יום הולדת 400 לטלסקופ: אוקטובר 1608 – אוקטובר 2008

יום הולדת 400 לטלסקופ:

אוקטובר 1608 – אוקטובר 2008

פרסיבל לואל מביט במאדים ומחפש תעלות. יש שם מישהו
החודש הטלסקופ חוגג את יום הולדתו ה-400. כן, כן הוא נולד בהולנד בדיוק לפני 400 שנה באוקטובר 1608. המציאו האנס ליפרסה, מלטש עדשות פלמי. גלילאו גליליי שמע על ההמצאה הפלמית ובנה טלסקופ משלו והוא היה הראשון לבצע בטלסקופ שימוש מדעי ולכוונו לשמיים. בעזרת הטלסקופ גלילאו שינה את פני המדע ומימש את המהפכה הקופרניקנית. עד גלילאו ראו בעבודה של קופרניקוס היפותזה מתמטית ולא ריאליסטית. גלילאו הפך את העבודה של קופרניקוס בעזרת הטלסקופ לתיאוריה פיזיקאלית ריאליסטית. המחיר: הוא הקים עליו את הכנסייה.
מלטש העדשות הפלמי האנס ליפרסה לראשונה ניסה לרשום פטנט על הטלסקופ באוקטובר 1608, והמצאתו במהרה נהפכה ללהיט באירופה, והפכה למכשיר סחר ברחבי אירופה.
הטלסקופ גרם למהפכה במדע. ב-1608 כדור הארץ היה במרכז היקום לפי התיאוריה הגיאוצנטרית. בתחילת הקיץ של 1609 כאשר גלילאו היה בוונציה הוא שמע שמלטש העדשות הפלמי בהולנד האנס ליפרסה בנה אמצעי מזכוכית שבאמצעותו עצמים שנראים מאוד רחוק מהעין יכולים להראות בבירור כאילו הם מאוד קרובים. גלילאו מיד ראה כאן הזדמנות מצוינת. אם הוא יוכל לבנות אב טיפוס כזה ולהדגם אותו לרשויות הונציאניות לפני שהיזמים ההולנדים יגיעו לזירה, הוא יזכה בפרסים וגמולים חסרי תקדים. גלילאו חזר לעירו פדואה וחשב כיצד הוא יוכל לבנות מכשיר דומה לזה. הוא ידע מספיק אודות אופטיקה כדי לנחש שהתכנון ההולנדי היה צירוף של עדשה אחת קמורה ואחת קעורה. הוא ניסה את הצירוף של שתי העדשות –  קמורה וקעורה, שממוקמות במרחק מתאים. הן אכן נתנו מראה ברור ומוגדל של עצמים מרוחקים. היה לו את יצרן המכשירים שלו בעל המיומנות היוצאת מהכלל שדרושה כדי להשחיז את העדשות. תוך 24 שעות, לפי התיאור של גלילאו עצמו, היה לו טלסקופ מאיכות טובה יותר מכל טלסקופ שנוצר על ידי האומנים ההולנדים – בעל יכולת הגדלה של פי 20. גלילאו התקין את שתי העדשות בשני קצוות של צינור עופרת וכך הוא בנה את הטלסקופ הראשון שלו. במשך כמה זמן גלילאו קרא למכשיר שלו “משקפת” או בשם הלטיני: “פרספיקילום” ורק מאוחר יותר הוא השתמש בשם טלסקופ.

 

 

הטלסקופ של גלילאו

 

NICOLAUS COPERNICUS

ניקולס קופרניקוס (התמונה מתוך אתר החגיגות 400 שנה לטלסקופ -ראו קישור למטה)

 

גלילאו מיד הבין את החשיבות הרבה של המכשיר שלו גם למדע וגם לחיים המעשים. הוא הבין שהמכשיר יכול להועיל למעשה המלחמה: הוא יאפשר לראות את “האויב במרחק הרבה יותר גדול מהרגיל… לגלותו יותר משעתיים לפני שהוא יוכל לראותנו… לשפוט את כוחותיו, כדי להתכונן ולספק לו מרדף או קרב, או להימלט…”

גלילאו יכל לדרוש וללא ספק הוא אכן דרש סכום כסף נכבד עבור המצאתו. אבל פרסום והשפעה היו מין הסתם יותר חשובים עבורו מכסף. גלילאו ודאי הראה את המכשיר שלו לחברים או דיבר עליו, כי מהר מאוד השמועה התפשטה שגלילאו למעשה המציא את המכשיר. הסניורה הדוג’ה של ונציה ניקולו קונטריני קרא לגלילאו וגלילאו חש חובה לבוא ולהראות לו ובפני הסנאט את הטלסקופ החדש, וכאשר הוא עשה זאת הם נדהמו. גלילאו נתן לדוג’ה מכשיר טלסקופ במתנה. והנה סיפור העלילה כיצד גלילאו מציג ונותן את מכשיר הטלסקופ במתנה לדוג’ה.

גלילאו בא לפלאצו דוקאל, הארמון הגרנדיוזי של הממשל כדי להציג את המצאתו. סנטורים ואצילים בגלימות וציורי התקופה קישטו את הקירות של הארמון. הם ישבו על פלטפורמה. הפרופסור מפדובה, גלילאו, גם לבש גלימה ועמד עם הטלסקופ על רצפת השיש. האדמיניסטראטור מהאוניברסיטה, מה שאז היה קרוי, הפרוקוראטור, הציג את גלילאו: “הרובה של גלילאו”. “הרובה” היה מכוסה בבד סאטן בצבע ארגמן בהידור מפואר. גלילאו יצא אז החוצה יחד עם הנוכחים המכובדים והם ירדו במדרגות המפוארות של הפלאצו דוקאל ועלו במדרגות התלולות של הקמפלינה, מגדל הפעמון של סאן מרקו על פני הפיאצטה. הסנטורים והאצילים המבוגרים שטיפסו במעלה המדרגות התלולות כדי לראות בעזרת הטלסקופ כלי שיט רחוקים בים שמתקרבים לנמל. מראה זה הוביל את הנסיך לרצות את ההמצאה החדשה.

ואז ב-1610 גלילאו השתמש בטלסקופ כמכשיר מדעי במהלך שבע השנים הבאות: הוא כיוון אותו לשמיים. הוא השתמש בו כהרחבה לחושים. הוא לפתע גילה שהירח נראה שונה ומלא מהמורות. הוא גילה את הפלנטות הקטנות (הלוויינים) שמסתובבות סביב צדק. הוא קרא ללוויינים של צדק הפלנטות המדיצ’יות לכבוד תלמידו האהוב קוסימו שנהפך לדוכס הגדול ולכבוד משפחתו של קוסימו. גלילאו גם חקר את תנועותיהם של הלוויינים של צדק, חישב את מסלוליהם וניבא את מיקומיהם בצורה כל כך מדויקת עד כי נווטים יכלו להסתמך על הטבלאות שלו והחישובים שלו במהלך נתיביהם עם האוניות שלהם. גלילאו גם חקר את המופעים של נוגה. הוא הבחין שהמופעים של נוגה נראים מחזוריים כמו אלה של הירח ולכן הוא הסיק שנוגה לא מסתובבת סביב כדור הארץ – כפי שסבורים לפי התורה הגיאוצנטרית הפתולמאית, אלא היא מסתובבת סביב השמש, בהתאם לתורה ההליוצנטרית הקופרניקאית. גלילאו חקר בנוסף את הטבעות של שבתאי. אבל היה קשה לו להפריד ביניהן בעזרת הטלסקופ שלו. לטלסקופ שלו לא היה כושר הפרדה מספיק טוב כדי להבחין שלמעשה מדובר בטבעות של שבתאי ולכן גלילאו הסיק שמה שהוא רואה בשבתאי הוא למעשה שלושה עצמים שמימיים קרובים זה לזה.

גלילאו וממצאיו על ירחי צדק

 

 

ירח

 

 

גלילאו מצייר את הירח – לא כדור מושלם כפי שחשבו עד אז

 

 

איורים של גלילאו מ-1610: אור השמש על הירח

זמן קצר אחר כך גלילאו צפה בכתמי השמש ותאר אותם ככתמים כהים על דסקת השמש. מתנועת כתמי השמש על דסקת השמש גלילאו הגיע למסקנה הבאה: “ממאפיינים מיוחדים של תנועה זו ניתן ללמוד שהשמש היא לגמרי כדורית, שהיא מסתובבת ממערב למזרח וסביב מרכזה שלה, ונושאת את הכתמים יחד איתה במעגלים מקבילים והיא משלימה סיבוב שלם בערך בחודש ירחי”. כלומר, השמש עצמה, הגוף הזוהר ביותר, היא בעלת פגמים על פני משטחה, והיא מסתובבת סביב צירה בעוד כדור הארץ והירח מסתובבים סביבה.

 

שמש עם כתמי שמש

איור של גלילאו מ-1612

החדשות אודות הטלסקופ ונפלאותיו התפשטו. הגילויים של גלילאו היו העניין לויכוח בכל אירופה תוך כמה שבועות מאז שהוא ביצע אותם. למרות שמעט מאוד אנשים ידעו על קופרניקוס אפילו 67 שנים אחרי שהוא נפטר, גלילאו במידה רבה עשה תעמולה ועזר להפיץ את החדשות על ידי דיבור וכתיבה. הוא שלח מכתבים מדעיים, הוא כתב ספר במרץ 1610, השליח הכוכבי, שבו הוא תיאר את תצפיותיו עד כה. הוא כתב את ספרו בלטינית כדי שבארצות אחרות יוכלו לקראו. ואכן ברגע שיוהנס קפלר קרא אותו, הספר הודפס בגרמניה. חמש שנים אחר כך הספר הודפס בסינית בסין. וזה מוזר לאור אמצעי התחבורה של אותם הזמנים.

חלפו ארבע מאות שנים מאז עבודתו של גלילאו והמצאת הטלסקופ על ידי ליפרסה ואנחנו יודעים מאז שכדור הארץ והיושבים עליו הינם כתם זעיר בפינה נידחת ולא חשובה ביקום…

להלן איור שמראה את ההיסטוריה של הטלסקופים מאז המצאתו לראשונה לפני 400 שנה. לחצו על כל שם ויופיע הטלסקופ והגילוי שביצעו בעזרתו:

 A Stellar History: The Telescope Turns 400

וחגיגות: ארבע מאות שנה לטלסקופ

אתר החגיגות

והחדשות האחרונות מה-23 לספטמבר 2008: טלסקופ ישן של אינשטין הושב ונתגלה!

הידיעה היא מסוכנות הידיעות

מכאן

מכאן

טלסקופ ישן של אלברט אינשטיין שנאבד ונשכח מזה עשורים במחסן בירושלים נמצא עתה והוא מוצג בתערוכה אחרי שהשקיעו 10,000 דולר בשחזורו.

הטלסקופ המחזיר הישן הוא מגושם במונחים מודרניים, אבל הוא עדיין פועל מספיק כדי שניתן יהיה לראות דרכו חמישה מירחי צדק ופסים על גבי צדק הענק. הפיזיקאי האגדי אינשטיין קיבל את הטלסקופ הזה ב-1954, שנה בטרם הוא נפטר.

הטלסקופ ניתן לאינשטיין כמתנה מאת צבי גזרי, שכנראה בנה אותו בעצמו, כך אומרים גורמים רשמיים באוניברסיטה העברית בירושלים היכן שהציבור יכול לראות את הטלסקופ.

הטלסקופ נראה כמו צינור ארוך שחור שעומד על בסיס שנלקח מהצבא הגרמני. בסיס יחודי זה ניתן לזיהוי בתמונה של אינשטיין עם הטלסקופ כאשר ישנה חתימה של גזרי על אחת המראות.

הטלסקופ הנשכח, לראשונה נתגלה במחסן בסוף שנות התשעים על ידי מומחה למחשבים באניברסיטה העברית. אבל הוא לא הבחין שהוא של אינשטיין ולכן הוא השאירו במחסן.

הביולוג אשל אופיר אימת שהטלסקופ הוא של אינשטיין והוא זה שביצע את הקישור לגמרי במקרה, בהתחלה הוא אימתו כאשר הוא בכלל חושב שמדובר בטלסקופ אחר. אחרי שהוא חיפש בארכיון ובתצלומים, אופיר הבין שהטלסקופ האמיתי של אינשטיין היה זה שלמעשה הקולגה שלו מצא ולא היה בטוח של מי הוא לפני שנים.

אופיר אמר שהוא מיד לקח את הטלסקופ למרכז לנוער שוחר מדע על שם מאירהוף, היכן שאופיר עבד כדי לנקות אותו. הוא התקין בו עדשה חדשה, אבל שאר הטלסקופ – כל עדשותיו וכל רכיביו – הם אורגינלים לחלוטין. הטלסקופ החדש לא מוצג עם שאר המסמכים של אינשטיין בספריה הלאומית אלא נותר במרכז לנוער שוחר מדע על שם מאירהוף לשימוש הסטודנטים והתלמידים.

ד”ר אשל אופיר מסביר בסרט כיצד מצא את הטלסקופ של אינשטיין

ראו גם את הכתבה הבאה: שיפוץ הטלסקופ של אינשטיין 

0 thoughts on “יום הולדת 400 לטלסקופ: אוקטובר 1608 – אוקטובר 2008

 1. ותודה לך על רשימותייך מאירות העיניים.
  שאלה – את כל תצפיותיו ערך גלילאו עם אותו טלסקופ המגדיל פי 20 [בלבד]?

 2. גלילאו בנה הרבה טלסקופים
  כל פעם יצאו לו טלסופים עם יכולות הגדלה שונות
  לא תמיד כל טלסקופ יצא עם אותה יכולת הגדלה
  הוא לא רצה לחשוף את הסוד איך הוא בנה את הטלסקופ שלו
  ולכן כאשר יוהנס קפלר היה סקפטי לגבי מה שרואים דרך הטלסקופ האם מה שרואים דרכו זה אכן אמיתי
  גלילאו לא רצה להסביר לו איך המכשיר פועל
  הוא שלח לו טלסקופ לגרמניה
  עכשיו לא כל טלסקופ שהוא בנה יצא טוב
  כמו שאומרים אצלנו
  לפעמים יצא לו ב”פוקס” ויצא מכשיר טוב ולפעמים יצא מכשיר פחות טוב
  כאשר יצא לו ב”פוקס” ויצא מכשיר עם יכולות מאוד טובות
  הוא השאירו אצלו

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s