האם הננו כסף והננו סיבי הפחמן מסוכנים?

בבריטניה מודאגים מהננוטכנולוגיה. ועתה הבריטים יצאו בדו”ח מטעם הועדה המלכותית לזיהום סביבתי. הדו”ח אומר את הדברים הבאים. הבריטים לא מודאגים מרכיבי הננוטכנולוגיה שבהם משתמשים מכונות ובהם משתמשים באלקטרוניקה של הננוטכנולוגיה החדישה.

במקום זאת מודאגים מהננו-חומרים שנכנסים לתעשייה ולמוצרי הצריכה. חומרים אלה מתנהגים כה שונה ממה שהם מתנהגים כאשר הם מרכיבים גופים גדולים יותר בעולם המקרוסקופי.

 

Lycurgus cup (British Museum) 

 

השתמשו בננו חומרים עוד בימי הרומאים ליצירת כוסות וכדים. גם בכנסיות בימי הביניים ניתן למצוא ויטראג’ים מזכוכית שבהם משובצים חלקיקי ננו מזכוכית. היום נוהגים להשתמש בננו-חלקיקים והם נפוצים. 

 

הכוונה היא לחומרים בסקאלת הגודל של הננו (1 מיליארדית המטר nm = 1 ) שבהם משתמשים היום בתעשייה בצורה מקיפה ויש חשש שהם מסוכנים לסביבה.

עד כה החומרים לא הראו כל נזק פוטנציאלי לסביבה. אבל עתה חוששים. ההמלצה היא לא להכניס עתה לבגדים חלקיקי ננו-כסף. מהו ננו-כסף?

הננו-כסף אלו הם ננו-חלקיקים זעירים של כסף. הם שימשו לטיפול במחלות רפואיות מעל 100 שנה עקב תכונותיו האנטי בקטריאליות והאנטי פטרייתיות. חלקיקי הננו-כסף הם בדרך כלל בגודל של 25 ננו-מטר. יש להם שטח פנים מאוד גדול מה שמגדיל את המגע שלהם עם הבקטריות או הפטריות. ומאוד משפר את יעילותם כקוטלי בקטריות ופטריות. כאשר הננו-כסף הוא במגע עם הבקטריות והפטריות הוא ישפיע בצורה מאוד עוינת על המטבוליזם התאי ויעכב את הגידול התאי של הבקטריות והפטריות. הננו-כסף מעכב תהליכים תאיים מטבוליים ועוצר הכפלה וגידול של הבקטריות והפטריות האלה שגורמות לזיהום, לריחות ולבעיות אחרות. מכאן שיש לננו-כסף יישומים רפואיים רבים כאשר מעוניינים להרחיק בקטריות ולקוטלן.

בנוסף, הננו-כסף נועד לצפות בדים של בגדים. מכיוון שננו-חלקיקים אלה דוחים בקטריות הם מגבירים את העמידות של הבגדים נגד ריחות, לכלוכים ונגד רטיבות. עד כה חשבו שננו-חלקיקי כסף אלה הם דווקא ידידותיים לסביבה. והנה עתה סבורים בדיוק להפך, שחלקיקי ננו-כסף אלה יכולים להיות מזיקים בגלל העובדה שהם דוחים בקטריות וקוטלים בקטריות שלפעמים זקוקים להן למען האיזון האקולוגי.

דוגמא נוספת היא סיבים שעשויים מננו-צינוריות מפחמן בעלי קוטר של פחות ממיקרון אחד. משתמשים בהם לשימושים שונים ומגוונים מרפואה ועד איחסון; שימושי אלקטרוניקה, קבלים, טרנזיסטורים, מערכות תמסורת תרופות (בהיותם קטנים מתא הדם הם יכולים לשאת תרופה לתאי הדם למשל, או לרקמות פנימיות וזאת בשל גודלם הזעיר). שימושים נוספים הם אחסון אנרגיה וטכנולוגית מידע. סיבי ננו שעשויים מננו-צינוריות פחמן – התנהגותם בסביבה ובגוף היא מאוד קשה לחיזוי. ומכאן טוען הדו”ח טמונה הסכנה.

Nanotube

Fibres made of carbon nanotubes are of particular concern

סיבי פחמן הם מאוד מדאיגים אומרים לנו הבריטים.

 

אולם, אומר הדו”ח לא ניתן להביט על ננו-חומרים כקטגוריה בודדת. זאת כאשר אנחנו מגדירים אותם רק על ידי גודלם הזעיר, מכיוון שננו-חומרים שונים מראים סיכונים פוטנציאלים מאוד שונים. לכן מה שצריך להטרידנו הוא לא הגודל של החלקיק או אופן הכנת החומר, אלא תפקודו.

בכל מקרה לא ידוע כרגע על עדות לנזק במישרין לאנשים או לסביבה, אבל מזהירים שיש לבצע בדיקות בכדי לנטר את השימוש בחומרי ננו. התועלת של חומרי הננו ברפואה ובתעשיית האנרגיה היא רבה מאוד ולכן ההמלצה היא רק לשים לב ולבדוק את הסיכונים ולבצע השגחה סדירה.

השורה התחתונה של הדו”ח היא: השימוש בחומרים חדישים בצורה בטוחה דורש פתרונות חדשים לבעיות וזאת כדי להקטין עד כמה שניתן את הסיכונים. בנוסף יש ללמוד כיצד החומרים החדישים מתנהגים ולא רק כיצד הם נראים מבחינת הגדרות הגודל שלהם. כך הועלתה המודעות לאופן שבו חומרים מסוימים יכולים לגרום לנזק וכיצד ניתן למנוע זאת.

רשימת הננו-חומרים הנפוצים למדי שיש לשים לב אליהם לפי הדו”ח כוללת בעיקר:

1) ננו-סיבים של פחמן – שרכיביהם הננו-צינורות הראו בניסויי מעבדה ראשוניים סיכונים זהים לזה של אזבסט.

2) ננו-חלקיקי הכסף – שהוא נפוץ לאחרונה כקוטל בקטריות. הוא גם – כפי שנאמר למעלה – הוכנס לתוך בדים ובגדים כד למנוע את היווצרות הלכלוך, וכדי למנוע את התפתחות הבקטריות שגורמות לריחות. אבל בעוד הבגדים נשחקים בכביסה, התכונות של קטילת הבקטריות על ידי חלקיקי הננו-כסף שעוברים כביסה גם כן יכולות לגרום לבלגן שלם באקולוגיה העדינה או במערכות מי שופכין עירוניות שתלויות בבקטריות שנקטלות בדרך גם כן. ולכן האם כדאי בנסיבות אלה ללבוש בגדי ננו-כסף? לא בטוח בכלל. בריכוזים נמוכים הנזק הוא מזערי, אבל אם אנשים רבים ילבשו בגדים עם חלקיקי ננו-כסף ובקטריות רבות שלמעשה זקוקים להן במי השופכין יקטלו כך על ידי חלקיקים אלה, יהיה מעין אסון אקולוגי. ולכן ננו-חלקיקי כסף אלה הם לא ידידותיים לסביבה.

מה דעתכם?

והרי המקרה שנדון קודם מזכיר במשהו את האנטיביוטיקה, הלא כן? האנטיביוטיקה בשימוש רב קוטלת את החיידקים הטובים גם כן, שהם באיזון האקולוגי הנכון והמתאים דרושים לתפקוד נכון של המערכת.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s