ניאנדרטאליים ובני אדם קיימו יחסי מין

יתכן שלניאנדרטאליים ולבני האדם המודרניים נולדו צאצאים ניאנדרמודרנים

ביום ראשון, לפני יומיים, התגלה הסוד הגדול בכנס במעבדה אשר בקולד ספרינג הארבור שליד ניו יורק: ניאנדרטליים ובני אדם מודרניים קיימו יחסי מין. אולם שתי שאלות עדיין לוטות בערפל: 1) האם יחסים אלה הובילו לצאצאים? ואם כן, 2) האם הסבא של הסבא של הסבא… או הסבתא של הסבתא של הסבתא… האלה נכחדו, או שמא אפשר לשים את התמונות שלהם באלבום המשפחתי שלנו? כלומר, האם הם תרמו גנטית לבני האדם כפי שאנו מכירים אותם כיום? שאלות מעניינות לקראת יום המשפחה שיחול בהמשך השנה בבית הספר של הילדים שלנו.

הניאנדרטאליים ובני האדם המודרניים קיימו יחסי מין

מחקר חדש מצא שבני אדם מודרניים והניאנדרטליים קיימו יחסי מין וכך, אווי, חצו את גבול המינים. רגע, רגע… איפה הם נפגשו? כלומר באיזה אתר הכרויות? ובכלל אחרי שהייתי בוועידת הנשיא בשבוע שעבר ושמעתי את ד”ר רות וסטהיימר מדברת בפאנל בוועידה, ושאלתי אותה שאלה כבל עם ועדה, הייתי צריכה לשאול אותה את השאלה הזו. איפה האדם המודרני פגש ניאנדרטלית? או את השאלה המעניינת יותר, מה (אבולוציונית או לא) מושך גבר מודרני לניאנדרטאלית, ולהפך, ניאנדרטאלי למודרנית? ויותר מכך, האם, אם בכלל נולדו, צאצאיהם יהיו פוריים מספיק כדי להמשיך ולהזדווג ולהעשיר במוטציות את הגזע האנושי? הבה נתקדם למחקר שינסה לענות אולי על שאלות אלה.

שאלת יחסי המין בין הניאנדרטאליים לבני האדם היא בעלת זקן ארוך

ההומו ניאנדרטליס לראשונה הופיע באירופה לפני בערך 300,000 שנה אבל באופן מסתורי נעלם לפני 35,000 שנים, זמן קצר אחרי ההופעה של האדם המודרני –  ההומו ספאינס – באירופה לפני כ-40,000 שנה. הניאנדרטליים כבר חיו באירופה כאשר בני האדם הגיעו לשם. שני המינים לכן התקיימו בו-זמנית במשך תקופת זמן מסוימת של בין 10,000 ל-12,000 שנים בטרם הניאנדרטליים נכחדו.

מסתבר שעובדה זו הובילה לספקולציות אינסופיות בקרב החוקרים בנוגע לשאלה: האם – איך אומרים אצלנו – היו ביניהם נישואי תערובת… כלומר, האם הם הזדווגו זה עם זה וכתוצאה ארע גזע כלאיים?

החלו תיאוריות רבות אודות הכלאות בן ניאנדרטליים לבין האדם המודרני. ב-2006 המליצו למי שעושה עבודת שורשים בבית הספר לא לשכוח את הסבא רבא-רבא הניאנדרטלי במערה באירופה, כאשר מרכיבים את העץ המשפחתי המסורתי לבית הספר. אתם עשויים למצוא באחת המערות מתקופת האבן איזה קרוב רחוק אובד. (כאן).

אולם ב-2008 חוקרים עקבו אחר רצף הגנום המיטוכונדריאלי השלם בעצם ירך ניאנדרטאלי בן 38,000 שנים שנמצא במערה בקרואטיה. הרצף הכיל 16,565 בסיסי דנ”א, או “אותיות” שמייצגות 13 גנים, הרצף הארוך ביותר של דנ”א ניאנדרטלי שאי פעם נבדק. 

בניגוד לאדם המודרני, לניאנדרטליים היו מוטציות בדנ”א המיטוכונדריאלי, למרות שנראה שהם עברו מעט יותר שינויים אבולוציוניים באופן כללי. העובדה שכל כך הרבה מוטציות – חלקן יכלו להיות הרסניות – היו קיימות בגנום הניאנדרטלי, יכלה להצביע על כך שהגזע סבל מווריאציה גנטית מוגבלת. זה יכול להיות בגלל שהאוכלוסייה הניאנדרטלית הייתה קטנה יותר מאשר ההומו ספיאנס שהיה באירופה באותו הזמן. גודל אוכלוסיה קטן יכול להקטין את עוצמת הברירה הטבעית ולסלק שינויים אבולוציוניים מעט מזיקים. החוקרים העריכו שאוכלוסיית הניאנדרטליים שחיה באירופה לפני 38,000 שנה אף פעם לא הגיעה ליותר מ-10,000 בכל זמן. זה יכול להיות גורם להכחדתם.

ב-2008 לכן נשמעה צפירת הרגעה (כאן). הופיע מחקר שהפריך את התיאוריות מ-2006, כך שאנשים הבינו שאין להם יותר קרובי משפחה באיזו מערה נטושה מתקופת האבן. חוקרים הראו מבידוד הדנ”א הניאנדרטלי (כאשר החוקרים נזהרו שלא יזוהם בדנ”א אנושי והם שבו על הבדיקה 35 פעם!), שנראה שאין עדות גנטית – לפחות מבחינת הייחוס האימהי – לערבוב של ניאנדרטליים והאדם המודרני. כלומר, שעניין הזיווג או ההכלאה בין שני הגזעים ירד מהפרק לפי שעה.

והנה לפני יומיים עניין הזיווג שוב עלה לכותרות כאשר פרופ’ פאאבו אמר בכנס במעבדה אשר בקולד ספרינג הארבור שליד ניו יורק, שהוא בטוח מעל לכל ספק ששני המינים, ההומו ניאנדרטאליס וההומו ספאינס, כן הזדווגו.

כיצד מדווחים על חדשה מדעית מסעירה כזו

הבלוג של נייצ’ר מספר שלמסקנות אודות קיום יחסי מין בין הניאנדרטאליים לבני האדם המודרניים הגיע גנטיקאי מוביל שאחראי לפרויקט בן שלוש שנים, בשם פרופ’ סבנט פאאבו, שהוא מנהל המחלקה לגנטיקה במכון מקס פלנק לאנתרופולוגיה אבולוציונית לייפציג. הוא השווה בין רצפי גנים והקבוצה שלו השלימה את טיוטת רצף הגנום כבר בפברואר.

כמה מלים קודם על מהות הממצאים שמפורסמים בכנס, בבלוג של כתב עת יוקרתי ובעיתונות כאשר מופיעה חדשה סנסציונית כזו.

פרופ’ פאאבו עומד לפרסם את המחקר שלו, אולם המחקר עדיין לא פורסם. פרופ’ פאאבו רק הצהיר על הממצאים הראשוניים בכנס. המחקר שיפורסם מכיל את הגנום הניאנדרטאלי השלם, תוך שימוש בדנ”א שהוצא ממאובנים. בגלל האמברגו שמוטל עליו, כאשר הוא חתם על הסכם הפרסום על המאמר עם כתב העת, אסור לו עדיין לפרסם בתקשורת את המחקר המלא בטרם הוא יפורסם בכתב העת. מותר לו רק לדווח על המחקר שלו בכנסים בחוגים אקדמיים.

אולם לבלוג של נייצ’ר מותר לדווח על המחקר כפי שהוא הוצג בכנס ולהצהיר כך על החדשה בטרם היא מפורסמת בכתב העת שלו עצמו. זה לא נחשב להפרת האמברגו, מכיוון שהדיווח הוא מכנס ולא דיווח של מאמר שטרם פורסם. כאשר המחקר מופיע בכנס, הטיימס הלונדוני גם כן מראיין את פרופ’ פאאבו על הממצאים שדווחו בכנס ולא על הממצאים שיופיעו במאמר שיפורסם בכתב העת. וביו טיוב (ראו הסרט למטה) גם כן מופיע סרט בעקבות הכנס. לפרופ’ פאאבו מותר להגיב רק על הממצאים עליהם הוא דיבר בכנס ולא על הממצאים שמצויים במאמר שטרם פורסם. ולכן כל מה שתקראו כאן אלה הם רק ממצאים חלקיים, הדווח של הממצאים מהכנס, החדשה המסעירה: קיימו יחסי מין. ואילו התוצאות השלמות, פרויקט הגנום הניאנדרטאלי והתוצרים של הזיווג, יובאו במאמרים לכשיפורסמו.

למעשה, מבחינה מדעית (בחוגי המדע באקדמיה), החדשה המסעירה כאן היא פחות הטענה שההומו ניאנדרטליס וההומו ספאינס קיימו יחסי מין. החדשה היותר מסעירה כאן מבחינה מדעית גרידא היא המחקר והעבודה על פרויקט הגנום הניאנדרטאלי והממצאים והמסקנות שיתקבלו ממחקר זה.

 

כיצד אוספים רצף גנום, או דנ”א ניאנדרטאלי טהור ממאובן?

הקבוצה של פרופ’ פאאבו הוציאה דנ”א ממאובנים ניאנדרטאליים בקרואטיה, ספרד, רוסיה ובעמק הניאנדר אשר בגרמניה. הם אספו דגימות שונות של דנ”א מיטוכונדריאלי, סוג דנ”א עצמאי שמועבר מהאם לילד. קל יותר לבודד דנ”א מיטוכונדריאלי מעצמות עתיקות מאשר דנ”א קונבנציונלי מהגרעין שמוכל בתוך גרעין התא. יש הרבה מיטוכונדריות בכל תא. כמוכן, גנום הדנ”א המיטוכונדריאלי הוא קטן הרבה יותר מאשר הגנום הגרעיני.  

הקבוצה של פרופ’ פאאבו אספה דנ”א נקבי ניאנדרטאלי, בעודה אוספת את הדנ”א הניאנדרטאלי האוטנטי, כך שניתן יהיה להפריד את “הזיהום האנושי”: היא כך יכלה לחשב את המקומות בהם דנ”א זכרי אנושי בטעות נכנס לדגימות הניאנדרטאליות שנאספו.

פרופ’ פאאבו מתכוון להשוות את הדנ”א הניאנדרטאלי עם זה של האדם המודרני וגם עם הדנ”א של שימפנזות. כל זאת כדי לחשוף את המוצא של שלושת המינים האלה.

בני האדם והניאנדרטאליים חיים איזה 10,000 שנה יחד

זוכרים שבני האדם המודרניים מגיעים לאירופה לפני 38,000 שנה? הניאנדרטליים כבר חיים באירופה כאשר בני האדם הגיעו לשם. שני המינים לכן התקיימו בו-זמנית במשך תקופת זמן של בין 10,000 ל-12,000 שנים בטרם הניאנדרטליים נכחדו. נשאלת השאלה: האם הם הזדווגו זה עם זה וכתוצאה ארע גזע כלאיים?

פרופ’ פאאבו אמר לאחרונה בכנס, שהוא בטוח מעל לכל ספק ששני המינים אכן הזדווגו. אין כל ספק שהיה שם סקס, אולם השאלה המעניינת שעדיין נותרת פתוחה היא, האם סקס זה הוביל לצאצאים שתרמו גנטית במשהו לנו? ולכן השאלה נותרת פתוחה בנוגע לתוצרת של הזיווג הזה. האם נולדו צאצאים כתוצאה מזיווג זה? האם ילדים אלה תרמו לווריאציה במין האנושי כפי שאנו מכירים אותו היום?

neander.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

גם הוא סבא רבא-רבא שלכם?… רוצו למערה באירופה כדי לחפש  מכאן.

פרופ’ פאאבו גילה לטיימס, שניתן יהיה לענות על השאלה הזו בודאות כאשר יהיה בידיו רצף הגנום הניאנדרטאלי המלא (כלומר, כאשר המאמר שלו יתפרסם).

אולם במרוצנו אחר הסבא של הסבא של הסבא שלנו… מסתבר שישנם ממצאים מטרידים בנוגע למין הניאנדרטאלי, שמצביעים לכיוון שיתכן וכן היו צאצאים מהזיווג בין בני אדם מודרניים לניאנדרטליים. למשל, (ממצא ראשון) מאובנים מסוימים מראים מאפיינים אנושיים וניאנדרטליים כאחד. ב-1999 נמצא שלד היבריד שנראה שאולי יש לו מאפיינים ניאנדרטאליים ואנושיים כאחד והוא נתגלה בפורטוגל (כאן). דבר זה רומז על כך שיתכן ושני המינים כן עברו איזו שהיא הכלאה. לעומת זאת, (ממצא שני) עדיין סריקות של דנ”א מראות שהגנים הניאנדרטאליים הם מאוד שונים מאלה שלנו, האדם מודרני. כיצד נסביר סתירות אלה?

בשבוע שעבר, מספר לנו עיתון הטיימס, פרופ’ קריס סטרינגר, מנהל המוצא האנושי במוזיאון לתולדות הטבע באנגליה, הציג בכנס בפני הרוייאל סוסייאטי בלונדון רעיון לפיו יתכן שמצד אחד, אפשרי אכן שבני האדם והניאנדרטאליים בהיותם מבחינה גנטית לא תואמים, הזדווגו וכך נולדו להם צאצאים. אולם מצד שני, בגלל שהם מאוד שונים זה מזה, הצאצאים שנולדו להם היו כנראה מאוד לא פוריים. מסתבר שתופעה זו היא נפוצה בטבע, כמו למשל כאשר אריות מזדווגים עם נמרים ונולדים “לייגרים”, או כאשר סוסים מזדווגים עם זברות ונולדים “זברואידים”, יצורים שהם לא פוריים. או לחילופין לא נולד שום צאצא עקב חוסר התאמה כרוזומאלית. וכך יתכן שלטבע בכל זאת יש את המלה האחרונה כאשר מדובר בשידוך של מין שלא עם בן מינו…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s