המדענים קוראים לפרסי נובל בתחומים חדשים רגע לפני ההכרזה

קריאה לפרסי נובל בתחומים חדשים להוקרת מדענים “נשכחים”.

עיתון הטיימס הלונדוני והניו סייאנטיסט יצאו בקריאה לפרס נובל מסוג חדש רגע לפני ההכרזה הצפויה על זוכי פרס הנובל במדעים עוד מספר ימים. שבו בסוכה וחכו להכרזה הנרגשת! פרס הנובל הוא הפרס היוקרתי ביותר האפשרי שבו יכול לזכות כל מדען, כאשר נפרשת מאחוריו רשימה של מדענים מכובדים שזכו בו לפניו. בראש הרשימה כמובן אלברט אינשטיין, והמדענית המפורסמת מרי קירי שזכתה בו פעמיים. ב-1911 בפעם השנייה נשמעו קולות התנגדות לתת לה הפרס בגלל שנתגלה הרומן הסודי שלה עם הפיזיקאי פול לנג’בן – מה הקשר? שובניזם.

והנה עשרה חוקרים מזהירים בעולם סבורים שחסר משהו בפרס הנובל. ראוי לציין שאין פרס נובל במתמטיקה. וזו כבר לקות. בנוסף, מעדיפים תגליות על פני המצאות. כלומר, אם תמציאו מכונת זמן, סביר שלא תזכו בפרס נובל. תוכלו לשוב לעבר ולצפות בטקס פרסי נובל של גדולי המדענים בעבר, אבל לזכות בפרס… כנראה שלא. לעומת זאת אם תגלו תורת יחסות… סביר שגם לא תזכו בפרס הנובל, כי אינשטיין לא זכה בפרס הנובל על גילוי תורת היחסות. לא מקורית? לא חדשנית? לא. כלומר, כן. כן חדשנית וכן מקורית. אלא שמדובר בתגלית, בתורה שלא היה ברור באותה תקופה האם היא שונה מתורות האלקטרון קודמותיה, האם היא מדע יהודי (כפי שהאשימוה). על תגליתו מ-1905 בתחום האפקט הפוטואלקטרי אינשטיין זכה בפרס שנים אחר כך. כלומר, קבל פרס על הקוונטים. הפרס הועבר במלואו היישר לגרושתו בציריך בדיוק ככתוב לפי הסכם הגירושין.

פרס הנובל הוקם בעקבות עזבונו של אלפרד נובל, שהמציא את הדינמיט. רגשי האשמה כננו בליבו והוא החליט ללכת בדרכי השלום והאחווה בעודו כותב צואה שנה לפני מותו בפריס ב-1895. את הפרס הראשון חלקו אחר כבוד בשנת 1901. ואולם עתה טוענים המדענים שיש לבצע בו תיקון לרגל כניסתנו למאה ה-21.  

במכתב פתוח מה-30 לספטמבר לקרן נובל הם טוענים שטווח מערכת הנובל הנוכחית, שמעניקה את הפרס רק להישגים בפיזיולוגיה או רפואה, כימיה ופיזיקה, הוא צר מידי – ולא משקף את רוחב היריעה של המדע המודרני של המאה ה-21. למרות שפרס הנובל הוא הפרס היוקרתי ביותר במדע, חוקרים רבים שמגיע להם הכבוד וההכרה הראויים האלה במדע, לא נלקחים בחשבון בגלל שאין פרסים עבור תחומי המחקר שלהם. למשל, ביולוגיה אבולוציונית, רפואה ציבורית, מדעי הסביבה, מדעי הצמח או פסיכולוגיה ואקולוגיה.

זהו. בפעם הבאה שאתם בוחרים מה ללמוד, תבחרו תחום שכלול ברשימת התחומים שניתן לקבל עליהם פרס נובל. אחרת חבל על הזמן ללמוד את התחום. (מה גם שכמו אינשטיין, לפעמים צריכים להעביר את כספי פרס הנובל לגרושה).  

הדוגמא שאותה נותנים המדענים שדורשים תיקון בפרסי הנובל היא: צ’רלס דרווין. מה היה קורה אילו הוא היה חי היום… האם היה זוכה בפרס נובל? ותשובתם היא: בנסיבות החלוקה של פרסי הנובל כיום: לא!

נתבונן באמת בדרווין. לא רק שהכנסייה זרקה אותו מקרבה במשך 200 שנה (והתנצלה רק עכשיו כאשר הוא חגג פוסט-מורטם יום הולדת השנה). אלא גם אילו הוא היה חי במאה העשרים הוא לא היה יכול לקבל פרס נובל על אחד מההישגים הגדולים ביותר במדע: תורת האבולוציה על ידי הברירה הטבעית. (הערת אגב: לבטח היה נמצא סידור שדרווין יקבל את פרס נובל במסגרת הולמת כמו פרס נובל ברפואה, הלא כן?…) 

המדענים אומרים שגם סיר ריצ’רד דול אף פעם לא זכה בפרס נובל על שגילה את הקשר בין עישון לסרטן ריאות, וכאן הכבוד הבריטי נפגע, שכן הוא בהחלט יכל לזכות בפרס תחת הרובריקה של רפואה או פיזיולוגיה. שלא נדבר על זה שגם אנחנו נעלבנו על כך שפרופ’ יובל נאמן – הפיזיקאי הדגול – לא זכה בפרס נובל על הישגיו האדירים בטרם מותו. ואין כל ספק שהגיע לו הפרס על תגליותיו שהוכרו כראויות על ידי הקהילייה הבינלאומית.

המדענים לכן קוראים לכינון לפחות שני פרסים חדשים שיכירו בהישגים של מדעי הסביבה ורפואה ציבורית. כמו פרס נובל לשלום הקיים, פרסים חדשים אלה יכולים להיות מוענקים למוסדות כמו גם לאנשים פרטיים.

הם גם מציעים להרחיב את הירייה של פרס הנובל ברפואה כך שיכלול את מדעי החיים, או ליצור פרסים נוספים בביולוגיה בסיסית ומדעים התנהגותיים. וכאן ראוי לזכור, שאלברט אינשטיין באופן מובהק פעמיים סרב לתמוך בזיגמונד פרויד כמועמד לפרס נובל ברפואה, כי הוא לא האמין בפסיכואנליזה (כמו גם בקוונטים…). עכשיו יאמרו עוד בועדת פרס נובל: אם אינשטיין לא האמין בפסיכולוגיה, מדוע שאנו נצרף זאת כתחום לפרס?

בכל אופן, החתומים על המכתב שארגן המגזין ניו סאיינטיסט כוללים בין השאר את סיר דיויד קינג, המדען הראשי הבריטי לשעבר, סיר טים האנט, זוכה פרס הנובל לרפואה לשנת 2001 וסטיבן פינקר, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת הארברד.

הטיימס טוען שלפחות שלושה מבין החותמים היו זוכים בפרס נובל תחת המערכת שאותה הם מציעים: חתומים עליו הבוטניקאי הטוב הנחשב בעולם, תיאורטיקן אבולוציוני בין המפורסמים בעולם, תיאורטיקן אבולוציוני נודע ופרופסור לביולוגיה נודע.

במכתב המדענים מתארים את פרסי הנובל כ”מוסד בלתי רגיל שעושה יותר כדי לקדם מצוינות מחקר ואת הפרופיל הציבורי של המדע מאשר כל מהלך מעניק אחר”. ואולם הם מוסיפים ש”המדע השתנה משמעותית מאז שראשוני הפרסים הוענקו”. ואכן “כאשר אלפרד נובל חתם על צוואתו ב-1895, הוא לא יכל לחזות שינוי אווירה כזה ואת ה-HIV/איידס. והוא גם לא יכל לדעת שתחומי מדע חדשים וממצאיהם ישנו את העולם לטובה”.

המדענים טוענים ש”רבים מתחומים אלה, כמו גם האתגרים האלה, לא נכנסים היטב לסמכות הפרסים שהוא יצר”: פיזיקה, כימיה, פיזיולוגיה או רפואה, ספרות ושלום. פרס שישי בכלכלה הוענק מאז 1968 על ידי הבנק השוודי המרכזי, והוא לא נחשב באופן רשמי כפרס נובל, אך הוא מוענק בשילוב ויחד עם פרס נובל.

ושוב גם אחרי המכתב של המדענים שכחו להוסיף הצעה לפרס נובל במתמטיקה. כנראה בגלל שהמורה למתמטיקה של אינשטיין באוניברסיטה, פרופ’ הרמן מינקובסקי, היה אומר עליו שהוא כלב עצלן. ואינשטיין עצמו טען שהוא לא כל כך טוב במתמטיקה. הרי ב-1913 חברו המתמטיקאי מרסל גרוסמן קצת עזר לו במתמטיקה של תורת היחסות הכללית. לא שאינשטיין לא ידע. הוא ידע מצוין והרבה מעבר למצוין. אבל יש מתמטיקה של פיזיקאים ויש מתמטיקה של מתמטיקאים. ואלה הם שני דברים שונים לגמרי.

המכתב של המדענים נתקבל אצל סגן המנהל של קרן הנובל, מיקל סולמן, והוא אמר שהוא יעבירו למועצת נובל, אבל גם באותה נשימה הוסיף שרפורמות לפרסים הן מאוד לא סבירות. המועצה מתנגדת להוסיף פרסים חדשים, שכן מדובר בזמן נוסף ובייחוד בעוד כסף…

כמוכן, הטיעון שתמיד שולחים כתשובת סירוב הוא: כמה מהתחומים שמכוסים בפרסים החדשים כבר הוכרו על ידי פרסי נובל בעבר. ניתן לתת פרס נובל בכימיה על סיכון לשכבת האוזון (ואכן הוא ניתן בעבר). וגם בטח יאמרו שאינשטיין יכל להמליץ על פרויד לפרס הנובל בתחום הרפואה, וכך לא להזדעזע כל כך מהפסיכולוגיה (וגם לא מתורת הקוונטים). אמרנו את זה כבר.

ואם ישנה תרומה יוצאת מן הכלל לסביבה, שהרי לא נהוג לשמור על כוכב הלכת שלנו יותר – אלא רק לכבוש שטחים, לריב ולהלחם וכך לזהם הסביבה –  תמיד יש את פרס הנובל לשלום שיוקיר את מי שלשם שינוי אכפת לו ממה שנעשה כאן. לדוגמא אל גור זכה בפרס נובל לשלום ב-2007 על תרומתו לסביבה.

בקיצור, בעוד המדע מתקדם, מסורות מלכותיות וארכאיות לעולם אינן משתנות ולעד נחשבות ליוקרתיות מעצם היותן מסורות נוקשות. ברגע שהן משתנות ולו אף במעט, הן מפסיקות להיות יוקרתיות… ואינשטיין תמיד צודק לא?