חוקרים מתארים את ההסטוריה בת ה-90 שנה של שפעת החזירים

ההיסטוריה של שפעת החזירים

 

ארה”ב צריכה להתחיל לחסן את אזרחיה בסתיו הקרוב נגד וירוס שפעת החזירים אמרו לאחרונה פנל המומחים שמנחים את מחלקת שירותי הבריאות והאדם בארה”ב. מנהלת התרופות והמזון האמריקאית תאשר כמות מסוימת של החיסון (כלומר קיצור דרך) עוד לפני ביצוע הניסויים הקליניים הסופיים. ולכן ישנה הגבלה על כמות החיסונים (יש בעיה של תוספים לחיסונים, חומרי שימור, שיכולים לעכב אישור, חומרים נלווים שילדים אולי רגישים אליהם, אבל לא צופים בעיות מיוחדות של אישור). הועדה המייעצת לאימון חיסוני הציעה הקצבה של אספקת חיסונים מוגבלת לקבוצות שהן מוגדרות בעדיפות עליונה ומייצגות בערך מחצית מאוכלוסיית ארה”ב, 160 מיליון איש. בראש הרשימה מצויים אנשים בעלי תנאים שהם בסיכון למחלות חמורות, נשים הרות, אלה שהם בני 6 חודשים עד 24 שנים, כל מי שחי עם ילדים בני מתחת לששה חודשים, אנשי רפואה וסיעוד וסגל רפואה דחופה. במחלקת שירותי הבריאות והאדם בארה”ב מקווים שיהיו להם מספיק מנות חיסון עד אוקטובר לכל מי שמוגדר בקבוצות אלה, מכיוון שמצפים שכל אחד יזדקק לשתי מנות כדי להתחסן.

בינתיים נסקור את ההתפתחות ההסטורית של שפעת החזירים.

 

חוקרים מבית הספר לרפואה ציבורית אשר באוניברסיטת פיטסבורג שרטטו את סדרת האירועים והתהליכים החשובים בהופעת וירוסי ה- A (H1N1)החל מ-1918 על פני 91 השנים האחרונות.

הם הראו שהופעת שפעת החזירים A (H1N1) לפני 91 שנה הייתה בו-זמנית אצל בני אדם וחזירים והופעה זו הובילה למגפה. החוקרים סבורים שוירוס שפעת החזירים הופיע ב-1918 כמעט בו-זמנית כהדבקה מציפורים לבני האדם ולחזירים.

לעומת זאת, הזן של שפעת החזירים שמסתובב כעת בעולם, כך טוענים החוקרים, כנראה והופיע כהדבקה מהחזירים לבני האדם. בשונה מהזן שתקף כמגפה ב-1918, הזן הנוכחי הוא “קוקטייל” גנטי שתקף בשנות ה-90 את החזירים בארה”ב. קוקטייל זה הוא מיזוג משלוש בין שני וירוסי שפעת A (H1N1): תערובת של מעברים בין שפעת העופות לשפעת החזירים והאדפטציה האנושית לשפעת החזירים.

סדרת האירועים ההתפתחותיים והאפידמולוגיים, החל מ-1918, שהובילו להופעת וירוס השפעת הנוכחי שלA (H1N1)  מזן  (S-OIV)שידוע בשם שפעת החזירים מתוארת על ידי החוקרים. למעשה זוהי סקירה היסטורית על וירוס השפעת A (H1N1), כאשר הסקירה מתמקדת בצעדי המפתח שמאפיינים את התפתחות הוירוס במגפה הנוכחית.

 

הופעת הוירוס – הופעה בו-זמנית בבני אדם ובחזירים כתוצאה מהדבקה ציפורית (1918)

 

לפני 1918, שפעת אצל בני אדם הייתה ידועה היטב. אולם המחלה לא תוארה אף פעם אצל חזירים. עבור איכרי חזירים במדינת איווה הכל השתנה לאחר מופע חזירים שארע בין ה-30 לספטמבר ל-5 לאוקטובר באותה שנה. לפתע החלה להתפשט מגפת שפעת בין החזירים, והאיכרים לא הבינו מה קרה. עדרי החזירים הוכו במחלה נשימתית שמאוד הייתה דומה לסינדרום שפגע בבני האדם באותה שנה.

באותו הזמן בדיוק התפשטה מגפה של שפעת מזן וירוס ה-A (H1N1) בעולם כולו והרגה בין 40 ל-50 מיליון בני אדם. הדמיון בסימפטומים הקליניים ובמאפיינים הפתולוגיים של השפעת בבני האדם ובחזירים הובילו את המומחים לחשוב שהמגפה של השפעת שפגעה בבני האדם ב-1918 למעשה הותאמה לחזירים. וכך החלו לחפש אחר הגורם המעביר מבני האדם לחזירים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מיקרוגרפיה אלקטרונית של שחזור ויריונים של שפעת מ-1918 (חלקיק של נגיף מידבק החי מחוץ לתא המאכסן). מכאן  

 

מספר שנים אחר כך, ב-1931 לפתע ארעה פריצת דרך. הוטרינר רוברט שאו העביר את הגורם המדביק של שפעת החזירים מחזירים חולים לחיות בריאות אחרות. הוא סינן את ההפרשות של החזירים החולים שהכילו את הוירוס ואותן הוא העביר לחיות הבריאות. התברר אחר כך מתוך ניסויים בחמוסים שההדבקה בכלל התרחשה מציפורים. הציפורים העבירו את המחלה לבני האדם ולחזירים. כלומר הכל החל בכלל משפעת העופות.

שופ גם הראה שהדבקה יכולה לעבור מבני אדם לחזירים ומחזירים לבני אדם. שופ הראה שזן השפעת A (H1N1) שהופיעה במגפה האנושית והגורם המדביק של השפעת בחזירים היו קרובים מאוד אלה לאלה. שופ הראה זאת על ידי זה שהנסיוב של אדם בוגר יכל לנטרל את וירוס השפעת של החזירים. ניסויים כמו אלה הציעו שוירוס שפעת החזירים, או כזה זהה לו על ידי נוגדנים, היה בתפוצה באוכלוסיה האנושית ומקורו היה בציפורים. כלומר ב-1918 מגפת שפעת החזירים הופיעה בו-זמנית אצל בני האדם ואצל החזירים ולא הייתה הדבקה של האחד מהשני.

 

התפתחות וירוס ה-1918 עד היום

 

הוירוס החל לבצע מוטציות לגרסאות נוגדניות חדשות. מאז קיימים זנים שונים של הווירוס הזה והם נבדלים בהרכב של ההמאגלוטינין (HA), שמראה פיצול מוקדם בין הוירוסים של החזיר והאדם.

הוירוס רכש מוטציות על פני הזמן. בשנת 1957 שפעת החזירים A (H1N1) במפתיע נעלמה אצל בני האדם. והיא הוחלפה בוירוס חדש ששילב גנים מזן ה- H1N1ווירוס שפעת העופות. שפעת חדשה זו מזן A (H2N2) הכילה שלושה מקטעים ממקור עופות והחילה חמישה מקטעים מהזו של שושלת היוחסין החזירית של H1N1 מ-1918. לאחר שמגפה זו הופיעה, לא נתגלתה יותר שפעת אנושית בצורת מגפה מסוג שפעת החזירים A (H1N1) עד לשנת 1977. הסיבות להעלמות זו של שפעת החזירים האנושית ב-1957 הן לא ברורות. אולם יתכן שרמות גבוהות של חיסון הומולוגי (דברים דומים מתוקף זן זהה שהם שייכים לו) היו קיימות יחד עם התפרצות של חיסון הטרולוגי (משהו שהושם שלא במקומו) מהזן החדש של השפעת החדשה של זן ה-H2N2 – וזה הספיק כדי להשמיט את הוירוס.

בכל זאת היו מקרים בודדים של הדבקות בשפעת החזירים שתועדו בשנת 1958. כמוכן בודדו מקרה ראשון של שפעת חזירים באדם שהופיע ב-1974 בחולה שחי בחוות חזירים.  פעמים רבות לא מאבחנים את וירוס שפעת החזירים בגלל הדמיון שלו למחלות אנושיות אחרות. מחקרים הראו שעובדים עם חזירים פיתחו נוגדנים נגד וירוס שפעת ה- A (H1N1)לעומת אנשים שלא נחשפו לעבודה עם חזירים.

בינואר 1976 פרצה מגפה של מחלה נשימתית בין חיילים ששבו לבסיס צבאי בניו ג’רסי. זוהה וירוס H1N1 A חדש כסיבה למגפה ל-230 מקרים ומקרה מוות אחד. וירוס שפעת החזירים A (H1N1) הזו שזוהה בבסיס בניו ג’רסי לא יצא מחוץ לבסיס.

מאז 1959 הוירוס לא התפשט כמגפה עד לנובמבר 1977. או אז הזן חזר והופיע בברית המועצות לשעבר, בהונג קונג וצפון-מזרח סין. זן זה פגע בעיקר באנשים צעירים ובצורה קלה יחסית. מחקירה של המקור הגנטי של הוירוס הבינו שהוא קשור לזן של 1950, אבל הוא לא דומה לזנים של שפעת ה- A (H1N1)  מ-1947 ומ-1957. ממצא זה רמז שהזן מההתפרצות של 1977 נשמר מאז 1950 והופעתו מחדש הייתה כנראה שחרור בטעות של מקור מעבדתי על רקע אוכלוסיה מתמעטת מחוסנת לנוגדניH1 ו-N1. עתה לראשונה שני סוגי זנים של וירוסי A החלו להסתובב.

נשוב לחזירים. וירוס שפעת ה- A (H1N1)בחזירים בצפון אמריקה הסתובב בשנות ה-30, אך לא זוהה באירופה עד ל-1976, כאשר אז משלוח חזירים מארה”ב לאיטליה הביא את מחלת השפעת הקלאסית A (H1N1) ליבשת. שם היא התפשטה במהירות באוכלוסיות החזירים. מספר שנים אחר כך, וירוס שפעת עופות חדש A (H1N1) חדר לאוכלוסיית החזירים מאווזי הפרא. ב-1979 זן זה החליף את זן ה- A/H1N1 צפון אמריקה הקלאסי.

ב-1998, זוהה וירוס שפעת משולש באוכלוסיית החזירים בצפון אמריקה: תערובת של מעברים בין שפעת העופות לשפעת החזירים והאדפטציה שלה בבני האדם. וכך אנליזה גנטית של וירוס השפעת המשולש הזה חשפה פרופיל גנטי מסובך למדי: חמישה מקטעים גנטיים מוירוס שפעת החזירים הצפון אמריקאי הקלאסי, חלק משפעת העופות וחלק משפעת החזירים באדפטציה אנושית.

המקרה הראשון של אדם שנדבק בתסבוכת הזו של וירוס שפעת A (H1N1) משולש היה בן 17 שנחשף לחזירים בבית מטבחיים בויסקונסין.

באפריל 2009, ממש בסוף עונת השפעת בהמיספרה הצפונית של כדור הארץ, זוהו שני המקרים הראשונים שלA (H1N1)  מזן  (S-OIV)בארה”ב. מקרים אלה נגרמו על ידי וירוס שהוא דומה גנטית לזה החזירי, אולם הוא לא זוהה קודם בארה”ב. אנליזה גנטית של הזנים הראתה שהם נתקבלו מסיווג מחדש של שש מקטעים גנטיים מוירוס השפעת הידוע המשולש. נמצאו שני מקטעי גנים מזן נוסף של שפעת החזירים A (H1N1).

וכך השושלת המכובדת של הוירוס מ-2009 נושאת צאצאים רחוקים מאותו וירוס של 1918 שהחזיק מעמד והכה כמגפה באותה שנה.

 


 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s