האם נתגלתה העיר של דויד וגולית?

האם נתגלתה העיר של דויד וגולית? שרידים של שער עתיק מתארים במדויק את המיקום של העיר התנ”כית שעריים, אומרים ארכיאולוגים מהאניברסיטה העברית. בתנ”ך המלך העתידי דאז דויד הצעיר מתואר כלוחם בגולית בעמק האלה ליד שעריים.

לפי הארכיאולוגים, שער חדש (תצלום תחתון) שנמצא עתה במצודה עתיקה מציין את המיקום התנ”כי של שעריים התנ”כית היכן שדויד המלך מתואר בתנ”ך כהורג את גולית. הגילוי בוצע בעמק האלה (תצלום עליון) – שממוקם דרומית לירושלים בסמוך לבית שמש.

השער המבוצר במצודת עמק האלה – הממצא השני באתר – מוכיח את הקיום של שעריים, שפירושו “שני שערים”. לכל האתרים מאותה התקופה, אומר הארכיאולוג מהאוניברסיטה העברית יוסף גרפינקל, היו רק שער אחד, ואילו כאן יש לנו שני שערים וזה מאוד לא רגיל. השער שבנוי מאבנים, שוקל בערך שני טונות והוא ממוקם בצד המזרחי של האתר – כלומר הוא פונה לירושלים.

הגילוי הוא הממצא השני שמבוצע בעמק האלה – שידוע בשם חירבת קייאפה בערבית. המקום ממוקם ליד העיר בית שמש.

באוקטובר גרפינקל חשף חרס בן 3000 שנה שעליו טקסט שמאמינים שהוא הטקסט העברי הקדום ביותר – כאשר אז האמינו שזהו הגילוי הארכיאולוגי החשוב ביותר מאז מגילות ים המלח.

תיארוך באמצעות טכניקת פחמן-14 וגם בחינה של החרס הובילה למסקנה שהטקסט נכתב לפני 1000 ל-975 לפנה”ס, הזמן שבו המלך דויד חי. גרפינקל מאמין שהגילוי מספק עדות נוספת לכך שהעיר המבוצרת הייתה חלק ממערכת ממשל מרכזית שהייתה בשליטתו של המלך דויד, ראש המלוכה של ישראל.

שעריים מצוין שלוש פעמים בתנ”ך והוא פעמיים נקשר עם שמו של דויד המלך. ארכיאולוגים עדיין מתווכחים ביניהם בנוגע לתגלית של שעריים והאם היא עדות לכך שהייתה באזור עיר יהודה. ארכיאולוגים לא יודעים הרבה על החיים בשעריים. מעט ידוע על החיים בירושלים בתקופת דויד המלך. רב הנסתר על הידוע. יש לחפש אחר כיתוב כלשהו על השער שיצביע מי בנה את העיר. 

מלחמת דויד וגולית נדונה רבות מבחינות רבות. ראו: יסודות של היסטוריה וריאליה בתיאור בעמק האלה וקרב דוד וגלית.

 

0 thoughts on “האם נתגלתה העיר של דויד וגולית?

  1. אז התגלית הזו יכולה לשפוך אור על אירועים שעד היום לא הייתה להם אחיזה בארכיאולוגיה המודרנית. נחמד לקרוא על כך.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s