האם משאף אוקסיטוצין יציל לנו פגישה עיוורת?

האם משאף אוקסיטוצין יציל לנו פגישה עיוורת?

מתי גלשתם בפעם האחרונה באתר הכרויות?

ובכן מחקר חדש מתחילת אפריל יכול לעזור לכם בפגישות העוורות שאתם מארגנים מאתרי ההיכרויות. ישנו הורמון ידוע בשם אוקסיטוצין, שבכלל משמש לעידוד הקשר שבין האם לתינוקה הרך בעודו יונק חלב. ואותו הורמון גם נקרא הורמון האהבה.

המחקר החדש מראה שאם נשתמש במשהו כזה:

 

רגע, רגע…. תמלאו קודם את המשאף הזה בתרסיס שמכיל את הורמון האהבה אוקסיטוצין:

 

 

 

ואז תלכו לפגישה עיוורת. או אז פתאום תחושו כלפי פרטנרים פוטנציאלים זרים שאינכם מכירים כלל שהם יותר מושכים…

 

רוצים לנסות בפגישה העיוורת הבאה שלכם?

באופן טבעי הורמון האוקסיטוצין נוטה לקשור בין האם לתינוקה הרך, כלומר להורמון תפקיד ידוע בסיוע הקשר אצל בני אדם. מצאו אחר כך במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת ציריך ב-2005 שלאוקסיטוצין תפקיד באמון שלנו באנשים זרים. אם שואפים מנות אוקסיטוצין זה מגביר את האמון שלנו באנשים זרים. כך למשל, פוליטיקאי טוב שיש לו קמפיין מוצלח והוא נואם טוב ולכן הוא משדר ביטחון ואמון אצל שומעיו, פירושו של דבר שהוא מעורר שחרור של הורמון האוקסיטוצין במוחות של האנשים בקהל שלו.. אם הורמון האוקסיטוצין מגביר את האמון, ישנו החשש שפולטיקאי יבוא עם ספריי של אוקסיטוצין וירסס על הקהל. אולם, האפשרות לבצע מניפולציה באנשים מבחינה פוליטית (וכך זה משחרר באופן טבעי אצל השומעים אוקסיטוצין) היא עדיין מסוכנת יותר מאשר שיווק של משאפים או ספריי של אוקסיטוצין.

במחקר שנערך במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת ציריך בינואר השנה ובו נבדקו אנשים ששאפו מנות אוקסיטוצין, הם זכרו טוב יותר פרצופים של אנשים זרים לחלוטין, מאשר קבוצת הביקורת של האנשים שלא שאפו את ההורמון כלל וקבלו במקומו פלסיבו.

להורמון, לכן, היה תפקיד בזיכרון פרצופים של זרים.

עתה קבוצה נוספת מהמחלקה לפסיכולוגיה מאוניברסיטת בריסטול ביצעה מחקר חדש עם אותו “משאף אוקסיטוצין”. המחקר האחרון מראה שהוא מסייע לחבב פרטנרים פוטנציאלים זרים לחלוטין, או לחוש כלפיהם שהם יותר מושכים.

בעוד שהורמון האוקסיטוצין זורם במערכת הדם שלנו, נראה שאזור האמיגדלה במוחנו עובר אקטיבצייה, כך שאנו יותר נוטים לראות בני זוג פוטנציאלים שלא הכרנו אותם קודם לכן באור חיובי יותר. כך לפי אנגליקי תיאודורידו, שהובילה את המחקר. תיאודורידו בחנה 96 גברים ונשים, תוך שלחלקם היא נתנה שאיפות של אוקסיטוצין ולחלקם היא נתנה פלסיבו. לאחר נטילת השאיפות היא הראתה להם תמונות של 48 גברים ונשים, כך שיחליטו האם הם מושכים, ו-30 תמונות כדי שיחליטו האם ניתן לבטוח בהם. ללא תלות במין הנבדקים או במצב רוחם באותו הרגע, אלה שקבלו את שאיפות האוקסיטוצין סיווגו את הזרים הגברים והנשים, כיותר מושכים וככאלה שיותר ניתן לבטוח בהם.

נראה ש”משאף האוקסיטוצין” פועל בצורה זהה על נשים וגברים, אולם יתכנו הבדלים כלשהם בכל זאת בין גברים לנשים – רק לידיעת חברה כלשהי שמתכננת לפתח את המשאף לפי הזמנת איזה שהוא אתר הכרויות…

וכבר ישנם יזמים שמנסים לייצר את התרסיס.

Vero Labs is proud to announce our newest product: Liquid Trust Enhanced!

Liquid Trust Enhanced has been specially designed to give a boost to the dating and relationship area of your life. This upgraded formula still contains the same great Oxytocin formula, but now includes the powerful pheromones Androstenone and Androsterone. For the first time, you can create a TRUSTING and PASSIONATE atmosphere…It all starts with Trust.

אם כי דרוש מחקר רב כדי להבין בדיוק כיצד יפעל תרסיס כזה, שהרי בטעות – כמו הסרטים הכי טובים… התרסיס יכול עוד לגרום לנו להתאהב בדיוק באדם הלא נכון!….

Oxytocin and social perception:  Oxytocin increases perceived facial trustworthiness and attractiveness

 Angeliki Theodoridou, a, , Angela C. Rowea, Ian S. Penton-Voaka and Peter J. Rogersa 

aDepartment of Experimental Psychology, University of Bristol, 12a Priory Road, Bristol, BS8 1TU, UK


Received
8 December 2008

revised 18 March 2009

accepted 23 March 2009

Available online 1 April 2009

Abstract

The neuropeptide oxytocin is involved in the development and maintenance of attachment behaviours in humans and other species. Little is known, however, about how it affects judgements of unfamiliar others. In a double-blind placebo-controlled study we investigated the effect of a single intranasal dose of oxytocin on judgements of facial trustworthiness and attractiveness. We found that oxytocin administration increased ratings of trustworthiness and attractiveness of male and female targets in raters of both sexes relative to control ratings, suggesting that higher levels of this neuropeptide may enhance affiliative behaviour towards unfamiliar others. Our results provide evidence in support of a general facilitative role of oxytocin in promoting positive trait judgements.

 

 

 

3 thoughts on “האם משאף אוקסיטוצין יציל לנו פגישה עיוורת?

  1. עם זאת כדאי להשתמש במרסס כמו המרססים של הגז מדמיע כדי שלוודא שגם לצד השני יהיו כוונות דומות.

    יהיה מעניין לעשות ניסוי דומה בתחום של הורים מתעללים ולראות אם נוצר שיפור במצב.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s