האם החילוץ של ארה”ב מהמשבר הכלכלי יפגע במדע?

מומחים חוששים שהחילוץ של ארה”ב מהמשבר הכלכלי הנוכחי עלול לפגוע במדע

U.S. Bailout May Set Back Science Funding, Experts Fear

הקונגרס של ארה”ב מתווכח בקולניות ורב על תוכנית החילוץ של 700 מיליארד דולר מהמשבר הכלכלי שנקלעו אליו בארה”ב השבוע.

קשה לנבא מה יהיו הקווים הסופים של תוכנית החילוץ. מומחים מסוימים אומרים שכל תוכנית חילוץ אם בכלל – עלולה לעכב את מימון המדע.

הדאגה היא לא שהקונגרס פתאום יהפך לאנטי מדע, כך צופים משקיפים. הקונגרס הוא לא אנטי מדע. הגישה של המחוקקים כלפי המחקר המדעי תמיד הייתה “יחסית חיובית”, אומר דיויד גולדסטון, ראש צוות ועדת בית הנבחרים של ארה”ב למדע וטכנולוגיה. אבל פשוט עלול להיווצר מצב שלא יהיה מספיק כסף להסתדר עם העוגה. “הגורם הגדול ביותר הוא מה יקרה עם כלל ההוצאות הכספיות הלאומיות”, אומר גולדסטון. ג’ון מרבורגר, היועץ המדעי לנשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש, הסכים עם אמירה זו. “הבעיה היא שאם התקציב שאותו אנו לוקחים בחשבון מתכווץ, אזי כדי לשמור על המדע שלם, משהו אחר יצטרך להתכווץ”, כך הוא אמר לחדשות המגזין נשיונל ג’יאוגרפיק. והמדע הוא ענף שבו השקעה כספית לא תמיד מניבה תוצאות בזמן הקרוב; תוצאה מדעית יכולה להתקבל אפילו אחרי שנים רבות.

“בינתיים [הדאגה היא] שאני מאבד את ביתי, אני מאבד את עבודתי” אומר קווין פינראן, עורך ראשי של כתב העת של האקדמיה הלאומית למדעים Issues in Science and Technology. “משהו שמעניק תועלת לטווח רחוק מאבד קדימות באווירה כמו זו”, הוא אומר.

 

בין המדענים קבוצה אחת שכנראה תפגע במיוחד היא החוקרים הצעירים בתחילת דרכם בקריירה. “אם העדר מימון מניע את האנשים הצעירים המבטיחים ביותר שלנו הרחק מקריירות של מחקר, הנזק לטווח רחוק למדע יכול להיות משמעותי”, אומר פינראן. כדי למנוע זאת, המדענים צריכים ללמוד לשרוד במסגרת התקציב שהם יקבלו.

“המדענים הם לא לובי פוליטי אפקטיבי. הם לא עושים עבודה טובה שכולם רואים ושומעים אותם. אבל כאשר התקציב נעשה לחוץ, קבוצות אחרות עשויות להיות יותר אפקטיביות בכך שהן מצילות את עצמן”, אומר פינראן.

ואולם, אפילו לפני המשבר הנוכחי, מספר מנהיגים היו מודאגים מכך שהעלייה במה שקרוי בארה”ב ה- Social Security וההוצאות הרפואיות על ידי האוכלוסייה הבוגרת בארה”ב יגרמו לדחק בתקציבים הבאים. במילים אחרות המשבר הכלכלי כבר היה בפתח. הקשישים זקוקים ליותר תקציב, וכך זה גורם לממשל קשיים במציאת מימון לכל הפעילויות האחרות לפי שיקול דעת הממשל. ואחת מהפעילויות האלה היא המדע. אבל הפעילויות האלה גם כוללות את מחלקת ההגנה. והרי מלחמת עיראק נגסה בתקציב בצורה משמעותית. כמובן לא ניכנס לגורמים שאת תוצאותיהם רואים עתה.

היועץ המדעי לנשיא ארה”ב בוש, מרבורגר, סבור שהבעיה הזו כבר נחזתה מראש וידעו עליה. “אני כבר הטפתי והזהרתי אודות תקציבי המדע העתידיים במשך שנתיים”, הוא אומר. “תמיד ידעתי שתקציבים עתידיים ידחסו על ידי גידול אכזרי בחלק המנדטורי של התקציב הפדראלי, ועל ידי הצורך לקצוץ בגירעון התקציבי. המחיר של השבת הביטחון בשווקים הכלכליים פשוט מתווסף לדאגות אלה”, הוא אומר.

עדיין המצב יכול לא להיות לגמרי עגום.

נתחיל בכך שהדאגות שארה”ב מקצצת במימון המחקר הן לא חדשות. אין חדש תחת השמש. “זה נושא שכבר רץ דרך הדיונים על מדיניות המדע האמריקאית על פני 50 שנה”, אומר דניאל שראוויץ, המנהל המשותף של הקונסורציום למדע, מדיניות ותוצאות של אוניברסיטת המדינה של אריזונה. ובעוד היו תקופות גרועות, שראוויץ מאמין שהמחקר האמריקאי נותר נמרץ. “אין זה במיוחד ניתן לוויכוח שלארה”ב יש את מבצע [המחקר והפיתוח] הבולטים בעולם. אני חושב שאנו מתחילים במקום של בריאות יחסית”, הוא אומר.

כמוכן המומחים אומרים שמוקדם מידי לנבא את השפעת החילוץ הנוכחי מהמשבר. איש לא יודע בדיוק איזו צורה החילוץ יקבל, או כמה כסף יהיה בחילוץ הזה. ויש לשים כמובן את הכל בפרופורציות הנכונות. אם האלטרנטיבה היא מיתון, אז ניפוצו או לפחות הגבלתו עשוי לסייע למימון המדע, אומר גולדסטון, ראש צוות ועדת בית הנבחרים לשעבר. “הבזבוז על המדע תלוי בגודל של העוגה הלאומית הכללית. וזה תלוי במצב הכלכלה”, הוא אומר.

הנשיא הבא עשוי להחליט אפילו להגדיל את ההוצאה הכספית הפדראלית כחלק מחבילת הזרז הכלכלי, ובכך להגדיל את מימון המדע במהלך תהליך זה, כך אומר גולדסטון. מרבורגר הוסיף שלקונגרס יש “כבוד דו-מפלגתי גדול למדע”. הוא אמר שהוא “מצפה שיהיה מאמץ לעשות משהו עבור המדע, אפילו אם רק להגן עליו מהקיצוצים הגרועים ביותר”. יש תקווה.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s