יצירות ספרותיות מוחרמות על פני ההיסטוריה – האם אנחנו בדרך לשם?

יצירות ספרותיות מוחרמות על פני ההיסטוריה – האם אנחנו בדרך לשם? 

אבירמה גולן כתבה: “מה זה עלה בדעתה של מרים שכטר, הממונה על השוויון בין המינים במשרד החינוך, כשהחליטה לעבור במסרקות ברזל על אוצר הזמר העברי ולהציע לתלמידים לשכתב את השורות המציגות נשים באופן משפיל? אין ספק שהיתה לה כוונה טובה”.הגיבה לה כאן ברשימות אתמול אורית קמיר.

להחרים?

או לפחות לשנות…

ההיסטוריה מלאה בכוונות טובות של מדינות, ארגונים ואגודות ששאפו לשנות ואף במקרים קיצוניים להחרים יצירות ספרותיות בגלל שתוכנן לא עלה יפה עם הרעיונות של התקופה. ראו למשל רשימה זו של ספרים שהם כיום מוחרמים בארה”ב. בהתחלה מתחילים לשכתב ואחר כך מחרימים את היצירה… היצירה הספרותית נכתבה בתקופה מסוימת ובתקופה מאוחרת יותר או בארץ אחרת היצירה לא תואמת עם הנורמות החברתיות או התרבותיות שהן מקובלות באותו רגע זמן. ולכן שואפים לשנותה או במקרים קיצוניים אף להחרימה לתקופת זמן עד אשר בית המשפט יקבע בעניין גורלה או עד אשר הנורמות הפוליטיות ישתנו, או עד אשר הנורמות המיניות או החברתיות יתהפכו על פיהן.

לכן, שינוי או הוצאת יצירות ספרותיות מקרבנו היא לא דבר חדש בהיסטוריה. בתקופת המקרטיזם הספר רובין הוד הוחרם בטענה שהוא מעביר מסרים קומוניסטיים: רובין הוד גונב כסף מהעשירים ומעביר לעניים.

 

Banned bookpile contest

בשנת 1931 ספר הילדים הנודע אליס בארץ הפלאות של הסופר לואיס קרול הוחרם במחוז הונאן אשר בסין בגלל התיאור של אנתרופומורפיסתיות של חיות. כלומר הארנב הממהר אל הפתח אשר במעורה… לא נשא חן בעיני הסינים. ואילו אם נתקדם לחיות אחרות. חוות החיות של ג’ורג’ אורוול, עוד סופר שעורר מחלוקות… נובלה פוליטית, שפרסומה התעכב בבריטניה בגלל נושאה האנטי סטליניסטי. הספר הוחרם בגרמניה וגם ביוגוסלביה ב-1946. הוא הוחרם בקניה ב-1991 ובאמירויות הערביות בשנת 2002.

נעבור ליופי שחור של אנה סואל. קראתם? הרומן הוחרם בדרום אפריקה ב-1955 בגלל השימוש במלה “שחור” בכותרתו.

כמובן שצופן דה וינצ’י של דן בראון הוחרם בלא מעט מקומות כמו בלבנון ובאיראן נאסרה הקרנת הסרט, והכס הקדוש נזעם בגלל שהאשימוהו בהעלבת הדת הנוצרית. ספר נוסף שהוחרם הוא דוקטור ז’יווגו של בוריס פסטרנק – רומן שהוחרם בברית המועצות עד 1988 בשל ביקורתו על המפלגה הבולשביקית.

מארץ הבינוניים והקטנים נעבור לארץ הענקים. מסעות גוליבר הענק של ג’ונתן סוויפט, רומן שהוחרם באירלנד בגלל מסריו הפוליטיים הסרקסטיים. סמבו השחור הקטן של הלן בנרמן – ספר ילדים שהוחרם ביפן בין 1988 ל-2005 כדי לדכא איומים פוליטיים לחרם על יצוא תרבותי יפני.

נעבור לחרם ממניעים מיניים. לוליטה של ולדימיר נבוקוב. זוהי נובלה שגורמים רשמיים צרפתיים החרימוה בשל היותה תועבה. היא הוחרמה גם באנגליה, ארגנטינה, ניו זילנד ובדרום אפריקה.

נשוב לג’ורג’ אורוול ה”בעייתי” ולספרו המפורסם שגם יצא כסדרת טלוויזיה בארה”ב ובבריטניה, 1984 – רומן שהוחרם כמובן על ידי ברית המועצות ב-1950, כי סטלין חשב שזו השקפה על ארצו בעתיד. הרומן כמעט הוחרם בארה”ב ובבריטניה בתחילת שנות ה-60 בזמן משבר הטילים הקובני. ואילו רק בשנות ה-90 רוסיה הפסיקה להחרים את הספר והוא שוחרר להדפסה.

ספר פוליטי נוסף שהוחרם הוא ספרו של ברטרנד ראסל, ניצחון ולא בנשק, שהוחרם בהודו בגלל שהוא מכיל פרטים לא נעימים על מלחמת סין-הודו משנת 1962.

יוליסס של ג’יימס ג’וייס, כמובן רומן שניסו לערער עליו והחרימו אותו זמנית בארה”ב בגלל תוכנו המיני. החרם הוסר בארה”ב בשנת 1933 לאחר פסיקה של בית המשפט.

לסיום, אולי המקרה המפורסם ביותר בהיסטוריה של החרמת ספר הוא הספר של ניקולס קופרניקוס ובעקבותיו הוחרם גם ספרו של גלילאו הדיאלוג על שתי מערכות עולם גדולות מ-1629 במשפט המפורסם של גלילאו אל מול האינקביזיציה.

ב-1543 פורסם ספר בגרמניה והמחבר שלו אסטרונום פולני וקדוש קתולי ניקולאוס קופרניקוס קבל את העותק הראשון כמעט על ערש דווי ואז הוא מת מהר מאוד אחר כך. ספרו: על תנועתם של גרמי השמים, ניסה לשנות את האופן שבו אנשים הביטו וחשבו על העולם באותה תקופה.

הספר של קופרניקוס

כאשר הספר בסוף פורסם, רבים מצאוהו יותר מידי קשה להבנה כי הוא היה מקצועי ולכן מעט קראוהו. אבל ככל שעבר הזמן הספר משך יותר ויותר מדענים לקרוא אותו. כמה מהם יכלו להבין את הספר והם לא התנגדו להנחה הבסיסית שלו: הנעת כדור הארץ ממקומו. כמה מהם נסעו והרצו בכל אירופה, כולל באיטליה שאז הייתה הארץ המלומדת ביותר. כחמישים שנה אחרי מותו של קופרניקוס ממשיכי דרכו עדיין היו מועטים. ביניהם היו גלילאו והאסטרונום הגרמני הצעיר יוהנס קפלר. הקונגגרציה באינקביזיציה הוציאה צו שהעבודות של ניקולאוס קופרניקוס יושהו עד אשר הן מתוקנות”. וכך שנים אחרי שהתפרסם הספר שאותו הכומר קופרניקוס הקדיש לאפיפיור בזמנו והאפיפיור קיבל אותו ושבו הכנסייה לא מצאה שום דופי עד שגלילאו התחיל להציגו כמציאות, הספר הואשם ונאסר לפרסום עד אשר יתקנו אותו. הכנסייה הקתולית ברומא לא נקטה כל פעולה נגד הספר של קופרניקוס או נגד רעיונותיו עד אשר גלילאו התחיל את המערכה שלו להמיר ממש את התיאולוגים. הספר של קופרניקוס הוצג כהיפותזה מתמטית בלבד ומעט הבינו אותו. אבל בידיו של גלילאו הוא נהפך למערכת הליוצנטרית ממשית שאיימה על המערכת הגיאוצנטרית.

ב-21 ליוני 1633 ניתן פסק דין במשפטו של גלילאו אל מול האינקביזיציה בו גלילאו נאלץ להודות באשמות ולאחר שהחליטו להאשימו באשמה פחותה, פסק הדין היה חמור. ב-22 ליוני 1633 גלילאו נלקח לאולם הגדול של המנזר במרכז רומא. שם פקדו עליו לעמוד על ברכיו על הרצפה בעוד גזר הדין הוקרא בפניו:

“אנו אומרים, מבטאים, את גזר הדין ומכריזים שאתה גלילאו, עבור הדברים שנמצאו במשפט ובהם אתה הודאת, עשית את עצמך… בהתלהבות חשוד בכפירה, כלומר, שחשבת והאמנת בדוקטרינה שגויה מנוגדת לכתבי הקודש הקדושים והאלוהים… או מסכימים שאתה תשוחרר בתנאי שבתחילה, בלב גלוי ובאמונה שלמה, אתה תתכחש, תקלל ותסלוד מהטעויות והכפירות המצוינות למעלה… אנו מצווים שהספר הדיאלוג על ידי גלילאו גלילאי ייאסר על פי פקודה ציבורית. אנו מאשימים אותך במאסר פורמאלי… ואנו כופים עליך עונשים מועילים שבשלוש השנים הבאות תאמר את שבעת מזמורי החרטה פעם בשבוע”.

 

 ולסיום סרט נקמת הספרן – מה קורה למי של שומר על ספרים

 

0 thoughts on “יצירות ספרותיות מוחרמות על פני ההיסטוריה – האם אנחנו בדרך לשם?

 1. “רומן שהוחרם כמובן על ידי ברית המועצות ב-1950, כי סטלין חשב שזו השקפה על ארצו בעתיד”

  בעתיד??

 2. ומה בעניין הבנת הנקרא?

  כמו שאייל כתב, נעשה תרגיל בחשיבה ביקורתית ומקסימום כתיבה יצירתית של התלמידים. הטקסטים הובאו ונלמדו כלשונם.
  מאיפה הבאת את ההאשמות שאת מאשימה כאן?

  הפוסט שלך הוא המשך ישיר לתגובתך המבולבלת אצל ימימה. גם שם לא הבנת בין ימינך ובין שמאלך.

 3. כמו אבירמה גולן, גם את מאד מאכזבת.
  מדהים שכשנשים מנסות להגן על עצמן ולהשיב את כבודן, את משווה את זה לעשייה פאשיסטית דיקטטורית.
  מדהים שכשנעשה נסיון להביט על החברה בעין ביקורתית, דבר שהוא חיוני, את רואה זאצת כנסיון השתקה.
  כמה מעוות מצידך.

 4. שאלוהים יעזור למי שמשתמש בנוסחא המפורסמת של אלברט אינשטיין לחיבור בספרות היכן שהיא כלל לא קשורה

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s