מחקר חדש. דלוזיה בהתקף אפילפטי: אישה הפכה לגבר

מחקר חדש. דלוזיה בעת התקף אפילפטי: אישה עברה טרנספורמציה לגבר

חוקרים מגרמניה מדווחים על מקרה מוזר של אישה שמרגישה שהיא נהפכת לגבר במהלך התקפים אפילפטיים. האישה בת ה-37, חשה דלוזיות של טרנספורמציית מגדר רגעית בפרק הזמן אחרי תום ההתקף והוא מתאפיין באובדן התמצאות. האישה חשה שקולה נעשה עמוק יותר כשל גבר וידיה נהפכות לשעירות יותר.

נתחיל בספרות הבדיונית… קלייר אבשייר הייתה בת שמונה כאשר היא לראשונה פגשה בהנרי שחזר אחורה בזמן, והופיע לה ערום באחו. הנרי, ספרן משיקגו, היה בן עשרים ושמונה כאשר הוא פגש אותה לראשונה בספרייה. הפעם שניהם היו לבושים. בפגישה הזו, קלייר כבר הכירה את הנרי מהיותה בת שמונה. הנרי מצידו כלל לא הכיר אותה עדיין אבל מתחיל לצאת איתה.

The Time Traveler's Wife

מכאן

הנרי לוקה בליקוי כרוני שגורם לו פתאום להעלם מבלי להודיע, לנסוע במרחבי הזמן. התקפים אפילפטיים של נסיעה בזמן. הוא אינו שולט מתי ההתקפים מתרחשים, לאן הוא ייסע ולכמה זמן ייסע. הוא קורא ספר, עומד ומדבר או עושה כל פעולה יומיומית אחרת, ואז לפתע הוא חש תחושה מקדימה מבחילה, אורות או אאורה מאירה. הוא נעלם. הוא מוצא את עצמו ערום באמצע חודש אחר, שנה אחרת, אחורה או קדימה בזמן. הוא יכול למצוא את עצמו באמצע הלילה או סתם כך בבוקר מחוץ לביתו ברחוב סואן. הוא לימד את עצמו לגנוב בגדים ונעליים, ביודעו שימצאו אותו תמיד ערום, למשל בחצר אחורית של מישהו.

כמו ברומן – או בספר מדע בדיוני אם תרצו – כאשר הנרי וקלייר סוף כל סוף מגיעים לליל הכלולות שלהם, והמשפחה והחברים מחכים לחתן והכלה, הנרי לוקה בהתקף. נעלם כלא היה בצורה מרגיזה בדיוק לפני הטקס. אבל בסיפור כמו בסיפור הכל בא על מקומו. לפתע צץ מהעתיד הנרי המבוגר יותר – שב אחורנית בזמן מהתקף עתידי דרך שנות העתיד אל עבר ליל כלולותיו. במיוחד כדי לעמוד בטקס לצד אהובתו קלייר. רק כמה אורחים מתפלאים על ההופעה הפתאומית של החתן המבוגר.

אשתו קלייר אף פעם לא יודעת מתי הנרי יעזוב ולכמה זמן ילך. לפעמים הוא נעלם לדקות, לפעמים ליום שלם ולפעמים אף ליותר. כל מה שנותר ממנו בעת העדרותו הם בגדיו שהתמוטטו על הרצפה בערימה. כאשר קלייר והנרי לראשונה מתנים אהבים, היא בת 18, והוא חזר אחורנית בזמן בעודו בן 41, נשוי לקלייר לא מעט שנים. אחר מעשה הוא שב לביתו, לקלייר בת הלמעלה משלושים. היא כועסת על כי נעדר מהבית למעלה מ-24 שעות. באחד ממסעותיו?… הנרי חוזר שוב אחורה בזמן כדי לפגוש את קלייר כאשר היא בת שמונה. נוסע קדימה ואחורה בסיפור של אודרי ניפנגר, אשתו של הנוסע זמן.

הרומן – שלאחרונה עובד לסרט – עושה שימוש במוטיב ההתקפים האפילפטיים. אולם בעת ההתקף האפילפטי – אם נצמד לרעיון מהסיפור הבדיוני שכאן – רק הנרי עצמו אמור לדווח שהוא נהפך לנוסע בזמן. ואילו הסובבים אותו לא אמורים לראות אותו נעלם מסביבתם. הם לא אמורים לראות ערימת בגדים מתמוטטת על הרצפה… הדבר היחיד שכן אולי מייצג נאמנה את התחושות של החולה האפילפטי הוא, שתמיד בעת התקף הנרי מוצא את עצמו ערום אל מול צופים כלשהם…

והנה אכן מחקר חדש מה-19 לאוגוסט בוחן את הסוגיה של דלוזיות בעת התקפים אפילפטיים.

במהלך התקפים אפילפטיים, גלים של פעילות שהיא אינה נורמאלית חולשים על פני המוח. ישנה קבוצה שלמה של הפרעות פרכוסים. החוקרים מדברים על מקרה של אישה שסובלת מאפילפסיה טמפוראלית –Temporal lobe epilepsy.

במקרה זה פעילות לא נורמאלית יכולה ליצור חוויות מוזרות כולל הלוצינציות ותחושות של חוויות מדומות. החוקרים מדווחים על המקרה של האישה – שבהיותו מקרה אמיתי, נראה שהוא אף יותר מוזר מהסיפור הבדיוני על אשתו של הנוסע בזמן. זהו המקרה על האישה האפילפטית, שדווחה כי היא מרגישה שהיא נהפכת לגבר במהלך ההתקפים האפילפטיים.  

במאמר שפורסם בכתב העת  ,Epilepsy & Behaviorד”ר בורקהארד קספר (Burkhard Kasper) והקולגות שלו מהמחלקה לנוירולוגיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ארלאנגן-נירנברג מגרמניה דווחו על האישה בת ה-37, שחשה טרנספורמציית מגדר רגעית בעת מה שקרוי המצב הפוסט איקטאלי של התקף אפילפטי – זהו פרק הזמן שאחרי תום ההתקף והוא מתאפיין באובדן התמצאות.

Dr. Burkhard Kasper

                                                           ד”ר בורקהארד קספר. כאן.

האישה חשה שקולה נעשה עמוק יותר כשל גבר וידיה נהפכות לשעירות יותר. במקרה אחד, היא אמרה לחוקרים, שחברתה הייתה בחדר בעת שהיא נתקפה בהתקף, והיא חשה שחברתה הפכה לגבר גם כן.

ביצעו לאישה דימות MRI שחשף הרס באמיגדלה הימנית. כנראה שהרס זה נגרם כתוצאה מכך שלאשה ישנו גידול קטן באזור. אלקטרודות EEG דווחו על פעילות לא נורמאלית בסביבת האונה הרקתית הימנית, מה שרמז שאזור זה הוא המקור להתקפים שלה.

לאישה לא הייתה היסטוריה של מחלות נפש והיא אף פעם לא חוותה את הטרנספורמציה המדוברת בהעדר התקפי האפילפסיה הנדונים.

תחושות הדלוזיה של טרנספורמציה מגדרית דווחו בעבר באנשים עם סכיזופרניה ומחלות פסיכוטיות אחרות, כותבים המחברים. אולם למיטב ידיעתם, לא היה מעולם דווח שכזה בחולה באפילפסיה.

החוקרים מזהים אצל החולה בעלת הגידול בצד הימני של האמגידלה הפרעה שקרויה: Delusional misidentification syndrome מסוג איקטאלי (התקפי) – כלומר קבוצה של הפרעות דלוזיה שמופיעות במחלות מנטאליות או נוירולוגיות בזמן התקפים. דוגמא להפרעות תחת המטריה של הסינדרום, בעיות בדלוזיה בזיהוי קשורות באנומליות בנוגע לחוויית המוכר, בחוויות מדומות, באמונה שהזהות של האדם, העצם או המקום איכשהו השתנתה או עברה טרנספורמציה. למשל, הדלוזיה שקרוב או בן זוג הוחלף במתחזה או רמאי. או הדלוזיה שמובילה לאמונה שמספר אנשים שאותם פוגשים הם למעשה אותו האדם במסווה. או אינטר-מטמורפוזה – האמונה שאנשים בסביבה מחליפים זהויות זה עם זה בעודם שומרים על אותה ההופעה. או כפולה סובייקטיבית, לפיה אדם מאמין שיש לו כפיל שמבצע פעולות עצמאיות.

המאמר: 

Case Report

Ictal delusion of sexual transformation

 


References and further reading may be available for this article. To view references and further reading you must purchase this article.

B.S. Kasper, a, , F. Kerlinga, W. Grafa, H. Stefana and E. Paulia

aEpilepsy Center, Department of Neurology, Erlangen University, Schwabachanlage 6, 91054 Erlangen, Germany


Received 16 June 2009; 

revised 13 July 2009; 

accepted 14 July 2009. 

Available online 19 August 2009.

 

Abstract

Psychic and psychotic symptoms can be part of seizure-related symptoms, especially within the postictal phase in partial epilepsies. Among the classic examples are dysmnestic phenomena, visual and acoustic hallucinations, and more rarely delusional syndromes. Here we report about the unique seizure symptom of transformation towards the opposite gender in a patient with a right amygdalar tumor, which we classify as ictal delusional misidentification syndrome.

Keywords: Epilepsy; Neoplasia; Amygdala; Delusional misidentification