רובוט הטעינה לבטריות של מכוניות חשמליות של שי אגסי

כתב הניו יורק טיימס נסע עד תל אביב כדי לפגוש את שי אגסי שלנו בן ה-41 –ששבה בקסמו אפילו את נשיא המדינה שמעון פרס, שתמך בחברה של אגסי, וכתוצאה אגסי קיבל השקעה של 200$ מיליון מתאגיד לישראל. אגסי אמנם מתגורר בקליפורניה עם אשתו אבל נוסע לעתים תכופות לישראל לעסקים.

 

הכתב של הניו יורק טיימס הגיע לתל אביב כדי להיפגש עם אגסי ולצפות בהדגמה כיצד פועל הרובוט החדש שלו, שמחליף בטריות לטובת המכונית החשמלית של אגסי.

אגסי ביצע הדגמה ב”מחסן באחד מפרוורי תל אביב”, מספר הכתב, כנראה בצפון תל אביב או אולי ברמת גן או בגבעתיים, של המכונה המוזרה שהיא כה מרכזית לחברת האנרגיה הנקייה שלו, שקרויה “מקום טוב יותר”.

 

תחנת טעינה מתוצרת החברה של אגסי

התוכנית הענקית של אגסי היא מכונית בעלת בטרייה להחלפה: להתניע את המכוניות החשמליות ולפתור את בעיית ההטענה. הרובוט הוא רכיב מפתח לפתרון לבעיה. שהרי בניגוד למרבית טכנולוגיות המכוניות החשמליות, בדרך כלל הן דורשות לחבר את המכונית למקור כוח ולהטעין את הבטרייה במכונית למשך מספר שעות.

ואולם רובוט ה”מקום הטוב יותר” של אגסי מתוכנן להיכנס מתחת לשלדה של המכונית החשמלית, למשוך את הבטרייה החוצה ולהחליפה בחדשה, בדיוק באותו האופן שבו אנחנו היינו מחליפים בטריות חדשות בצעצועים. התהליך אמור להמשך לא יותר מאשר חמש דקות, הזמן שלוקח למלא את מיכל הדלק.

הרובוט מורכב מבסיס שפוף שנע על ארבעה גלגלים והם נעים הלוך ושוב לאורך מסילות מתכת באורך של 6 מטר. בקצה אחד של המסילות ישנה בטרייה כחולה גדולה בגודל של מזוודה ענקית והיא יושבת תלויה על מסגרת. הרובוט סוגר את הבטרייה והוא מושך את הבטרייה כלפי מטה. הוא מוביל את הבטרייה אל עבר הקצה השני של המסילה, מורידה, ואז הוא מרים בטרייה חדשה. הוא מסדר את המסגרת, ובהינף יד של תנועה אחת, הוא מחליף את הבטרייה החדשה ושם אותה במסגרת במקום הישנה. הזמן הכולל לכל הפעולה בהדגמה נמדד כ: 45 שניות.  

הפילוסופיה של אגסי היא שהתנעת מכונית על ידי חשמל – אפילו התנעה באנרגיה “נקייה” שהיא יחסית יקרה כמו רוח או כזו סולארית – עולה הרבה יותר זול מאשר התנעת מכונית על ידי בנזין. אגסי סבור שחברה שתשלוט ברשת עולמית של תחנות טעינה לבטריות של מכוניות תהפך לכל כך רווחית ובזמן כה קצר. היא אז תוכל לסבסד את המכוניות החשמליות של לקוחותיה, בדיוק באותו האופן שבו חברות סלולאריות נותנות טלפונים סלולאריים חינם לאנשים שחותמים על חוזה לשנתיים. למעשה, סבור אגסי, שהעסק של מכוניות חשמליות יכול לתפקד כמו תעשיית הטלפונים הסלולאריים: ניתן לשלם נגיד 10$ עבור קילומטר וחצי, 20$ עבור 5000 קילומטר, או אולי כמה מאות דולרים לחודש עבור נהיגה ללא הגבלה.

לאגסי לא חסרים מתחרים וכאלה שלא אוהדים את רעיונותיו, גם בתעשיית המכוניות החשמליות עצמה, וגם יצרני המכוניות הסטנדרטיות שמונעות על בנזין לא כל כך מרוצים מהרעיונות שלו.

 

0 thoughts on “רובוט הטעינה לבטריות של מכוניות חשמליות של שי אגסי

  1. אלא, פשוט, “החברה לישראל”…
    זה שמה העברי הרשמי של חברת האחזקות שנקראת באנגלית כמו שהיא נקראת ב”ניו יורק טיימס”

    ובהמשך לתגובה הקודמת – ההרצאה של אגסי ב”טד” אכן מומלצת ביותר!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s