ציד המכשפות מצד עיתונאי פריס שעברה מרי קירי בדרך לפרס הנובל בכימיה

מדברים אצלנו על פרס נובל לכימיה, שהרי פרופ’ עדה יונת היא האשה הראשונה הישראלית זוכת פרס הנובל לכימיה. הבה נזכר באשה הראשונה זוכת פרס הנובל בכימיה, מרי קירי. וגם נזכר בציד המכשפות האיום שהיא עברה מצד עיתונאי פריס בדרך אל פרס הנובל. לקרוא ולא להאמין…

כנס סולבאי

מריה סלומיאה סקלודווסקה נולדה בוורשה ב-1867, שאז נחשבה לחלק מהאמפריה הרוסית. תחת השם מרי קירי היא נהפכה למדענית המפורסמת ביותר בכל הזמנים.

 

באוקטובר 1911 התקיים בבריסל כנס סולבאי הראשון. הכנס התמקד ב”בבעיה הקוואנטית”, כלומר עסק בתורת הקוונטים. הכנס מומן על יד התעשיין והכימאי הבלגי ארנסט סולבאי שצבר הון כסף בזכות המצאת שיטה לעשיית סודה. בגלל שהוא רצה לעשות משהו לא רגיל ועדיין מועיל עם הכסף, ובגלל שהיו לו תיאוריות מוזרות על הכבידה שלהן הוא רצה שמדענים יקשיבו, הוא החליט לממן התאספות אליטיסטית של הפיזיקאים הטובים ביותר של אירופה. לבסוף אותה פגישה הובילה לסדרת מפגשים, שהיו ידועים ככנסי סולבאי שהתקיימו פה ושם על פני השנים הבאות. 

עשרים מהמדענים הבולטים ביותר של אירופה באותה תקופה הופיעו למפגש במלון הגדול של המטרופוליטן בבריסל. בגיל 32 אלברט אינשטיין היה הצעיר מביניהם ומרי קירי הייתה האשה היחידה בכינוס. מדענים אלה היו: מקס פלאנק, הנרי פואנקרה, מרי קירי, ארנסט ראתרפורד, וילהלם וין, ארנולד זומרפלד, לואי דה ברולי, ג’ימס ג’ינס, ולטר נרנסט שארגן את האירוע והיה מלווה של ארנסט סולבאי בכנס. הנדריק אנטון לורנץ שימש כיושב ראש. בנוסף השתתפו המדענים: ברילואין, ורבורג, זא’ן פרין, גולדשמיט, רובנס, לינדמן, קנודסן, הסנורל, הוסטלט, הרזן וקמרלינג-אונס.

אינשטיין התרשם מהכנס באופן הבא: “הקונגרס בבריסל היה דומה לקינות על חורבות ירושלים”, בגלל שמדענים כמו פלאנק התעקשו על עמדתם הישנה ומדענים כמו פואנקרה בקושי התייחסו לאינשטיין, וכך הוא המשיך וכתב למיקל’ה בסו ב-26 לדצמבר 1911, “שום דבר חיובי לא יצא ממנו”. אבל דבר אחד כן יצא מהכנס, והוא רכילות ומעט בוז למעמד האשה. 

בכנס נכחו מרי קירי ופול לאנג’באן מפריס. מרי קירי התאלמנה זה מכבר מבעלה פייר שנדרס בתאונה ופול, שלימד פיזיקה בסורבון עם הזוג קירי, היה נשוי לא באושר. מרי קירי הייתה האישה הראשונה לזכות בפרס נובל בפיזיקה ב-1903 עם בעלה והם חלקו את הפרס עם עוד מדען עבור עבודתם על הקרינה.

פול לאנג’באן והסקנדל

בזמן הכנס הרומן בין פול לאנג’באן למרי קירי פרח והם קודם לכן החליפו מכתבי אהבה ואשתו של פול לאנג’באן מצאה את המכתבים בדירה בפריס שבה הם קיימו את הרומן. בזמן שפול היה בכנס בבריסל המכתבים הופיעו בפריס כהקדמה למקרה גירושין סנסציוני ומתוקשר. באותו הזמן הוכרז שמרי קירי זכתה בפרס נובל נוסף בכימיה על גילוי הרדיום והפולוניום. בנוסף לפרס הנובל בפיזיקה, היא הפכה לאדם הראשון שזכה בפרסי נובל בשני תחומים בפיזיקה ובכימיה. להלן סיפור המקרה.

 

הסקנדל

 

באביב 1911 אחיינה של מאדם לאנג’באן, הנרי בורג’וואה, עורך עיתון עבור “לה פטיט ג’ורנל” בפריס התריע בפני מרי קירי אודות החדשות המסעירות: “מישהו”, הוא אמר לה, נכנס לדירתו של לאנג’באן, פתח את מגירת שולחנו, גילה תיבה ובה מכתבי אהבה בינה לבין פול. מאדם לאנג’באן מאוחר יותר הסכימה להזדהות כ”מישהו” הזה, בעוד היא מתוודה בפני אשתו של המדען מרסל ברילואין: “כאשר בעלי היה חולה [בבית] נגשתי עם המפתחות שלו לדירתו ומצאתי את המכתבים, כמו גם חפצי טואלט אינטימיים נשיים”.

לאנג’באן הבטיח לאשתו שהוא יפסיק להפגש עם מרי קירי. אשתו של לאנג’באן גם איימה ברצח על מרי קירי. אבל מאדם לאנג’באן מצאה את מכתבי האהבה המפלילים שמצביעים על כך שהרומן ביניהם לכאורה המשיך. המסר למרי מאת בורג’וואה היה חד וברור: חייה של מרי היו בסכנה. מרי פנתה לעצה למדען הידוע, ז’אן פרין, איש בעל קסם אישי, שאשתו סבלה בשקט את בגידותיו. פרין יעץ למרי: עזבי מיד את פריס. 

בדיוק הייתה הזדמנות לנסוע לכנס עם אמיל בורל ורעייתו בגנואה ומרי לקחה את שתי בנותיה ויצאה לכנס. אירן בתה הסקרנית שאלה את בורל שאלות כמעט על הכל. מרי ספרה למאדם בורל – מרגריט – שפול לאנג’באן היה אומלל בבית, נשלט על ידי אשתו והיא כנתה אותו “גאון”. היא רצתה שמרגריט בורל תעזור לה להצילו מעצמו, כי הוא חלש. “אני ואת חזקות, את יודעת… הוא זקוק להבנה…הוא זקוק לעדינות ולחיבה”, אמרה מרי. מרגריט גלתה שמתחת למעטה המדענית הצנועה מסתתרת אשה חיננית ועדינה שמסוגלת לעשות הכל למען מי שהיא אוהבת. 

מרי שבה לפריס ומיד עזבה ללידן בהולנד כדי לחקור את התנהגות הגופים הרדיואקטיביים בטמפרטורה נמוכה מאוד יחד עם קמרלינג אונס. מרי שבה לפריס ואז קבלה הזמנה לכנס סולבאי באוקטובר.

מרי הגיעה לכנס. הכתבים שנופפו בעיתונים ארבו למרי בלובי מלון המטרופוליטן בבוקר של הרביעי לנובמבר בעודה בדרך לפאנל של הכנס. אחד הכתבים נופף מולה בעיתון פריסאי גדול “לה ג’ורנל” היישר לתוך ידה ושאל אותה: מה דעתך אם נקרא לך חוטפת בעלים? המומה מרי מיהרה וחלפה עלפני הכתבים מבלי לומר אף מלה. באותו אחר הצהרים היא קראה את הכתבה שכותרתה: “סיפור אהבה: מאדם קירי ופרופסור לאנג’באן”. הכתבה תארה כיצד “ללהבות הרדיום שבמסתורין כה רב מחממות כל דבר סביבן, הייתה הפתעה בחובן עבורנו: הן בדיוק הציתו להבה בלבבות המדענים שחוקרים את ההתנהגות בכזו עקשנות – ואשתו והילדים של אחד מהמדענים האלה בוכה”. מרי הגיבה במכתב לעיתון המכובד יותר בפריס “לה טמפס” והזימה את השמועות. ואילו הסאגה המשיכה: “אילו הייתי סוג האשה שניסו להופכני במקומות מסוימים, טיפשה, קנאית ולא שפויה”, כתבה מאדם לאנג’באן בתגובה, “הייתי מדברת”. 

מדעני סולבאי הגדולים – פלאנק, אינשטיין, ראתרפורד, לורנץ ואחרים קראו את העיתונים.  ראתרפורד כינה אותם “שטויות”. אינשטיין גם גיחך לנוכח הדיווחים על רומן בין מרי ללאנג’באן. הוא חשב שסיפור הזוועה שהסתובב בעיתונים היה הבלים. “היה ידוע מזה זמן שלאנג’באן רצה להתגרש”, אמר אינשטיין, “אם הוא אוהב את מרי קירי והיא אוהבת אותו, הם לא צריכים להסתתר, כי יש להם הזדמנויות רבות להיפגש בפריס.” תורת היחסים נוסח אינשטיין…

עיתוני פריס המשיכו לעשות מטעמים מהרומן ה”אסור” וכינו את מרי בשמות גנאי כמו “הבתולה הצנועה של הרדיום”. “לה ליבר’ה פריס” פרש מוטו שוביניסטי תחת הכותרת: “האם מאדם קירי תישאר פרופסור בסורבון?” כאשר הוא רומז שהוא מקווה שהיא לא תישאר. מכיוון שלמרי קירי יש משרת הוראה ציבורית, טען העיתון, לסטודנטים שלה יש מלוא הזכות לדרוש שהיא תהיה מכובדת.

בעודה בת 44, אלמנה עם שתי בנות, מרי נרדפה ממש בפריס על ידי קמפיין משומן היטב של העיתונאים נגדה. מרי שבחרה במקצוע גברי, בחרה את חבריה ואת אנשי סודה והאם גם את אויביה?… וכך מדען שמקדיש את עבודתו וכל חייו למחקר בעולם הגברי מואשם בשל היותו מבריק. מרי אולי מעט התרשלה בחייה הפרטיים מתוך תמימות בלבד, כתבה בתום לב מכתבי אהבה… אבל היא חפשה חום ואהבה, וכאשר מכתבי האהבה האנונימיים התפרסמו, קמפיין האלימות כלפיה הוביל לכך שחייה היו בלתי נסבלים. 

 

הנובל בכימיה כמעט ונמנע ממרי קירי

 

ה-5 לנובמבר. מגיעות חדשות משוודיה שמודיעות שמרי קירי זכתה בפעם השנייה בפרס נובל, למרות שחיה ועבודתה בצרפת הם עתה בסכנה. אולם בצד השמחה, בשטוקהולם רצו לברר האם החדשות אודות הסקנדל – הרומן – הן נכונות.

ה-7 בנובמבר. חבר באקדמיה השוודית גוסטב רזיוס כתב לפריס לממליצים על קירי לפרס הנובל, תוך שהוא מציע שמרי קירי לא תבוא לקחת את פרס הנובל מידי המלך גוסטב בגלל ההתרגשות סביב הרומן שלה עם לאנג’באן. זה עשוי להביא לאי נעימות לאקדמיה ולמדעים ובעיקר לעצמה, כתב רזיוס. תוך התכתבות עם שטוקהולם נאמר לרזיוס שמרי חפה מכל פשע רומנטי: היא יכולה לקבל את הפרס, שכן זה ניתן בעבור עבודתה ולא בעבור אישיותה, נכתב בתשובה. אולם השוודים חששו על ביתם המלכותי: מה יקרה בעת הטקסים. נדונה בהכתבות כתבה של כתב פריסאי משמיץ, שתיאר את מרי כבעלת פנים גבריות, מלאי קווים, כאשר היא נראית הרבה יותר זקנה מבת 44. זאת בעת שמכתבי האהבה בינה ובין לאנג’באן צוטטו בעיתונות בצורה נרחבת.

אחד ממעניקי פרס הנובל למרי קירי כתב משוודיה למרי קירי: “המצב נעשה גרוע הרבה יותר. אני מתחנן בפניך, אנא הישארי בצרפת ואל תיסעי לשטוקהולם, כי איש לא יכול לחזות מה יתרחש בטקס הענקת פרס הנובל. הכבוד, הערכה לאקדמיה שלנו, כמו גם למדע עצמו, וגם לארץ אבותייך, נראה שדורשים ממך שתחת נסיבות כאלה תוותרי על הרעיון לבוא לכאן ולקבל את הפרס”.

אבל מרי קירי הגיבה בגבורה נשית כיאה למדענית ענקית ב-5 לדצמבר: “אני חייבת לפעול לפי אמונתי. המהלך שאתה מייעץ לי לנקוט נראה לי טעות גדולה מצידי. למעשה, הפרס ניתן לי על גילוי הרדיום והפלוטוניום. אני מאמינה שאין כל קשר בין עבודתי המדעית ועובדות חיי הפרטיים, שאנשים חסרי ידע וידועים לשמצה משתמשים בהן נגדי. אינני יכולה לקבל את העקרון לפיו הערכת ערך של עבודה מדעית מושפעת מהעיוות ומההשמצה בנוגע לחיי הפרטיים. אני פגועה מאוד שאתה עצמך לא בעל דעה זו גם כן. כאשר תקבל מכתב זה אני כבר הסכמתי להופיע בשטוקהולם לטקס. אולם אני חשה כה חולה שאינני יודעת האם יהיה זה אפשרי עבורי לנסוע”.

פול לאנג’באן שלח מכתב תומך במרי קירי והזים בו את השמועות. למרות בריאותה הרעועה מרי קירי נסעה 48 שעות לשטוקהולם יחד עם בתה בת ה-14 אירן וקבלה את פרס הנובל בכימיה.

על מרי ופייר קירי.

 

2 thoughts on “ציד המכשפות מצד עיתונאי פריס שעברה מרי קירי בדרך לפרס הנובל בכימיה

  1. Pingback: » תמונה קבוצתית עם גברת קצה – עמי בן בסט

  2. אוווווווווווו… מה נזכרת במאמר הזה שפרסמתי אותו לפני מאתיים שנה. סליחה… לפני שנה וקצת. הנה פרסמתי אותו בידיעות גם לפני…:
    http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3792347,00.html
    אז ככה סיכמת את מה שכתבתי יפה.
    אם אתה מתעניין אז ישנן כמה ביוגראפיות טובות על מרי קירי. אחת שבתה כתבה וגם כמה אחרות. דניס בריאן כתב ביוגראפיה פופולארית ונחמדה על משפחת קירי תחת הכותרת The Curies כדאי לקרוא כי זה נחמד וזה לא משהו אקדמי וכבד.
    לגבי התמונה מכנס סולבאי. יש עוד תמונה ומתמונות מכנסים אי אפשר ללמוד הרבה. בתור אחת שביקרה בלא מעט כנסים: בא צלם ואז עומדים או יושבים בצורה אקראית, לפעמים יותר אקראי ולפעמים פחות, והוא מצלם כמה תמונות או אחת. ומה שיותר חשוב זה ההתכתבויות והדיונים והחומר הארכיוני. וכל המדענים הם בדיוק כמו שאר בני האדם… רודפים פחות או יותר אחרי נשים, בוגדים או לא בוגדים ומרכלים…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s