שיקוי החיים של נייצ’ר: מהרפמיצין ועד לדיאטת קלוריות

נייצ’ר ושיקוי החיים: מהרפמיצין ועד לאנורקסיה

 

בעידן שבו השומן הוא מכה עולמית ומעריכים שאחד מכל ארבעה הוא בעל משקל עודף, נראה כי ההמלצה היא, שאפילו אלה שהם בעלי משקל בריא צריכים לאכול פחות. מסתבר שהגבלת קלוריות ושמירה על דיאטה קבועה מפחיתה משמעותית את הסיכון למחלות תלויות גיל (סרטן, סכרת, ניוון מוחי ומחלות קרדיו-וסקולאריות) ואפילו דוחה את המוות. כל הממצאים האלה עולים ממחקר חדש בקופי רזוס, שהרחיב מחקרים קודמים בעכברים וחיות אחרות.  

 

המגזין נייצ’ר יוצא יום אחרי יום בהודעות על גילויים של “אליקסייר” או שיקוי החיים.

ב-8 ליולי נייצ’ר פרסם שנתגלתה גלולה שמאריכה את החיים בשם רפמיצין.

Elderly peopleCould a pill one day slow ageing in humans?Punchstock

Rapamycin, a drug  

הארץ מיהר לכתוב על כך מאמר: מדענים: אנו קרובים מאי-פעם לבלום את הזיקנה”.

נייצ’ר תאר זאת כך:

Letter

Nature advance online publication 8 July 2009 | doi:10.1038/nature08221; Received 9 April 2009; Accepted 24 June 2009; Published online 8 July 2009

Rapamycin fed late in life extends lifespan in genetically heterogeneous mice

 

מדובר בגלולה שבני האדם משתמשים בה כבר וזאת כדי להאריך את חייהם של עכברים עד לפי 14%. הגלולה בשם רפמיצין היא מוצר בקטריאלי שפותח מתרכובת שנמצאת באי איסטר (פסחא). למרות שהמחקר הוא רק בעכברים והתרופה מדכאת את מערכת החיסון (ולכן השימוש שלה הוא בחולים שעברו השתלות), מאמרים רבים קפצו על סיפור שיקוי החיים הזה. ראו למשל המאמר מהארץ למעלה. החלו לחשוב על הרפמיצין כעל תרופת אנטי-אייג’ינג לבני אדם. אולי בני אדם יוכלו לקחת את הרפמיצין כדי להאט את הזקנה?

והנה יומיים לאחר החדשות המסעירות האלה מפי נייצ’ר אודות גילוי שיקוי חיים בצורת רפמיצין, והנה נייצ’ר מופיע עם דרך אחרת לחיות (כמעט) לעד, שמופיעה בספרות המדעית היום.

הדרך הבאה של  נייצ’ר לא נמצאת באיים נידחים בשם פסחא, וגם לא צורכת גלולות מרשם, שאולי טומנות בחובן תופעות לוואי (מי יודע אילו?). זוהי דרך שמצויה אצל כל אחד מאיתנו, אבל דורשת את מה שנהוג לכנות בעגה העממית בשם “דיאטת רצח”. לא מדובר בתת-תזונה, אלא רק להוריד 30% קלוריות…

נייצ’ר מספר לנו שבמאמר בכתב העת סייאנס, ריצ’רד ווינדרוך פרופסור לרפואה מאוניברסיטת ויסקונסין, מדיסון מדווח שנראה כי צריכת קלוריות מצומצמת מאריכה את חיי קופי הרזוס. ויותר מזה דיאטה על קלוריות מופחתת דוחה את התחלת ההפרעות תלויות הגיל כמו סרטן, סכרת, מחלות קרדיו-וסקולאריות וניוון מוחי. וכל זאת כאשר ווינרודך והחוקרים הראו שהגבלת קלוריות יכולה להאט את תהליך ההזדקנות במינים פרימטיים.

Richard Weindruch

 

פרופ’ ריצ’רד ויינדרוך

מה שקרוי הגבלת קלוריות, שלא קשור בתת-תזונה, כבר הוכחה קודם לכן  כמאריכה חיים במספר מינים. אולם הייתה חסרה לכך עדות במינים פרימטים.

המחקר של ויינדרוך החל ב-1989 עם חבורה של 30 קופים כדי לרשום את השפעות הבריאות של דיאטת הפחתת הקלוריות. המחקר התפשט ב-1994 תוך הוספה של 46 קופי רזוס נוספים. החיות כולן במחקר נרשמו כבוגרות בגילאים שבין 7 ל-14 שנים. כיום, 33 חיות נותרו במחקר. מבין אלה, ל-13 ניתן חופש לאכול מה שהן רוצות בארוחות, ואילו 20 חיות היו בדיאטת קלוריות מחמירה. לקופי הרזוס יש תוחלת חיים ממוצעת של בערך 27 שנים כאשר הם בשבי. החיה המבוגרת ביותר כיום במחקר היא בת 29 שנים.

במהלך 20 שנות המחקר, מחצית מהחיות שאפשרו להן לאכול חופשי שרדו. ל-80 אחוז מהקופים נתנו את אותה הדיאטה של הגבלת קלוריות, הדיאטה כללה 30 אחוז פחות קלוריות, והקופים עדיין חיים.

לפי המחקר, 14 מיתות בקבוצה של הקופים שאכלו חופשי שוייכו למחלות תלויות גיל בהשוואה ל-5 מיתות בלבד כאלה בחיות שאכלו 30% פחות קלוריות.   

נצפתה ירידה של פחות מחצי בהופעת גידולים ממאירים סרטניים ומחלות קרדיו-וסקולאריות בחיות שהיו על דיאטה מחמירה לעומת החיות שאפשרו להן לאכול חופשי.

באופן בולט, נמצא שסכרת או ויסות גלוקוזה לקוי היה נפוץ בקופים שאכלו כל מה שהם רוצים: חמישה קופים שאכלו כל מה שרצו נהפכו לסוכרתיים ו-11 מהקופים שאכלו חופשי אובחנו כטרום-סוכרתיים. התצפית הראתה מניעה מוחלטת של סכרת בחיות שהיו על דיאטת קלוריות מחמירה: הם נותרו ללא סוכרת.

אולם, עדיין יש לבצע תצפית של ממצא זה בחיות אחרות שיהיו על דיאטה מחמירה.

בנוסף הבריאות המוחית של הקופים שהיו על דיאטה מחמירה הייתה טובה יותר. 

 

Brain scans of monkeys

 Photo: courtesy Sterling C. Johnson

הסריקה המוחית משמאל מראה את המוח של קוף הרזוס שאפשרו לו לאכול חופשי. זאת בעוד, שהסריקה הימנית מראה את מוחו של הקוף שבמשך שני עשורים היה על דיאטה דלת קלוריות. המוח של החיה שהייתה על ארוחת פריצות הוא בעל פחות רקמת נפח ויותר נוזל (אזורים בהירים) לעומת המוח של הקוף שהיה על דיאטת קלוריות מחמירה.

התמונות מציעות פחות ניוון מוחי או פחות איבוד תאי עם תהליך ההזדקנות עבור החיות שהיו על דיאטה בעלת 30 אחוז פחות קלוריות לעומת הקופים שהיה מותר להם לאכול כל מה שהם רצו.

בייחוד, האזורים במוח שהם אחראיים על השליטה המוטורית ולפונקציות הביצועיות –כמו זיכרון עבודה ופתרון בעיות – נראו כמשומרים טוב יותר בחיות שאכלו פחות קלוריות. גם המהירות המוטורית וגם המהירות המנטאלית מואטים עם הגיל. ואילו אלה הם התחומים שמוצאים כשמורים טוב יותר במחקר זה, ונראה שישנם שינויים אזוריים במוח שמופיעים כקשורים לדיאטה בקופי רזוס.

“הצלחנו להראות שהגבלת קלוריות יכולה להאט את תהליך ההזדקנות במינים פרימטים”, אומר ווינדרוך. “בהתאם לתצפיתנו הגבלת קלוריות הפחיתה את הסיכון להתפתחות מחלות תלויות גיל פי שלוש והגדילה את ההישרדות”.

החוקרים הוסיפו שהקופים שהיו על דיאטה מחמירה “נראו צעירים יותר ביולוגית מאשר החיות שאכלו בצורה נורמאלית”… 

השאלה הגדולה עתה היא האם הגבלת קלוריות פועלת בבני אדם. ויינדרוך אומר שהוא ניסה לאכול פחות, אבל מצא שזה קשה…

מה שהמאמר שלו אומר הוא, שבעוד איננו יודעים בוודאות, יש תימוכין נוסף לאלה המאמינים שזה יעבוד על בני אדם. יחד עם זאת המחקר לא מסביר מיתות מסיבות שהן לא תלויות גיל.

ישנה גם הנקודה, שדיאטה מגבילה היא מעין מוות מגביל… והרי לא סתם אנחנו נוהגים לדבר על “דיאטת רצח”…

נמצא כי עכברים שהיו על דיאטה מחמירה נראו כיותר עצבניים מהרגיל. ואילו עכברים שהיו על דיאטה רגילה היו רגועים ואפשרו לחוקרים להרימם ברוגע. ולכן השאלה היא האם דיאטה כה מחמירה היא משתלמת?

תמונות: משמאל לימין, שני הקופים הזקנים ביותר ששרדו בקבוצה: קנטו (שמאל) בן 27 על דיאטה מחמירה – נראה פחות מקומט ובעל הרבה פחות מפלי שומן, ואוואן (מימין) בן 29 על דיאטה רגילה – מקומט יותר ובעל מפלי שומן. 

מכאן.

Photo of monkeys from reduced diet study

Rhesus monkeys, left to right, Canto, 27, on a restricted diet, and Owen, 29, a control subject on an unrestricted diet, are pictured at the Wisconsin National Primate Research Center. The two are among the oldest surviving subjects in a pioneering long-term study of the links between diet and aging in Rhesus macaque monkeys, which have an average life span of about 27 years in captivity.

Photo: Jeff Miller

 

המאמר:

Science 10 July 2009:
Vol. 325. no. 5937, pp. 201 – 204
DOI: 10.1126/science.1173635

Reports

Caloric Restriction Delays Disease Onset and Mortality in Rhesus Monkeys

Ricki J. Colman,1,* Rozalyn M. Anderson,1 Sterling C. Johnson,1,2,3 Erik K. Kastman,2,3 Kristopher J. Kosmatka,2,3 T. Mark Beasley,4 David B. Allison,4 Christina Cruzen,1 Heather A. Simmons,1 Joseph W. Kemnitz,1,2,5 Richard Weindruch1,2,3,*

Caloric restriction (CR), without malnutrition, delays aging and extends life span in diverse species; however, its effect on resistance to illness and mortality in primates has not been clearly established. We report findings of a 20-year longitudinal adult-onset CR study in rhesus monkeys aimed at filling this critical gap in aging research. In a population of rhesus macaques maintained at the Wisconsin National Primate Research Center, moderate CR lowered the incidence of aging-related deaths. At the time point reported, 50% of control fed animals survived as compared with 80% of the CR animals. Furthermore, CR delayed the onset of age-associated pathologies. Specifically, CR reduced the incidence of diabetes, cancer, cardiovascular disease, and brain atrophy. These data demonstrate that CR slows aging in a primate species.

1 Wisconsin National Primate Research Center, University of Wisconsin, Madison, WI 53715, USA.
2 Department of Medicine, University of Wisconsin, Madison, WI 53706, USA.
3 Geriatric Research, Education, and Clinical Center, William S. Middleton Memorial Veterans Hospital, Madison, WI 53705, USA.
4 Department of Biostatistics, University of Alabama at Birmingham, Birmingham, AL 35294, USA.
5 Department of Physiology, University of Wisconsin, Madison, WI 53706, USA.

* To whom correspondence should be addressed. E-mail: rcolman@primate.wisc.edu (R.J.C.); rhweindr@wisc.edu (R.W.)

 

0 thoughts on “שיקוי החיים של נייצ’ר: מהרפמיצין ועד לדיאטת קלוריות

  1. לפני כמה שבועות דיברו על המחקר הנ”ל בפודקאסט TWiS ומסתבר שהחוקרים הורידו מחישובי הסטטיסטיקה חלק מהקופים שנפטרו מ”סיבות שאינן קשורות לניסוי” ואז יש הבדל בין 2 הקבוצות בתוחלת החיים. כאשר החזירו את מס’ המתים לחישוב – כבר לא היו תוצאות מובהקות.

    חוץ מזה, נהניתי מאוד לקורא ואני מוצא את הבלוג שלך מאוד מעניין.

  2. מעניין מאוד.
    לפני שבוע דווחו על המחקר עם קופי הרזוס גם בערוץ הראשון בתוכנית רואים עולם ביום שבת במסגרת כתבה שבה הביאו כתבה של ששים דקות האמריקאית.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s