ניסוי גרעיני בצפון קוריאה ומחר באיראן

ניסוי גרעיני בצפון קוריאה ומחר באיראן

אחרי הניסוי הגרעיני השני של צפון קוריאה השבוע נראה שהעולם רק מחכה לניסויים הגרעיניים של איראן. התירוץ הידוע: התרחשה אצלנו רעידת אדמה. לפעמים אומרים אחר כך: נכון מדובר בניסוי גרעיני קטן. או מדובר בתחנת כוח גרעינית ורק למטרות שלום. אז שלא יעבדו עליכם. בדיקות סייסמיות ובדיקות קרינה מגלות אחר כך את עוצמת הפיצוץ הגרעיני. ולא מדובר בזן חדש של שפעת החזירים. מחר באזורנו. רציתי שתהיו מודעים ולכן מובאת כתבה זו.

שאלת המיליון דולר היא: האם ניתן לחשוף ניסוי תת-קרקעי לפני שהוא מבוצע? שהרי כדור הארץ מוקף בלווינים ששולחים תצלומים וחרף ההסוואה וההסחה והניסיונות לפיתוח פרויקטים חשאיים לנשק גרעיני, כיצד נגלה אותם בשלב היצור, ההברחה והניסוי? ניסוי גרעיני שמבוצע על פני הקרקע, בים או במדבר מלווה במספר אפקטים פיזיקאליים שניתן לגלותם, אומר לנו אפרים אסכולאי במאמרו “המאמץ לגילוי פעילות גרעינית חשאית”. למשל הבזק האור, גלי חום, גלי הדף או אות תת-אקוסטי. כאשר מדובר בפיצוץ תת-מימי הוא מלווה בגלים אקוסטיים המתפשטים במים ואילו בניסוי תת-קרקעי כמו זה שבוצע בצפון קוריאה, הוא מלווה באפקט סיסמי. ניסויים אלה גורמים בנוסף לזיהומים ולפליטות של חומרים רדיואקטיביים. ונוסיף את התקלות, שאותן ניתן לאתר באמצעות הקרינה. ובכל זאת כל מה שניתן היה לאתר בסביבות מאי לכאורה היה שפעת חזירים…

שפעת החזירים והעולם שאנן

ב-12 לאפריל אדם חזר ממכסיקו לקנדה הישר לחוותו שיש בה חיות וחזירים. ב-24 לאפריל כ-200 חזירים בחוותו הראו סימנים של שפעת החזירים. הוא הדביקם בשפעת החזירים בה נדבק במכסיקו. ההיסטריה בעולם משפעת החזירים בעיצומה. סוכנות הפיקוח על האוכל בקנדה החליטה שהחווה תבודד ותכנס להסגר ולבידוד מוחלט. חס וחלילה ידבקו אנשים בשפעת החזירים אם יאכלו חזירים שנועדו ליצוא מהחווה. החווה נכנסה לבידוד ולהסגר והיא נשארה בהסגר למען הביטחון הציבורי למשך זמן רב למרות שהעובד וכל חזיריו החלימו כבר ממזמן מהשפעת.

מרחק רב מהחווה בקנדה, ולמען האמת בחצי כדור הארץ השני, אנשים הלכו במהירות רבה ברחובות בעיר פיונגיאנג אשר בצפון קוריאה. מעט מאוד מכוניות בכבישים, אבל הסדר מופתי. ההכנות האחרונות בוצעו לניסוי הגרעיני שאמור היה להתרחש חודש אחר כך במרחק מה מקילג’ו. העולם עסוק וטרוד בשפעת. אפילו הנשיא אובמה נדרש לוירוס החדש והמאיים. והאנשים הקטנים בצפון קוריאה עסוקים בהליכה ברחובות.

ברית המועצות עושה תרגיל לטרומן

נשוב למלחמה הקרה ולרוסיה הסובייטית (הקומוניסטית). 

ב-29 לאוגוסט, 1949 בשעה 6:00 ברית המועצות בחשאיות פוצצה פצצת אטום באזור מבודד בקזחסטאן. תשעה ימים אחרי הניסוי הסובייטי, מטוס גילוי ובדיקה אטמוספרי מסוג B-29 אמריקאי שטס מעל לאוקיינוס השקט הצפוני אסף קריאות רדיואקטיביות על נייר פילטר מיוחד שתוכנן במפורש כדי לגלות בדיוק פיצוץ כזה. הוא אסף חומר רדיואקטיבי במקומות שחומר זה לא היה צריך להיות שם. מטוס גילוי קרינה אחר כך אימת שהמקור לקרינה היה צריך להיות פיצוץ אטומי איפה שהוא באסיה הסובייטית.

ב-9 לספטמבר 1949 החדשות הועברו לדרגים הגבוהים של הגורמים הרשמיים בממשל טרומן. איש לא רצה להאמין לכך, וטרומן עצמו הביע סקפטיות. כדי ליישב את העניין סוכם שפאנל מומחים מהוועדה לאנרגיה אטומית יבחן את העדויות. הפחד משואה גרעינית אחרי שהרוסים פוצצו את פצצת האטום הראשונה שלהם ב-1949 הוביל להיסטריה בארה”ב.

כולם הסכימו שהעדויות היו מוחצות: “ג’ו-1”, כפי שהניסוי הסובייטי כונה, אכן היה ניסוי פצצת אטום, ובנוסף הוא היה העתק קרוב מאוד של פצצת הביקוע, דהיינו פצצת הפלוטוניום שפותחה בפרויקט מנהטן. מי ריגל מפרויקט מנהטן והדליף לרוסים?… זה כבר לא היה משנה. בינתיים ביום שלמחרת הגיע דיווח לנשיא טרומן לבצע הצהרה. טרומן היסס וסירב ואמר שהוא לא היה בטוח שלסובייטים בכלל הייתה פצצה אמיתית. הוא רצה לשבת על החדשות כמה ימים ולחשוב עליהם. לבסוף שלושה ימים אחר כך, ב-23 לספטמבר 1949 טרומן באי רצון הכריז שפיצוץ אטומי התרחש בברית המועצות. הוא במכוון סירב לומר שזו הייתה פצצת אטום. הוא כמובן לא ציין שהשגיאה והטעות החמורות ביותר של המודיעין האמריקאי במהלך תחילת המלחמה הקרה היו לא לשים לב לכמה מהר ברית המועצות תפתח פצצת אטום. המערב היה שבוי במחשבה שהטכנולוגיה הרוסית היא מגושמת – לרוסים לא יכלו להיות האמצעים ההנדסיים, התכנוניים המבניים לבניית מפעלי ייצור גדולים בזמן כה קצר –  וזה מה שגרם למודיעין להניח שהמונופול האמריקאי ישרוד לפחות עוד עשור.

יומיים אחר כך ב-25 לאוגוסט 1949 הגיעה ההכחשה המוחלטת מסוכנות הידיעות הסובייטית ה-טאס: “בברית המועצות, כפי שידוע, נמצאת בהתהוותה בנית עבודה בממדים גדולים – הבניה של תחנות הידרו חשמליות, מכרות, תעלות, כבישים, שמעלים את ההכרח של עבודת פיצוץ בסדר גודל ענק… כל עוד עבודת פיצוץ זו התרחשה לעתים קרובות בחלקים שונים של הארץ, זה אפשרי שזה עלול למשוך תשומת לב מעבר לגבולות ברית המועצות”. טאס המשיכה לטעון בצורה מוזרה ביותר שהפיצוץ הנדון לא יכול היה להיות פצצת האטום הסובייטית הראשונה מכיוון שברית המועצות כבר בדקה את פצצת האטום הראשונה שלה כמעט לפני שנתיים.

צפון קוריאה עושה תרגיל לאובמה

והנה ההיסטוריה חזרה על עצמה בבוקר של ה-25 למאי בצפון קוריאה הקומוניסטית מן הסתם. צפון קוריאה הכריזה שהיא בדקה רכיב גרעיני שני (הרכיב הגרעיני הראשון נבדק ב-2006), כבר תוך דקות הייתה לכך עדות תומכת בצורת גלים סיסמיים שנאספו על ידי תחנות סיסמיות מסביב לעולם.

אולם אפילו בטרם צפון קוריאה הכריזה שהיא ביצעה את הבדיקה התת-קרקעית של הנשק הגרעיני שלה, מדענים בעולם כולו צרפו יחד את התמונה המזעזעת של מה שהתרחש שם. בעזרת קומבינציה של בדיקות סיסמיות ובדיקות קרינה, המדענים חשפו את הסוד הגרעיני של צפון קוריאה. המדענים יכולים לגלות את גודל הפיצוץ הגרעיני שהתרחש מתחת לקרקע וכמה אלים הוא זעזע את האדמה על ידי סיסמוגראפים – בדיוק אלה שמגלים רעידות אדמה –  וזאת בשילוב בחינת פליטת הקרינה הרדיואקטיבית והחלקיקים שנפלטים מהפיצוץ הגרעיני. אבל על המדענים לחכות לדליפה מאזור הבדיקה התת קרקעי בצפון קוריאה שתשא את החומרים על ידי הרוח וזרמי הים לחיישנים. ולכן יש תלות במזג האוויר. כדי להבין את המשמעות של הפיצוץ ומהי באמת יכולתה הגרעינית המדויקת פחות או יותר של צפון קוריאה יש לחכות מעט זמן.

 

אם כן, בשעה 9:55 זמן מקומי ב-25 למאי, גלאים סיסמוגראפים בחוף היפני אספו גלים סיסמיים שיצאו מהאזור היכן שצפון קוריאה ביצעה את הניסוי בנשק הגרעיני בשנת 2006 – אזור שהוא בדרך כלל בעל פעילות סיסמית ניטראלית לחלוטין. ברור שרעידת אדמה טבעית יכולה להצביע על נתונים כאלה, אבל זה אירוע ממש נדיר שם. ואז נשאלת השאלה היכן הפצועים אם מדובר ברעידת אדמה? ומה עם הדיווחים על רעידת אדמה… ביפן נרשם רעד בגובה של 5.3 בסולם ריכטר והרישום בארה”ב רשם עוצמה של 4.7 ואחרים רשמו עוצמה של 4.5. ערכים אלה הם קונסיסטנטיים עם פיצוץ שהוא שווה ערך לכמה אלפי טונות של TNT.

מה ההבדל בין רעידת אדמה לפיצוץ גרעיני?

גורמים בדרום קוריאה אמרו ב-25 למאי שהם גילו רעד שהוא קונסיסטנטי עם פיצוץ אטומי תת-קרקעי. הפיצוץ יצר רעידת אדמה במחוז קילג’ו והיא נמדד כבעל עוצמה של 4.5 בסולם ריכטר – זה כבר עורר את החשד לפיצוץ אטומי תת-קרקעי. ואחר כך באה ההודעה. הניסוי של צפון קוריאה למעשה לא היה סוד כי פיונגיאנג הכריזה עליו זמן קצר אחר כך. אולם בהעדר הכרזה, שליט יכול לטעון שאותו ניסוי שהוא למעשה גרעיני הוא רעידת אדמה או פיצוץ לא ממקור גרעיני.

לא בכדי צפון קוריאה בחרה את הזמן לפיצוץ וגרמה לו להראות כאילו הוא רעידת אדמה. הנשיא אובמה רוצה שהסנאט בארה”ב יאשר את האמנה על איסור ביצוע ניסויים מ-1996, אותה אמנה שאוסרת על ביצוע כל ניסוי גרעיני פיצוצי והיא תדגים את המחויבות של ארה”ב לאי הפצת הנשק הגרעיני בעולם. אולם ב-1998 הסנאט דחה את האמנה והסיבה החלקית לכך היא מחשש שמדינות יכולות לרמות: הן יטענו שניסויים בנשק נסתר בכמויות קטנות היו למעשה רעידות אדמה. הגילוי של הניסוי בצפון קוריאה אכן מעלה את התקווה שהסנאט לא יתנגד לאמנה יותר.

ב-2006 הפיצוץ בצפון קוריאה הוערך כמניב פחות מקילוטון ומרבית המומחים מעריכים שהניסוי נכשל באותה התקופה. הפצצה לא הצליחה ליצור ריאקצית שרשרת. פצצת הפלוטוניום לא הצליחה להידחס כתוצאה מהפיצוץ שלא פעל כהלכה, ולכן לא הצליח לגרום לריאקצית השרשרת. ואולם הניסוי הנוכחי נראה כפי חמש חזק יותר מזה של 2006.

האם הניסוי הגרעיני הנוכחי הצליח לגמרי או לפחות חלקית? מה גודלו? מעריכים שמעוצמת הרעד של 4.7 בסולם ריכטר, הפיצוץ הוא פחות מעוצמת הפיצוץ של פצצת הפלוטוניום שהופלה על נגאסקי. פצצת האורניום שהופלה על הירושימה חוללה פיצוץ בעוצמה של 15 קילוטון ופצצת הפלוטוניום שהופלה על נגאסקי חוללה פיצוץ בעוצמה של 22 קילוטון. ואילו לגבי הפיצוץ בצפון קוריאה, מעריכים שאולי התקבל פיצוץ של בערך 4.5 קילוטון, אך יכול להיות שהפיצוץ היה בסדר הפצצה שהופלה על הירושימה – כ-16 קילוטון.

מידע מדויק יותר יתקבל כאשר הקרינה מסביב תבחן בשבועות הקרובים. אם הפיצוץ שארע במעמקי האדמה הקוריאנית היה אכן פיצוץ גרעיני כמו זה שחושבים, הוא לבטח שחרר איזוטופים רדיואקטיביים של קסנון בכמויות שהן אופייניות ושונות למשל ממה שמשתחררות מתחנות כוח גרעיניות. והתירוץ: אנחנו בונים תחנת כוח גרעינית למטרות שלום… (לידיעת מר אחמדיניג’ד) לא מתקבל באזורנו.

 

 

1 thought on “ניסוי גרעיני בצפון קוריאה ומחר באיראן

  1. אלוהים אדירים, את כותבת זוועה. איזו עילגות. תבקשי ממישהו שיערוך את מה שאת כותבת.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s