ועידת הנשיא שמעון פרס: סיעור מוחות בתמונות – חלק ראשון

הייתי בועידת הנשיא עכשיו שלושה ימים. סיפור בתמונות – חלק ראשון.

 

אהוד ברק נואם איך יראו פניה של מדינת ישראל ב-2020. הדברים הרגילים: האיום האיראני, השלום, מה כן ומה לא צריך לעשות…

שכח את הסוויטה במגדלי איקירוב וגם את זו במגדלי השאנז אליזה.

שלושה ימים מנהיגי המדינה דיברו על עתיד טוב יותר למדינת ישראל בועידה ששמה היה “מחר” ולא הזכירו אפילו במלה אחת את גלעד שליט. גם הוא רוצה מחר זוכרים?

 

ראו כאן.80315284.jpg

 

אלי ישי אמר שהכל כבר נכתב בתורה. גם הננוטכנולוגיה של פרס?

את השאלה הזו נשאל את נוסטרדמוס. 

אלי ישי אמר שאנחנו כבר הלכנו לקראת הפלשתינים בהכל: ברק הציע לפלשתינים הצעה נדיבה, שרון גם הציע להם הרבה. ראשי ממשלות ישראל ויתרו והלכו לקראת הפלשתינים. ואילו המנהיגים הפלשתינים לא קבלו את ההצעות האלה ולכן הם לא מסוגלים לוותר ולהתפשר ואי אפשר להגיע איתם להסכם.

זה אותו ההיגיון של הבן הקטן שלי, בן שבע וחצי. קשה לו להבין עד תום את מושג הניצחון במשחקים כמו דמקה ושחמט – כאשר נשארים חברים אחרי שמנצחים – פעם אני מנצחת ופעם אתה. אם מנצחים אותו, הוא לפעמים בוכה כי נדמה לו שאם נצחתי אותו, לקחתי לו את הרכוש שלו. ולכן הוא מאשים אותי.

 

 

 

 

ראש הממשלה הציע בארוע הפתיחה החגיגי להקים ועדה למציאת פתרונות אנרגיה חלופיים לנפט תוך עשר שנים. למה שנהיה תלויים בנפט מהעולם הערבי? שי אגסי מביא לנו מכונית חשמלית. ישנם דלקי הביו ודלקי המימן (שארה”ב החליטה לנטוש אותו משיקולים פיננסניים). ומה עם האנרגיה הסולארית ותאים שמבוססים על ננוטכנולוגיה – מלת הקסם כמובן. מה שהטבע הביא בשפע לערבים… המוח היהודי והמדע, שהוא בשפע אצלנו (לפני בריחת המוחות) יביא לנו בשפע ויגבר על הערבים במציאת פתרונות דלק חלופיים. אולם ד”ר מירים (מיקי) הרן, שהתארחה בפאנל שעסק בשאלה האם המשבר הסביבתי מאיים על עתידנו, טענה שהיא אינה אוהבת ועדות. ועדות הן אינן פתרון לבעית האנרגיה. יש להקים מכון מדעי שיפתור את הבעיה. היא צודקת במאה אחוז. מי הראשון שירים את הכפפה ויקים מכון מדעי למציאת פתרונות לאנרגיות חלופיות? אני מציעה את אזור הצפון כאזור אידיאלי.

 

56420366.jpg

 

ציפי לבני החליטה להתחפש למפלגת שינוי: זה טוב מאוד, כי מפלגת שינוי באמת הייתה חסרה לנו בנוף הפוליטי. היא קראה נגד כפייה דתית מצד אחד ובעד יהדות, אבל יהדות הומאנית ומתקדמת. אהוד ברק הציע שיטת ממשל נשיאותית בארץ: נשיא שהוא גם ראש ממשלה. ציפי לבני הסכימה שיש לשנות את שיטת הממשל כדי למנוע סחטנות של מפלגות דתיות (רמז עבה לש”ס). לבני הציגה טוהר שלטוני מצד אחד בנאום שלה ואת המסר: ביום כיפור, זכותו של כל אדם לעשות מה שהוא רוצה בביתו. המסורת היהודית חשובה, אולם האורתודוקסים לא צריכים לכפות עצמם על כלל האוכלוסייה. לבני נשאלה כתוצאה האם היא בעד רב ראשי רפורמי. היא לא ענתה על השאלה ודברה מסביב…

 

 

 

 

ברק אובמה בשיחת וידאו ביום הראשון של ועידת הנשיא: שמעון ידידי…. והוא אחל לנשיא פרס שייהנה בועידת הנשיא. ביבי נתניהו הציע בנאומו בוועידה שאבו מאזן יבחר מקום, אוניברסיטה אצלו – ובדיוק כמו שביבי עשה באוניברסיטת בר אילן – ינאם מול עמו שהוא מוכן לשלום אמיתי ולכל מה שכרוך בכך. אולם נראה שאובמה עייף מכל הנאומים באוניברסיטאות, ומכל האקדמיזציה של השלום ורוצה כבר לשבת ליד שולחן הדיונים.

 

 

 

אובמה שלח נציגה לועידה, את השגרירה שלו לאו”ם סוזן רייס לנאום בועידת הנשיא נאום ארוך של שעה, שפורש את משנת ארה”ב. מדינה פלשתינית בעלת שטח רציף לצד מדינת ישראל, פתרון הבעיות במשא ומתן, וכמה דברים שאהבנו לשמוע וגם פחות אהבנו לשמוע.

 

 

מה נאמר על טוני בלייר חוץ מאשר מקסים. הוא סיפר בדיחות במבטא בריטי היישר מחצר המלכה אליזבט. הוא סיפר לנו בקהל, שפעם הוא נפגש עם ביבי נתניהו במלון המלך דויד – כאשר שניהם היו ראשי ממשלות, אלא שביבי נשאר ראש ממשלה (בפעם השנייה) וטוני בלייר כבר לא ראש ממשלה. בטח תשאלו למה? כי טוני בלייר סיפר בדיחה על זה שכאשר הם נפגשו בעודם ראשי ממשלות המלצר במלון המלך דויד שפך על ביבי בטעות מרק על הברכיים.

אתם רואים שבלונדון באנגליה תקרית כזו גוררת פיטורין מיידיים של ראש הממשלה (בייחוד אם זה טוני בלייר). ובישראל מי יפוטר? ניחוש אחד?… המלצר כמובן. זו בדיחה של הקוראים ולא של בלייר.

אם כבר מדברים על מלצרים ועל תקריות לא מוסברות. בפאנל אחד שמעתי את רהיל ראזה, פקיסטנית שמתגוררת היום בקנדה. היא ספרה שבפקיסטן הכל מונע על ידי קונספירציות. אם יש תקלה בחשמל, או ברכבות, ובכלל בכל דבר – אומרים שזו איזו שהיא קונספירציה.

 

 

ואצלנו, אמר פרופ’ סטנלי פישר, עוד מוקדם לדבר על ישראל במונחים של לונדון או ניו יורק. אבל אם הכלכלה תתחזק ויפותחו השווקים הפיננסיים, ישראל עוד תיהפך להיות מרכז פיננסי עולמי.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s