–
var u = "dmccomb", d = "fau.edu"; document.getElementById("em0").innerHTML = '‘ + u + ‘@’ + d + ”//–>

)

Accepted 9 September 2009

Several factors that influence the evolution of the unusual head morphology of hammerhead sharks (family Sphyrnidae) are proposed but few are empirically tested. In this study we tested the ‘enhanced binocular field’ hypothesis (that proposes enhanced frontal binocularity) by comparison of the visual fields of three hammerhead species: the bonnethead shark, Sphyrna tiburo, the scalloped hammerhead shark, Sphyrna lewini, and the winghead shark, Eusphyra blochii, with that of two carcharhinid species: the lemon shark, Negaprion brevirostris, and the blacknose shark, Carcharhinus acronotus. Additionally, eye rotation and head yaw were quantified to determine if species compensate for large blind areas anterior to the head. The winghead shark possessed the largest anterior binocular overlap (48 deg.) and was nearly four times larger than that of the lemon (10 deg.) and blacknose (11 deg.) sharks. The binocular overlap in the scalloped hammerhead sharks (34 deg.) was greater than the bonnethead sharks (13 deg.) and carcharhinid species; however, the bonnethead shark did not differ from the carcharhinids. These results indicate that binocular overlap has increased with lateral head expansion in hammerhead sharks. The hammerhead species did not demonstrate greater eye rotation in the anterior or posterior direction. However, both the scalloped hammerhead and bonnethead sharks exhibited greater head yaw during swimming (16.9 deg. and 15.6 deg., respectively) than the lemon (15.1 deg.) and blacknose (15.0 deg.) sharks, indicating a behavioral compensation for the anterior blind area. This study illustrates the larger binocular overlap in hammerhead species relative to their carcharhinid sister taxa and is consistent with the ‘enhanced binocular field’ hypothesis.

Key words: binocular vision, elasmobranch, eye, pupil dilation, Sphyrnidae, winghead shark

 

 

 

 

הגפילטא פיש האנושי:

 <a href="http://www.exego.net/admin/

 

ישראל מגלה את הדג נסראללה וחסן נסראללה מאושר עד גג האקווריום:

<a href="http://www.exego.net/admin/

0 thoughts on “סיפורי דגים אבולוציוניים מבקיני בוטום

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s