מה דעתכם לראות את הסכסוך הישראלי פלשתיני במסך HD 3D?

היכונו לדור הבא של מסכי הטלוויזיה: מסכי תלת-ממד בסלון שלכם

כיום הישראלי הממוצע רואה את החדשות אודות הסכסוך הישראלי-פלשתיני לרוב במסך HD LCD שטוח רגיל. והנה בתצוגת הצרכנים לאלקטרוניקה שהתקיימה בימים אלה ממש בלס וגס אומרים לנו שהחל מ-2010 נראה את אותם החדשות כנראה דרך מסכים משופרים שהם HD 3D, כלומר מסכי תלת ממד ברזולוציה של היי דפינישן – יחס ניגודיות גבוהה. נזדקק כנראה למשקפיים מקטבות כדי לצפות במסכים תלת-ממדיים אלה. מה דעתכם האם זה ישנה משהו בעולמנו?

סוכנות הידיעות רויטרס מדוות מתצוגת הצרכנים לאלקטרוניקה השנתית שמתקיימת בלס וגס, שיצרני טלוויזיה נאבקים השנה להניח את היסודות לטלוויזיה תלת-ממדית, כאשר הם מקווים שצופים יוכלו להגיע ולגעת בסרטים שלהם כבר בשנת 2010. זאת כאשר צופים שהכלכלה העולמית תתאושש מהמשבר הכלכלי הנוכחי.

כעת כאשר מסכי טלוויזיה שטוחים נהפכו לנחלת הכלל בבתים רבים בעולם כולו, יצרני הטלוויזיה חשובים בעולם מחפשים אחר הרעיון הגדול הבא שידליק ויסחוף את הצרכנים וחושבים שזה מסכים שיציגו סרטים תלת-ממדיים: הצופים ידרשו למשקפיים מקטבות מיוחדות, שברגע לבישתם, יתנו להם הרגשה כאילו הם בתוך העולם עצמו של הסרט; יש חברות שחושבות גם על מסכים ללא משקפיים מקטבות (הדמויות יראו כמעין הולגרמות – ראו המשך).  

בתצוגה השנה בלס וגס, נדונו כמה חידושים והתקדמויות בתחום מסכי הטלוויזיה התלת-ממדיים בעלי יחס ניגודיות גבוהה, ההיי דפינישן, מה שקרוי:

High definition

שאותם מובילה בעיקר חברת המסכים היפנית הידועה פנסוניק וגם חברת סמסונג.

Photo

צרכן עומד ליד הלוגו של פנסוניק בחנות בטוקיו, 9 לינואר, 2009. כאן.

פנסוניק אמרה שהיא מנסה לפתח את השלד לתעשייה התלת-ממדית עוד השנה. פנסוניק שואפת להביא סרטים תלת-ממדים הישר לסלון הבית של הצופים. פנסוניק אינה סבורה שמסכים תלת ממדיים כאלה הם בגדר הדמיון הרחוק, החברה דנה בנושא עם יצרנים נוספים באולפני הוליווד. במקביל נבנה מרכז ליצור סרטי תל-ממד, שמקווים שיפתח בפברואר ויאפשר לאולפני הוליווד ליצור בצורה מסחרית סרטים החל מ-2010 בטכנולוגיה הזו של תלת ממד וגם של היי דפינישן.

בצורה זו הטכנולוגיה שמריצה את הסרטים – המסכים, האודיו והוידאו שעליהם הם מופעלים – צריכה להיות מפותחת יחד עם הסרטים עצמם. אחרת יהיו מסכים ללא סרטים לצפות בהם.

כפי שנאמר קודם, יש חברות כיום שחושבות על מסכי מחשב תלת-ממדיים ללא משקפים מקטבים.  

קבוצה מאנגליה ומארה”ב פתחה מסכים תלת ממדיים שהיחוד שלהם הוא שלא נזדקק למשקפיים מקטבות מיוחדות כדי להביט בסרט ורק אז נוכל לראותו כתלת ממדי. כמוכן המסכים האלה מראים סרטים ועצמים שנראים כמו הולגרמות, אבל מבחינה מתמטית הם פשוטים יותר מהולגרפיות וברורים יותר, כך טוענים המפתחים. כאן:

Volumetric 3D displays have several inherent advantages compared with other kinds of 3D displays. For instance, viewers don’t need to wear special glasses, but can still observe the 3D scene from multiple angles and depths. Also, unlike holographic techniques, volumetric displays don’t require extremely large amounts of computation for data processing. And now, the shading effects can capture surface curvature and texture to provide improved image quality.

המסכים שקרויים Volumetric 3D displays  קשורים באלפי פיקסלים תלת ממדיים או “ווקסלים” – אלמנטים של נפח. אלה בולעים או פולטים אור מרכיב שקרוי “רכיב אור פולט איזוטרופית” IEVD. הווקסלים מוטלים על מסך שמסתובב 24 פעמים בשנייה, ויוצרים תמונה תלת ממדית. בגלל שהתמונה מורכבת או מנוכחות או מהעדר אור, היא יוצרת אפקט דמוי דימות רנטגן של נתונים נכנסים.

כדי להתגבר על הצללה של שטח הפנים של עצמים והצגת עצמים אטומים, ולהציג גופים שרואים בחיי היומיום, החוקרים פיתחו טכניקות שמשפרות את הנתונים הנכנסים בדרך כזו שמאפשרת לקרני האור ליצור יותר אפקטים של הצללות והחשכות.ראו:

Mora, Benjamin; Maciejewski, Ross; Chen, Min; and Ebert, David S. “Visualization and Computer Graphics on Isotropically Emissive Volumetric Displays.” IEEE Transactions on Visualization and Computer Graphics. To be published  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s