ממצאים חדשים אודות מוחו של אלברט אינשטיין

ממצאים חדשים על מוחו של אינשטיין 54 שנה אחרי שהוצא בנתיחה מגופו

ראו הכתבה במעריב

הסיפור של מוחו של אינשטיין מתחיל ביום מותו של אינשטיין, כאשר בוצעה בו נתיחה רוטינית שלאחר המוות בבית החולים של פרינסטון. הפתולוג ד”ר תומס הרבי הוציא באותה נתיחה את מוחו. האם ניתנה רשות להוצאת המוח של אינשטיין? בני המשפחה נחרדו. בנו של אינשטיין, הנס אלברט טלפן לבית החולים למחרת להתלונן, אבל הרבי התעקש שיש ערך מדעי בחקירת המוח. אינשטיין עצמו היה רוצה בזה, הוא אמר. הבן, שלא היה בטוח בחוקיות שבדבר, לא ידע מה לעשות. הרבי עזב את בית החולים של פרינסטון, כאשר המוח של אינשטיין תמיד היה איתו. חוקרים מארה”ב התעניינו במוחו של אינשטיין, בחלקים ממנו. הרבי חתך את המוח לחלקים ושם אותם בשתי צנצנות עוגיות גדולות בקופסת קרטון גדולה במושב האחורי של מכונית הפורד שלו ונסע ברחבי ארה”ב. הוא חילק על פני השנים חלקים מהמוח של אינשטיין לחוקרים שונים. המסעות של הרבי דווחו מידי פעם על ידי עיתונאים כמו למשל בספר Driving Mr. Albert שחלקים ממנו ידווחו להלן. ב-1998 אחרי 43 שנה של שוטטות בארה”ב עם מוחו של אינשטיין, תומס הרבי, אז בן 86 החליט שהגיע סוף כל סוף הזמן להעביר את האחריות על המוח של אינשטיין לבית החולים בפרינסטון. הוא כבר חילק עשרות חלקים ממוחו של אינשטיין לחוקרים ברחבי ארה”ב. ונותרו עתה רק שלושה מחקרים מדעיים שנויים במחלוקת וצילומים ישנים שהרבי עצמו ביצע. עכשיו חוקרת נוספת, דין פאלק, אנתרופולוגית מאוניברסיטת המדינה של פלורידה, החליטה להתבונן שוב במוחו של אינשטיין. כאשר היא עובדת שוב מאותם תצלומים של הרבי. פאלק טוענת שהיא זיהתה מספר מאפיינים בלתי רגילים שטרם זוהו קודם לכן במוחו של אינשטיין. הם כוללים מבנה בולט דמוי גוש בחלק של הקליפה המוטורית ששולטת ביד השמאלית. במחקרים אחרים, “גושים” דומים שויכו עם יכולת מוזיקאלית, והרי ידוע היטב שאינשטיין ניגן בכינור בלהט מאז הילדות. פאלק גם זיהתה תבנית מאוד נדירה של חריצים ומסילות באזורים הקדקודיים משני הצדדים של המוח, שהיא חושדת שאיכשהו יכולים להיות קשורים ליכולת הנעלית של אינשטיין ליצור מושגים ולפתור בעיות פיזיקאליות. ואכן, במהלך חייו, אינשטיין פעמים רבות נהג לטעון שהוא חשב בתמונות ובתחושות במקום במלים. פאלק מסכמת את מחקרה ב- Frontiers in Evolutionary Neuroscience

Picture of Einstein's cerebral cortex

תצלומים של מוחו של אינשטיין. לקליפת המוח של אינשטיין יש כמה מאפיינים לא רגילים שעשויים להיות שייכים לגאוניותו בפיזיקה.

Credit: Dean Falk/S. Witelson et al., The Lancet, 353, 19 June 1999

ביום לפני שהוא נפטר, ב-17 לאפריל, 1955, בעודו שוכב במיטתו בבית החולים בפרינסטון, אינשטיין בן ה-76 ביקש לראות את דפי חישוביו האחרונים ביותר בתורת איחוד השדות, וזה הרי אופייני לו – הוא עבד עד הסוף. בבוקר שלמחרת, לקראת הצהרים, ב-18 לאפריל, הוא מלמל כמה מלים בגרמנית ואז הוא נפטר. הפתולוג הראשי של בית החולים הגיע, ד”ר תומס שטולץ הרבי, בן 42. אינשטיין היה מת ושרוע והרבי תכנן את הניתוח. מכר של אינשטיין, הניורו-אנטומיסט מאוניברסיטת ייל ד”ר הארי צימרמן, היה אמור לבצע את הניתוח, אבל הוא לא יכל להופיע והרבי, שעבד תחתיו עמד לבצעו.

בעוד הרבי דיבר עם צימרמן מי יבצע את הנתיחה, הוא עמד פנים אל פנים מול גופתו של הפיזיקאי המפורסם ביותר בעולם. אינשטיין שכב חיוור כסיד על שולחן הניתוחים. הרבי לקח אזמל ניתוחים והחל בניתוח. כפי שאומרים לפעמים, זמזום זבובים ורעשי רקע אחרים נשמעו, אבל הרבי שהיה כה שקוע בתוך גופתו של אינשטיין לא שמע כלום. הוא מצא את תוצאות הלוואי של מחלתו של אינשטיין שגרמה למותו: כמות גדולה של דם בחלל הציפקי של אינשטיין, תוצאה של פריצת המפרצת. אחרי חקירה נוספת של לבו והעורקים הוא הגיע למסקנה שבעזרת ניתוח, יתכן שהפיזיקאי יכל לחיות עוד כמה שנים – אם כי כמה שנים נוספות? קשה לומר, בגלל שלפי הרבי, אינשטיין “אהב את האוכל השמן שלו”.

בעודו עובד עם הסכין, הרבי מהר ביתר את הגולגולת. הוא חתך מהחלק האחורי של אחת מהאוזניים של אינשטיין, סביב לחלק האחורי של הראש אל עבר האוזן האחרת, ואז כלפי מעלה, והוא עקב אחרי קו המתאר של הגולגולת בתנועה של קשת. העור הוסר מהעצמות בקול תלישה כמו מסקין טייפ. הוא חתך אל תוך הראש של אינשטיין, בקע את הגולגולת כמו אגוז קוקוס, הוציא קליפת עצם, קילף וגזר את עורקי ונימי הדם ואת מארזי העצבים ואת חוט השדרה. ואז לבסוף הוא הגיע לאוצר, למוח הגאוני והוציאו.

לאחר מותו של המדען, משפחת אינשטיין התאספה ברחוב מרסר 112 בפרינסטון, היכן שאינשטיין התגורר בשנותיו האחרונות. בנו הנס אלברט, האסיסטנטית ומזכירתו הנאמנה במשך שנים רבות הלן דיוקס, האפוטרופוס אוטו נתן וקבוצה קטנה של קרובים. הם כולם נסעו אחר כך למקום סודי לאורך נהר דלוואר ופיזרו את האפר שנותר מגופתו של אינשטיין. ובזה נגמר הכל.

מיד החל הויכוח אודות מוחו של אינשטיין. המידע דלף מפי מורו ורבו של הרבי, הד”ר צימרמן שהרבי נטל את מוחו של אינשטיין, ושצימרמן ציפה לקבלו מהסטודנט שלו. כאשר זה דווח ב-ניו יורק טיימס יום אחרי מותו של אינשטיין, הנס אלברט, שלא ידע דבר אודות הוצאת מוחו של אביו מגופו, לגמרי נדהם. אוטו נתן הביע חרטה והלם מוחלט, ומאוחר יותר הוא רמז שהרבי היה פשוט גנב לאור יום. אבל לפי הרבי, נתן שנפטר ב-1984, עמד בדלת חדר המתים בעודו צופה בנתיחה כולה. נתן מאוחר יותר טען שהוא לא ידע בכלל מה הרבי זומם לעשות.

בינתיים הרבי הכריז במסיבת עיתונאים שהוא מתכנן לבצע מחקר על מוחו של אינשטיין. הוא אמר שהוא דיבר עם הנס אלברט בטלפון, כאשר הוא מבטיח לו שהוא יחקור את המוח לשם ערכו המדעי, ואז הוא ידווח על כך בכתב עת רפואי. וכך הרבי פיזר לכאורה את אחד החששות העמוקים ביותר של משפחת אינשטיין: שמוחו של אינשטיין יהפך לצעצוע או קישוט תרבותי פופולארי. האמנם? הרבי אמר “אני מתחרט שלא באתי לכאן לרחוב מרסר ודיברתי אישית להנס אלברט”, וזאת “אתה יודע, כדי להבהיר דברים בטרם הם יצאו משליטה”, כך הוסיף הרבי.

אבל רשות להוציא את המוח, לא ברור האם הרבי ביקש, ודברים כן יצאו מכלל שליטה. צימרמן תכנן את העברת מוחו של אינשטיין למרכז הרפואי בו הוא עבד בניו יורק, אך המוח אף פעם לא הגיע לשם. הרבי נטל את מוחו של אינשטיין איתו, כאשר בינתיים הוא פוטר ממשרתו מבית החולים בפרינסטון בגלל שסרב למסור את מוחו של אינשטיין למנהל בית החולים. הרבי שמר על המוח לעצמו בקופסת קרטון גדולה כאשר בתוכה שתי צנצנות עוגיות גדולות מלאות במוחו של אינשטיין חתוך לחתיכות. הרבי גם צילם את מוחו של אינשטיין בטרם ביתר אותו ל-240 חתיכות. זה לא ממש מוח, אלא חתיכות שאין ביניהן קשר של מוח, מן חלקים של השלם, הכל ולא כלום בבת אחת. הרבי לא שמר על המוח של אינשטיין בבית חולים אלא בביתו, וכאשר הוא עזב את פרינסטון הוא פשוט לקח אותו איתו למסעותיו ברחבי ארה”ב במכונית הטרנזיט הפורד שלו.

עברו שנים ולא היו מחקרים וממצאים. וגם שום פעולה חוקית לא ננקטה נגד הרבי, כי לא היה תקדים בבית המשפט להשבת המוח לבית החולים בנסיבות כאלה. הרבי נתן ראיונות לעיתונים בשנים 1956 ו-1979 ו-1988 ותמיד אמר שהוא “שנה מסיום המחקר על הדוגמיות” שברשותו.

אפילו ה-FBI עקב אחר הרבי, בעודו חותך מידי פעם מאמרים אודות הפתולוג ומוחו של אינשטיין, ומוסיפם לתיק הסודי על אינשטיין. אם ג’יי אדגר הובר חשב שאלברט אינשטיין הייה מסוכן בעודו היה בחיים, זה סביר למדי שהוא חשב שהוא גם יהיה מסוכן אחרי מותו. ככלות הכל, תחשבו על כך, הרעיון של מוחו של אינשטיין שמוצא את דרכו לברית המועצות למשל, למכון המוח, היכן שמוחו של לנין (שגם כן הוצא מגופו) וכבר נחתך שם ונחקר, גרם לצמרמורת בסביבה של המלחמה הקרה, שבה הכל החל מפלישה ממאדים ועד למכונת מוות עולמית נראו כאפשרות מיידית כמו השיבוט של המוח הגדול ביותר של העולם.

ולכן נראה ב-FBI ובגורמים אחרים שהרבי נצמד למוחו של אינשטיין בדיוק למטרה זו. וכך התיאור של האוטופסיה נהפך ליותר ויותר מבעית. מעין זוועה אחת גדולה וריטואל פגאני, כזה שגם קיבל דגש במיוחד בגלל הוצאת עיניו של אינשטיין על ידי רופא העיניים ד”ר הנרי אברמס, שלקח אותם, בגלל שלטענתו הם היו חלק מהמוח גם כן והוא “רצה מזכרת”.

הרבי נהג לנסוע ברחבי ארה”ב עם קופסת הקרטון והצנצנות שבתוכן מוחו של אינשטיין. הוא נסע מיילים רבים במהירות רבה, וניתן לחשוב כמו שאינשטיין עצמו חשב פעם, כיצד יהיה זה לרכב על קרן אור? אלא שהרבי כאן רכב בפורד הטרנזיט שלו עם צנצנות המוח של אינשטיין, וחילק את חלקי מוחו בצורה פיראטית. היו מקומות בארה”ב שהרבי נסע בהם עם מוחו של אינשטיין, וניתן לומר… שהמוח היה בהם מקודם, למעשה בקליפורניה למשל, הוא היה בהם שלוש פעמים קודם לכן, כאשר הוא עדיין היה בתוך ראשו של אינשטיין. בעוד אינשטיין ביקר בלוס אנג’לס וניפגש עם פיזיקאים וידוענים. הרבי שייט עם מוחו של אינשטיין במרחבי ארה”ב.

לבסוף בשנת 1998, הרבי שנפטר ב-2007, התעשת סוף-סוף ונתן את הצנצנות – מה שכבר לא נותר מהן למרכז הרפואי האוניברסיטאי של פרינסטון, כאשר שם הן מצויות עד עצם היום הזה.

המחקר האנטומי הראשון הרציני על מוחו של אינשטיין פורסם ב-1999 על די צוות שאותו הובילה סנדרה וויטלסון, נוירו-ביולוגית מאוניברסיטת מקמסטר בהמילטון אשר בקנדה. כאשר היא עבדה בעזרת הצילומים של הרבי, שזה מה שלמעשה נותר מהמוח כולו. הצוות של וויטלסון מצא שהאונות הקדקודיות של אינשטיין – שהן מתבטאות בקוגניציה מתמטית, ויזואלית ומרחבית, היו ב-15% רחבות יותר מהאונות הקדקודיות הנורמאליות. הצוות גם מצא מאפיינים לא רגילים אחרים באזור הקדקודי, למרות שחוקרים אחרים ערערו על כמה מהממצאים האלה באותו הזמן. פרמטר אחד שלא הסביר את כישרונו הגדול של אינשטיין, בכל אופן, היה גודל המוח: המוח נמדד כ-1230 גרמים, והוא כך היה בקצה הנמוך של הממוצע עבור בני אדם מודרניים.

עתה חוקרת נוספת, דין פאלק, אנתרופולוגית מאוניברסיטת המדינה של פלורידה בטלאהסה, החליטה להתבונן שוב במוחו של אינשטיין. כאשר היא עובדת שוב מאותם תצלום של הרבי, וכאשר היא משווה את תצלומי מוחו של אינשטיין עם קבוצה של 25 תצלומים ומדידות שכבר פורסמו – תצלומים של מוחות מגופות. פאלק טוענת שהיא זיהתה מספר מאפיינים בלתי רגילים שטרם זוהו קודם לכן במוחו של אינשטיין. המאפיינים כוללים מבנה בולט דמוי גוש בחלק של הקליפה המוטורית ששולטת ביד השמאלית. במחקרים אחרים, “גושים” דומים שויכו עם יכולת מוזיקאלית, והרי ידוע היטב שאינשטיין ניגן בכינור בלהט מאז הילדות.

כמו הצוות של וויטלסון, פאלק מצאה שהאונות הקדקודיות של אינשטיין היו גדולות יותר, כאשר היא השוותה את התצלומים של מוחו של אינשטיין עם קבוצה של 58 מוחות בקרה שכבר פורסמו. פאלק גם זיהתה תבנית מאוד נדירה של חריצים ומסילות באזורים הקדקודיים משני הצדדים של המוח, שהיא חושדת שאיכשהו יכולים להיות קשורים ליכולת הנעלית של אינשטיין ליצור מושגים ולפתור בעיות פיזיקאליות. ואכן, במהלך חייו, אינשטיין פעמים רבות נהג לטעון, שהוא חשב בתמונות ובתחושות במקום במלים. “אני כמעט ולא חושב במלים”, אינשטיין אמר לאבי פסיכולוגית הגשטאלט מקס ורטהיימר, “מחשבה באה, ואני יכול לנסות לבטאה במלים אחר כך”. הכישרון של אינשטיין כחושב בניסויי חשיבה יתכן שעלה מהאנטומיה הבלתי רגילה של הקליפה המוטורית שלו, כך פאלק מסכמת בדיווח שלה ב- Frontiers in Evolutionary Neuroscience

אל לנו לשכוח שהמחקר מבוצע בהינתן תצלומים ישנים, ויש לקחת זאת בחשבון.

תודה מיוחדת לד”ר דינה ראלט שהביאה לידיעתי את המחקר החדש הזה
 
 
Florida State University, USA
Received: 27 February 2009; paper pending published: 02 April 2009; accepted: 07 April 2009;
*Correspondence: Dean Falk, Department of Anthropology, Florida State University, Tallahassee 32306-7772. dfalk@fsu.edu

function showAnalytics(doi)
{
// Using http://blog.deconcept.com/swfobject/ for reference please check website
//
// TODO: Set Focus on the analytics now
}


In order to glean information about hominin (or other) brains that no longer exist, details of external neuroanatomy that are reproduced on endocranial casts (endocasts) from fossilized braincases may be described and interpreted. Despite being, of necessity, speculative, such studies can be very informative when conducted in light of the literature on comparative neuroanatomy, paleontology, and functional imaging studies. Albert Einstein’s brain no longer exists in an intact state, but there are photographs of it in various views. Applying techniques developed from paleoanthropology, previously unrecognized details of external neuroanatomy are identified on these photographs. This information should be of interest to paleoneurologists, comparative neuroanatomists, historians of science, and cognitive neuroscientists. The new identifications of cortical features should also be archived for future scholars who will have access to additional information from improved functional imaging technology. Meanwhile, to the extent possible, Einstein’s cerebral cortex is investigated in light of available data about variation in human sulcal patterns. Although much of his cortical surface was unremarkable, regions in and near Einstein’s primary somatosensory and motor cortices were unusual. It is possible that these atypical aspects of Einstein’s cerebral cortex were related to the difficulty with which he acquired language, his preference for thinking in sensory impressions including visual images rather than words, and his early training on the violin.

5 thoughts on “ממצאים חדשים אודות מוחו של אלברט אינשטיין

 1. /את ריב שני הקיבוצים על התותבת של טרומפלדור
  ((:
  ולתערוכת הגופות בחיפה את הולכת?

 2. שעשעת אותי.
  לא ידעתי ששני קיבוצים רבו על התותבת של טרומפלדור, ומה עלה בגורלה?
  נראה לך שתמצא בתערוכת הגופות בחיפה את התותבת או איזה משהו אבוד?
  קרעת אותי מצחוק, אבל זו בדיחה יותר מידי מקאברית.

 3. היות ובצרפתית הריש ב”מקאברית” היא ריש שקטה, רצוי לכתוב את המילה בלעדיה, הווי אומר “בדיחה מכבית”.

 4. Pingback: היום בו אינשטיין נפטר: לייף משחרר תצלומים נדירים « משרד הפטנטים של ד"ר גלי וינשטיין

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s