מחקר חדש: חוסר ביטחון תעסוקתי גרוע יותר מעישון ויתר לחץ דם

מחקר חדש: חוסר ביטחון תעסוקתי גרוע יותר מעישון ויתר לחץ דם

מחקר חדש מאוניברסיטת מישיגן, שפורסם אתמול בתקשורת, קובע נחרצות ובאופן פרדוקסאלי, שלעבוד שנים בחוסר ביטחון כרוני ולחשוב שכל רגע עומדים להעיף אותך פוגע בבריאות יותר מאשר עישון סיגריות.

המחקר החדש השתמש בנתונים ארוכי טווח משני תסקירי דגימה מייצגים של אוכלוסיית ארה”ב כדי לאמת את ההשפעה של חוסר ביטחון תעסוקתי כרוני בהשוואה לאיבוד מעשי של עבודה. אחד המחקרים של החוקרים בוצע בין 1986 ל-1989 והאחר בין 1995 ל-2005.

להלן ממצאי המחקר. “שינויים דרמאטיים בשוק העבודה החופשי של ארה”ב החלישו קשרים בין המעסיקים לעובדים והביעו תחושות של חוסר ביטחון תעסוקתי”, אומרת הסוציולוגית מאוניברסיטת מישיגן שרה בורגארד, חוקרת המכון למחקר סוציולוגי באוניברסיטת מישיגן. והיא ממשיכה, “מחקר זה מספק את העדות החזקה ביותר כיום לכך שלחוסר ביטחון תעסוקתי מתמשך ישנה השפעה שלילית על בריאותו של העובד. למעשה, באחת מהקבוצות הנחקרות, חוסר ביטחון תעסוקתי כרוני הייה המבשר החזק ביותר לבריאות לקויה, יותר מאשר עישון או יתר לחץ דם”.

   burgard_s.jpg      Picture of James House

שרה בורגראד             ג’יימס האוס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ג’ני בראנד (מכאן)

בורגראד והקולגות שלה ג’ני בראנד מאוניברסיטת קליפורניה אשר בלוס אנג’לס, וג’יימס האוס מאוניברסיטת מישיגן, בחנו נתונים ביותר מ-1700 מבוגרים שנאספו על פני תקופות של בין שלוש עד עשר שנים. תוך שהם ראינו את אותם האנשים בנקודות זמן שונות, החוקרים היו מסוגלים להבין מהו החיבור בין בריאות לקויה וחוסר ביטחון תעסוקתי, ולבחון את ההשפעה של איבוד עבודה מעשי וגורמים אחרים בנבדקים.

“זה אולי יראה מפתיע שחוסר ביטחון תעסוקתי כרוני ברמה גבוהה קשור חזק יותר בהתדרדרות בריאותית מאשר איבוד עבודה מעשי או אבטלה”, אמרה בורגראד. “אולם”, היא הוסיפה, “ישנן מספר סיבות מדוע זה כך. חוסר ודאות מתמשכת אודות העתיד, חוסר יכולת לנקוט בפעולות, אלא אם האירוע שממנו חוששים למעשה מתרחש, והעדר תמיכה מוסדית שקשורה בביטחון שניתן לחוש אותו, הם כמה מהסיבות”.

החוקרים ממשכים להסביר, שתחושת חוסר הביטחון נובעת גם מהעדר פנסיות וביטוחי בריאות שקשורים במשרות עבור מרבית האנשים, ולכן חוסר ביטחון תעסוקתי קבוע גורם למתח.

החוקרים מסכמים: “אנחנו צריכים ללמוד יותר אודות התנאים שיוצרים או משנים את התחושות של העובד אודות חוסר ביטחון תעסוקתי. או אז ארגונים עשויים לרצות להתערב כדי להפחית את תחושת חוסר הביטחון, או אולי להרחיב את הביטוחים הממשלתיים שעשויים לסייע ולהקל על דרגת המתח שקשורה בחוסר הביטחון שחשים בעבודה. מתחים אקוטיים וכרונים נוספים בעבודה ובתחומים נוספים בחיים עשויים גם הם להחמיר או לשכך את ההשפעה הבריאותית של חוסר הביטחון התעסוקתי.

בודאי שחוסר ביטחון תעסוקתי הוא לא דבר חדש, אבל המספרים שחשים חוסר ביטחון תעסוקתי מתמשך יכולים להיות משמעותית גבוהים יותר במהלך המיתון הגלובאלי הזה, ולכן הממצאים האלה יכולים להיות מיושמים בצורה הרבה יותר נרחבת היום מאשר הם היו כמה שנים קודם לכן”.

אם ננסה ליישם את המחקר של החוקרים האמריקאים אלינו לכאן, אחת הדוגמאות לעובדים שחשים חוסר ביטחון תעסוקתי מתמשך הם עובדי הקבלן. ערכי הצדק והמוסר, כבוד האדם ושמירת החוק נעשקים כאשר המנקה והמאבטח, בעודם חולים, נאלצים לבוא לעבודה כדי לא להפסיד שכר מינימום של יום עבודה בעודם מנוצלים בהעדר זכויות. האם, בעקבות המסקנות של המחקר למעלה, חוסר הודאות והמתח המתמשכים שבו הם שרויים מביאים להשפעה בריאותית כאילו עשנו סיגריות? שאלה שאולי אפשר לבדוק אותה.

דוגמא שאני מכירה מניסיוני האישי היא דווקא מהקצה השני, הדוקטור, המרצה מן החוץ באקדמיה. האם חוסר הודאות שחש מרצה מן החוץ באקדמיה מוביל להשפעה בריאותית שהיא גרועה יותר מאשר ההשפעה של עישון? שהרי מעמדם של המרצים מן החוץ אינו בטוח ומעולם לא היה כזה. יכולים לפטר את המרצים מן החוץ בכל עת. מרצה מן החוץ יכול לעבוד עשרים שנה באוניברסיטה והוא מפוטר בכל שנה מחדש, תוך שכל שנה מחדש הוא אינו יודע האם בשנה הבאה הוא ילמד במוסד שבו הוא מלמד. בכתב ההעסקה הוא חותם על ויתור זכויות הפיטורין, כי הם מגולמים בשכר החודשי השוטף.

המאמר:

 

Perceived job insecurity and worker health in the United States

 


 

Sarah A. Burgarda, , Jennie E. Brandb and James S. Housec

aDepartment of Sociology, University of Michigan, Ann Arbor, MI 48109-1382, United States

bUniversity of California, Los Angeles, United States

cUniversity of Michigan, MI, United States


Available online 11 July 2009.

 

Abstract

Economic recessions, the industrial shift from manufacturing toward service industries, and rising global competition have contributed to uncertainty about job security, with potential consequences for workers’ health. To address limitations of prior research on the health consequences of perceived job insecurity, we use longitudinal data from two nationally-representative samples of the United States population, and examine episodic and persistent perceived job insecurity over periods of about three years to almost a decade. Results show that persistent perceived job insecurity is a significant and substantively important predictor of poorer self-rated health in the American’s Changing Lives (ACL) and Midlife in the United States (MIDUS) samples, and of depressive symptoms among ACL respondents. Job losses or unemployment episodes are associated with perceived job insecurity, but do not account for its association with health. Results are robust to controls for sociodemographic and job characteristics, negative reporting style, and earlier health and health behaviors.

Keywords: USA; Perceived job insecurity; Self-rated health; Depressive symptoms