האם אנחנו מכירים מקודם? כן תודות ל”הורמון האהבה” האוקסיטוצין

האם אנחנו מכירים מקודם? כן תודות ל”הורמון האהבה” האוקסיטוצין

“הורמון האהבה” שמסייע לאמהות המניקות להתקשר לתינוקן, כמו גם “נסיוב הנאמנות” שמקום מסתורו הוא אי שם בבלוטת יותרת המוח במוחנו והוא מעורר אמון בכל אחד מאיתנו החל מהמאהב ועד לאיש העסקים זוכה לעדנה בימים אלה ממש במחקר חדש.

למה שקרוי “הורמון האהבה”, האוקסיטוצין להלן ה-oxytocin, שקשור לרגשות האימהיים של האם לילד ולמסירות ארוכת השנים בין בני זוג, מסתבר שיש תפקיד כללי יותר בקידום הקוהסייה או הליכוד החברתי בקבוצה. במחקר חדש, חוקרים מצאו שמתנדבים שנטלו תמריץ של ההורמון  האוקסיטוצין הםיכלו טוב יותר לזהות פרצופים שאותם הם ראו ביום הקודם מאשר אנשים שנטלו פלסבו – חומר פיקטיבי – אולם המתנדבים שנטלו את מה שקרוי “הורמון האהבה” לא הראו ביצועים משופרים בזיהוי נופים ופסלים לעומת מצבם בטרם נטילת הורמון זה.

המחקר מצא שגברים ששאפו תרסיס אף שמכיל את הורמון האוקסיטוצין, הראו ביצועים שהם משמעותית טובים יותר במבחני זיכרון של פנים, כאשר היה עליהם לזהות פנים של זרים יום אחרי ששאפו את ההורמון. המדענים לפיכך מאמינים שהממצאים מהווים תמיכה חזקה לרעיון שהאוקסיטוצין פועל כדבק כימיקלי שכיח במוח שנועד לחזק את הקשרים האישיים שהם קריטיים לדו-קיום בשלום ובשלווה של אינדיבידואלים שחיים בקבוצה החברתית. כלומר, האוקסיטוצין פועל כרכיב קריטי במערכת שלנו, כמעורר את האבחנה, ולכן את האמון בזרים, וגם את האמון בקהילות חברתיות, אם כי המכניזם כיצד ההורמון עושה זאת עדיין לא ידוע ודרוש מחקר נוסף בתחום; וכל זאת כאשר אנחנו מזהים מישהו מוכר: “אה… הוא מוכר לי… לא יודע מאיפה?” נשאף קצת אוקסיטוצין….

ראשית, מהו oxytocin? האוקסיטוצין הוא נוירופפטיד.

המולקולה הזו משוחררת על ידי בלוטת יותרת המוח בבסיס המוח והיא מצויה בתוך המוח ובאזורים אחרים של הגוף כמו בפטמות של נשים מניקות. האוקסיטוצין מיוצר במוח וגם משוחרר על ידי בלוטת יותרת המוח. הוא נכנס למחזור הדם ומשפיע על חלקים אחרים של הגוף. אצל האם המניקה, למשל, הוא משפיע על הפטמות וכך הוא מעורר את שחרור החלב. חלקים רבים במוח מושפעים ממנו, כולל האמיגדלה (amygdala) במוח, שקשורה ברגשות כמו פחד וההתנהגות המינית. הורמון האוקסיטוצין בודד בשנת 1953 והוא ניתן אז לאישה כדי לעורר לידה. הוא משוחרר למחזור הדם גם אצל נשים וגם אצל גברים בזמן אורגזמה.

קובץ:Sculpture Lea Vivot LAC BAC.jpg

חיבוק: האוקסיטוצין – “הורמון האהבה” – נאמנות ומונוגמיה. ועכשיו מחקר חדש, המחקר הראשון שמראה שאוקסיטוצין משפר זיכרון חברתי ומחזק את הקשרים האישיים שהם קריטיים לדו-קיום בשלום בקבוצה החברתית. כלומר, האוקסיטוצין פועל כמעורר את האבחנה, ולכן את האמון בזרים, וגם את האמון בקהילות חברתיות. יעזור לנו גם במלחמות ובשלום?…

 

בפעם הבאה שתביטו על איזה שהוא חבר מוכר, מכר שלכם ישן, שבמקרה תתקלו בו, תאמרו תודה לאוקסיטוצין. החוקרים הראו שהורמון המוח הזה מסייע לנו לחוש האם פנים כלשהן הן מוכרות. האוקסיטוצין הוא כימיקל מאוד יעיל מבחינה חברתית. בעכברושים, למשל, ההורמון הוא מפתח להתנהגות התקשרות: זכרים בעלי רמות גבוהות יותר של אוקסיטוצין נוטים להיות נאמנים יותר לבנות זוגם. אצל בני אדם להורמון גם יש תפקיד חברתי. האוקסיטוצין מסייע לנו להישאר נאמנים לאחרים, אפילו כאשר אחרים אלה עשו לנו עוול. כמה רלוונטי בימים אלה כאשר יש כמה מבינינו שנוטים לתת הלחי השנייה כאשר סותרים לנו בראשונה. ראו למשל הכתבה:

The Neurochemistry of Forgiving and Forgetting

Mitchell
ScienceNOW 21 May 2008: 3

תוך סקרנות לגבי האפקטים האחרים של הורמון האוקסיטוצין על אנשים, הפסיכולוג אולריק רימל מאוניברסיטת ציריך בשוויץ והקולגות שלו בדקו את תפקיד ההורמון בזיכרון החברתי. הקבוצה גייסה 44 גברים הטרוסקסואלים ונתנה למחציתם תרסיס אף שהיה בו ההורמון אוקסיטוצין. כלומר, הקבוצה התפצלה לשניים, כאשר כל קבוצה נתבקשה: או לשאוף אוקסיטוצין, או לחילופין לשאוף תרסיס אף לא מזיק – פלסבו, שלוש פעמים בכל נחיר במשך שתי דקות. יום אחר כך בקשו מהם לזהות פרצופים שאותם הם ראו ביום הקודם.

החוקרים כאמור בקשו מהגברים להביט ביום הראשון על 168 תמונות – מחציתן של אנשים ומחציתן של עצמים, כמו בתים וציורים – במשך כמה שניות. הגברים היו אחר כך צריכים לדרג באיזו מידה הם היו רוצים להתקרב לאדם או לעצם לפי סולם של מאחד ועד שבע. ביום שלמחרת, החוקרים בדקו את הזיכרון של הגברים על ידי זה שהם הציגו בפניהם תמונות שהם כבר ראו אותן, יחד עם 72 תצלומים חדשים.

נראה שאוקסיטוצין לא השפיע על מידת הדירוגים לגבי ההתקרבות של הנבדקים, עבור או פרצופים או עצמים, כך דווחו החוקרים להלן ביום שלמחרת בכתב העת

: The Journal of Neuroscience.

The Journal of Neuroscience, January 7, 2009, 29(1):38-42; doi:10.1523 /JNEUROSCI.4260-08.2009

Brief CommunicationsOxytocin Makes a Face in Memory Familiar

Ulrike Rimmele,1,2 Karin Hediger,1 Markus Heinrichs,1 and Peter Klaver3

1Department of Psychology, Clinical Psychology and Psychobiology,  University of Zurich, 8050 Zurich, Switzerland, 2Department of Psychology, New York University, New York, New York 10003, and 3Magnetic Resonance Center, University Children’s Hospital Zurich, University of Zurich, 8032 Zurich, Switzerland

Correspondence should be addressed to Ulrike Rimmele, Department of Psychology, New York University, 6 Washington Place, Room 863, New York, NY 10003. Email: ur228@nyu.edu

Social recognition is the basis of all social interactions. Here, we show that, in humans, the evolutionarily highly conserved neuropeptide oxytocin, after intranasal administration, specifically improves recognition memory for faces, but not for nonsocial stimuli. With increased oxytocin levels, previously presented faces were more correctly assessed as “known,” whereas the ability of recollecting faces was unchanged. This pattern speaks for an immediate and selective effect of the peptide strengthening neuronal systems of social memory. Key words: oxytocin; social; face; recognition; memory; neuropeptide

אבל האוקסיטוצין כן השפיע האם הנבדקים הכירו פרצופים מוכרים.

המטופלים באוקסיטוצין זיהו נכונה 46 אחוזים מבין הפרצופים שאותם הם ראו קודם וזאת לעומת רק 36 אחוזים עבור קבוצת הבדיקה שנטלו פלסבו. עשרת האחוזים של השיפור היו מבחינה סטטיסטית משמעותיים והם הראו שהזיכרון האנושי לפרצופים יכול להשתפר תוך נטילת אוקסיטוצין. הגברים שקבלו אוקסיטוצין דייקו יותר מהנבדקים שנטלו פלסבו בקביעת אילו פרצופים הם אי פעם ראו.

לא היה הבדל בין שתי הקבוצות – זו של הגברים שקבלו אוקסיטוצין וזו של אלה שקבלו פלסבו – בנוגע לזיהוי עצמים.

מדענים מצאו ששאיפת האוקסיטוצין רק עוררה את החלק במערכת הזיכרון שאמונה על זכירת פרצופים, מבלי להשפיע על המערכת שזוכרת עצמים.

התוצאות הן חשובות מפני שהמחקר תומך בכך שהמושג של זיכרון חברתי הוא צורה ייחודית של הזיכרון, אופן זיכרון ביולוגי.

תוצאות המחקר ללא ספק יעוררו את החברות שמייצרות את הבשמים לפתח את שיקוי האהבה הנצחי, וגם ארגונים משווקים, שמקווים גם הם להשתמש בתרסיסים בחנויות כלבו ולעודד קונים לקנות עם הרגשה: הנה זה מוכר ופגשתי אותם כבר…

ויותר מזה, האוקסיטוצין מצוי עמוק במוח בזמן שמתנים אהבים. חוקרים מאמינים שיש לו תפקיד מפתח בחיזוק הקשר המונוגאמי אצל גברים ונשים כאחד. אבל – וכאן החידוש של המחקר הזה – עד עכשיו אף אחד לא הצליח להראות שההורמון יכול לשפר את היכולת של המוח לזכור פרצופים.

Unmasked: the elixir of human bonding

“The “Love Hormone” Oxytocin Helps People Recognize Faces They’ve Seen Before”

Scientists discover why some people are better with faces than names

 HORMONE IMPORTANT IN RECOGNIZING FAMILIAR FACES

0 thoughts on “האם אנחנו מכירים מקודם? כן תודות ל”הורמון האהבה” האוקסיטוצין

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s