ארכיאולוגים מהארץ מדווחים שמצאו את הכתב העברי הקדום ביותר

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מירושלים שארכיאולוגים מהארץ דווחו שהם חשפו את הטקסט העברי הקדום ביותר שאי פעם נתגלה, בעוד הם חפרו באתר החפירות ליד אתר הקרבות העתיק בעיר המצודה שצופה על פני עמק האלה שם לפי התנ”ך דויד לחם בגולית.

הארכיאולוגים מהאוניברסיטה העברית ברשות יוסף גרפינקל אמרו שהם גילו חמישה קווים של טקסט הכתובים בדיו שחור על שבר כלי חרס שנחשף באתר של 20 דונם שנקרא מצודת אלה, או כפי שמכונה גם חירבת קייאפה.

מומחים עדיין לא פענחו את הטקסט לגמרי, אבל תיארוך פחמן של חפצים שנמצאו באתר מצביע שהרישום בעברית נכתב בערך לפני 3000 שנים, וזה קודם למגילות ים המלח ב-1000 שנה, כך לפי הארכיאולוגים.

Ronen Zvulun/ReutersArcheologist Yossi Garfinkel held a shard of pottery containing writing at Hebrew University in Jerusalem.

הארכיאולוג יוסף גרפינקל מראה חלק של כלי חרס באוניברסיטה העברית, 30 באוקטובר, 2008 (רונן זבולון – רויטרס)

 

ניתן היה לזהות מספר מילים כולל “שופט”, “משרת” ו”מלך” בטקסט, ומומחים אמרו שהם מקווים שהטקסט ישפוך אור לגבי כיצד כתב היד האלפביתי התפתח.

בגילוי הזה, שהוא סמלי עבורנו, הארכיאולוגים דווחו על פריטים נוספים שנתגלו בחפירה במצודה; פריטים שמצביעים על כך שכנראה היה בירושלים באותה תקופה מלך מאוד חזק וממשל מרכזי בירושלים במהלך התקופה שהחוקרים מאמינים שבה דויד שלט בעיר הקודש ובישראל הקדומה.

הארכיאולוג המוביל באתר המצודה, יוסף גרפינקל אמר, “הכרונולוגיה והגיאוגרפיה של חירבת קייאפה [מצודת אלה] יוצרת נקודת מפגש ייחודית בין המיתולוגיה, ההיסטוריה, ההיסטוריוגרפיה והארכיאולוגיה של המלך דויד”.

0 thoughts on “ארכיאולוגים מהארץ מדווחים שמצאו את הכתב העברי הקדום ביותר

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s