הכנסייה מתנצלת בפני דארווין לרגל 200 שנה להולדתו ב-2009

ב-2009 אנגליה והעולם חוגגים 200 שנה להולדת צ’ארלס דארווין. יהיו כנסים וחגיגות. הכנסיה האנגלית מתנצלת… 

Image: Einstein and Darwin

מכאן

מאמר שמשווה בין אינשטיין לדארווין

שני מדענים: אחד גרם למהפכה בפיזיקה והשני למהפכה בביולוגיה.

מדען אחד הציע דרך חדשה להסביר כיצד הביולוגיה פועלת. דור אחריו, המדען השני הגיע לדרך חדשה להסביר כיצד הפיזיקה פועלת. היום, מאה שנה אחר כך, שני ההסברים עדין תקפים למדי. אבל בתרבות הפופולארית, הפיזיקאי הדגול אלברט אינשטיין מוערץ, בעוד שמורשתו של הביולוג צ’ארלס דארווין מעורפלת במחלוקות דתיות בעיקר. עתה הכנסיה מתנצלת לקראת 200 שנה להולדת דארווין. אבל הויכוחים בין תומכי הבריאה לתומכי האבולוציה עדיין ערים. וישנם גם תיאוריות של סיבוכיות שמנסות לתקן את האבולוציה. להלן סקירה קצרה בראשי פרקים של ההתנצלות וגם טעימה של הויכוח בין תומכי הבריאה לאבולוציונים לרגל חגיגות 200 השנה להולדת דארווין.

 

הכנסיה של אנגליה חייבת התנצלות בפני צ’ארלס דארווין על חוסר הבנה של תורת האבולוציה שלו ועל ביצוע טעויות בתגובתה לתורה זו, כך אמר כומר בכיר אתמול. בכוונה להכיר בטעויות של הכנסיה לקראת החגיגות בשנה הבאה של 200 שנה להולדתו של צ’ארלס דארווין, הכנסייה השיקה סדרת מאמרים באתר שלה: הכנסיה ודארווין – התפייסות

 להלן המאמרים ותוכנם בקצרה: 

מאמר ראשון 

תולדות חייו של דארווין.


darwin.jpg

צ’ארלס רוברט דארווין (1809-1882) נולד בשרוסברי, שופשייר, אנגליה, ב-12 בפברואר, 1809.

DW62

נוף ילדותו של דארווין

הוא למד רפואה באוניברסיטת אדינבורו ותיאולוגיה בקולג’ קריסט, אוניברסיטת קיימבריג’, בין השנים 1825 ל-1831.

הוא הצטרף לקפטן רוברט פיצרוי במשלחת מחקר על אוניית הביגל כחוקר טבע מ-1831 ועד 1836, כאשר הוא שייט על פני האוקיינוס האטלנטי לחלק הדרומי של דרום אמריקה, והוא חזר דרך טהיטי ואוסטרליה – איי פוקלנד, ארגנטינה, צ’ילה, פרו, אוסטרליה, ניו זילנד, מאוריטניה ודרום אמריקה – כאשר כל זה מופיע בדו”ח המסע המפורט שלו.

דארווין צפה בהתנהגות של מינים שונים של צמחים וחיות, והוא בחן את האוסף הגדול של המינים במשך שלושה חודשים בשובו הביתה.

ברגע שהוא אירגן את כל החומר, הוא פרסם את ממצאיו בכמה מאמרים וכרכים כאשר הוא עבר להתגורר בלונדון החל מ-1838, בהערות שידועות כ”מסע של הביגל” שהופיע בשנת 1839.

הוא נבחר כחבר האגודה המלכותית (“הרוייאל סוסייאטי”) של לונדון לשיפור הידע במדעי הטבע ב-24 לינואר 1839 והוא זכה במדלית זהב של האגודה בעבור ארבעת כרכיו על הספחת ב-1853.

הביגל – יחדשו אותה עתה

הוא התחתן עם בת דודתו אמה ווג’ווד ונולדו להם עשרה ילדים, כאשר שניים מהם למרבה הצער נפטרו בינקות וילדה אחת נפטרה בגיל 10.

ב-1858 דארווין פרסם את המתווים לתיאוריות הברירה הטבעית שלו יחד עם תיאוריה שהוצעה על ידי אלפרד ראסל וואלס (1823-1913) ב-Journal of the Proceedings of the Linnean Society.

סבו ארסמוס דארווין (1731-1802) כבר תמך בתיאורית האבולוציה. 

Image:Charles Darwin aged 51.jpg

דארווין כפי שצולם ב-1859 דארווין בזמן כתיבת מוצא המינים

לקח ליצירתו הדגולה, על מוצא המינים (1859), אסופה של עדויות מחקירת מאובנים והשוואות של האנטומיה והאמבריולוגיה, יותר מעשרים שנה עד שהיא הופיעה.

היא מייצגת תיאוריה שבה היצורים החיים משוייכים על ידי מוצא גניאולוגי משותף, היא דיון בחיים על כדור הארץ כאדפטציה לפי הסביבה שלהם, והיא מציעה השקפות על מושגים כמו ברירה טבעית, אדפטציה והשרדות של המתאים ביותר.

כאן

תערוכה שהתקיימה על דארווין

הסקיצה הראשונה של דארווין של עץ אבולוציוני בעזרתו מתארים את התפתחות היצורים על כדור הארץ – מתוך המחברת הראשונה של דארווין על הטרנסמוטציה של המינים – 1837. להלן הסבר מפורט: עץ אבולוציוני

ספרו השני, מוצא האדם, וברירה ביחס למין (1871) קושר בחלק 1 חלק מהרעיונות שמפורטים ב-על מוצא המינים עם מושג האבולוציה האנושית, והוא בוחן את הקשר שבין המינים האנושיים והגזעים, ומגיב למחשבות ולעבודות של כותבים אחרים בתהליך. בחלקים 2 ו-3 הספר מתמקד במה שקרוי ה”ברירה הטבעית”.

מכאן

Image:Darwin - Descent of Man (1871).jpg

מכאן

בספרו ביטוי של רגשות באדם ובחיה (1872) דארווין בחן כיצד בני אנוש וחיות מבטאים את רגשותיהם.

 

מכאן

ב-1877 דארווין קבל תואר כבוד מאוניברסיטת קיימבריג’. הוא נפטר ב-1882.

מאמר שני 

 • דארווין והכנסיה.
 • בגיל תשע דארווין התחנך על ברכי אחד מבתי הספר של הכנסיה האנגלית. בתחילה התגובות של הכנסייה האנגלית לתיאוריות של דארווין היו עוינות – אפילו מהמנחים והמורים של דארווין עצמו בקיימבריג’ ששלחוהו על אוניית הביגל. ב-1860 התעורר ויכוח ציבורי באוקספורד על ידי הבישוף של אוקספורד, סמואל וילברפורס. הוא התווכח בצורה מרה כנגד קולות שתמכו בדארוויניזם, כמו ג’וזף הוקר (1817-1911) ותומס הקסלי (1825-1895).
 • מאמר שלישי
 • דארווין ואמונה.
 • Autobiographies
 • המאמר הזה מורכב מציטוטים מדבריו של דארווין:
 • On training to be a clergyman in Cambridge

  Accordingly I read with care Pearson on the Creeds and a few other books on divinity; and as I did not then in the least doubt the strict and literal truth of every word of the Bible, I soon persuaded myself that our Creed must be fully accepted.”

   כלומר, דארווין מאומן להיות כומר בקיימבריג’, קורא ספרים על האמונה והאלוהות ולא מפקפק באמיתות התאולוגיה והאמונה הנוצרית.

 • On losing Christian faith in the 1830s

  But I found it more and more difficult, with free scope given to my imagination, to invent evidence which would suffice to convince me. Thus disbelief crept over me at a very slow rate, but was at last complete.”

   החל משנות ה-30 של המאה ה-19 משהו קורה. דארווין מתחיל לערער על אמונתו.

 • מכאן 

 • Reflecting on faith in the 1870s
 • “Formerly I was led by feelings such as those just referred to (although I do not think that the religious sentiment was ever strongly developed in me) to the firm conviction of the existence of God, and of the immortality of the soul. In my Journal I wrote that whilst standing in the midst of the grandeur of a Brazilian forest: ‘It is not possible to give an adequate idea of the higher feelings of wonder, admiration, and devotion, which fill and elevate the mind.’  I well remember my conviction that there is more in man than the mere breath of his body. But now the grandest scenes would not cause any such convictions and feelings to rise in my mind.” 

   

 • From ‘Recollections of the Development of My Mind and Character‘ by Charles Darwin – originally penned in the 1870s for friends and family but published posthumously as a short autobiography from 1887. Reproduced with the kind permission of William H Darwin

  לקריאה נוספת:

  Journal of Researches’ also known as ‘The Voyage of the Beagle’ (first published 1839 as part of Captain FitzRoy’s three-volume official account of the voyage, second edition 1845)

  On the Origin of Species’ (1859)

   

  The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex’ (1871)

   

  The Expression of the Emotions in Man and Animals’ (1872)

   

  Autobiography’ (1887)

  כל העבודות של דארווין:  כל כתבי דארווין

  אירועים לכבוד דארווין ב-2009 בחגיגות המאתיים שנה להולדתו: אירועים

  כנס על אבולוציה במלבורן, אוסטרליה: http://evolutionvictoria.org.au

  Come Share in a Unique Experience

  You are invited to come to Melbourne to share in a unique conference experience, celebrating the 200th anniversary of Darwin’s birth (February 12, 1809)  and the 150th anniversary of the publication of the Origin of the Species. When Charles Darwin came to Australia on the voyage of HMS Beagle in 1836 he was an obscure English naturalist. 23 years later the publication of Darwin’s book, Origin of the Species, sparked an intellectual, social and spiritual revolution.- It radically transformed our understanding of life on this planet – the origins of life, our relationship to other species and the way life can adapt or fail to do so in the face of environmental change.

   כנס באוסטרליה

  למעלה הם בקצרה המאמרים שאותם פרסמה הכנסיה האנגלית על דארווין.

  הכנסיה בכך מתנצלת על כי לא הבינה נכונה את התיאוריות של דארווין.

  במאמר של הכומר ד”ר מלקולם בראון, ראש יחסי הציבור של הכנסיה, הוא מתייחס ישירות לנושא של דארווין לקראת החגיגות של 200 שנה להולדתו: דת טובה זקוקה למדע טוב. 

  Good religion needs good science

  by Rev Dr Malcolm Brown, Director of Mission and Public Affairs

   

   בראון מתחיל את מאמרו בקטע הבא:

  The trouble with homo sapiens is that we’re only human. People, and institutions, make mistakes and Christian people and churches are no exception. When a big new idea emerges which changes the way people look at the world, it’s easy to feel that every old idea, every certainty, is under attack and then to do battle against the new insights.  The church made that mistake with Galileo’s astronomy, and has since realised its error. Some church people did it again in the 1860s with Charles Darwin’s theory of natural selection. So it is important to think again about Darwin’s impact on religious thinking, then and now – and the bicentenary of Darwin’s birth in 1809 is a good time to do so.

  והכנסיה אכן התנצלה בפני גלילאו

  Vatican Science Panel Told By Pope: Galileo Was Right

  Novemer, 1992, New York Times

  Moving formally to rectify a wrong, Pope John Paul II acknowledged in a speech today that the Roman Catholic Church had erred in condemning Galileo 359 years ago for asserting that the Earth revolves around the Sun. The address by the Pope before the Pontifical Academy of Sciences closed a 13-year investigation into the Church’s condemnation of Galileo in 1633, one of history’s most notorious conflicts between faith and science. Galileo was forced to recant his scientific findings to avoid being burned at the stake and spent the remaining eight years of his life under house arrest. John Paul said the theologians who condemned Galileo did not recognize the formal distinction between the Bible and its interpretation. “This led them unduly to transpose into the realm of the doctrine of the faith, a question which in fact pertained to scientific investigation. Though the Pope acknowledged that the Church had done Galileo a wrong, he said the 17th-century theologians were working with the knowledge available to them at the time.

  ראו: גלילאו והכנסיה

  נשוב למאמר של בראון על דארווין. בראון מדבר על קרבה מחודשת בין דארווין לכנסייה. וקרבה כזו היא חשובה לנוכח ההשמצות שהאבולוציה סבלה במהלך השנים. למשל. בסרט החדש רק מהשנה: Expelled: No Intelligence Allowed, בן שטיין ושאר יוצרי הסרט ברצינות טוענים שהתיאוריה של צ’רלס דרווין – האבולוציה – סללה את הדרך לשואה. בן שטיין מצמד ציטוטים מביולוגים אבולוציוניים עם קליפים מהחדשות מהרייך של היטלר.

 •  

 • WALLS OF IDEOLOGY: With the Berlin Wall as a backdrop Ben Stein (center) discusses evolution and the Holocaust with Gerald Schroeder (left) and David Berlinski (right) for his film Expelled.


 • Expelled: No Intelligence Allowed–Ben Stein Launches a Science-free Attack on Darwin

  In a new documentary film, actor, game show host and financial columnist Ben Stein falls for the pseudoscience of intelligent design

  By Michael Shermer

 • Michael Shermer, featured in Expelled, was invited to a preview screening of the film at the National Religious Broadcasters’s convention.


 • Expelled: No Intelligence AllowedScientific American‘s Take

  John Rennie, Michael Shermer and Steve Mirsky all watched Ben Stein’s new antievolution movie. Here’s what they had to say about its design flaws


 • .


 • DEBATING DARWIN: Ben Stein stands in front of a statue of Darwin at The Natural History Museum in London.
  וחזרה למאמר של בראון ששאל באוניברסיטת קנזס פרופסור לביולוגיה:

 • כיצד הוא התמודד עם הבעיה של לימוד התיאוריות של דארווין לסטודנטים שהכנסיות שלהם התעקשו שהאבולוציה הייתה כפירה כאשר בתי הספר שלהם לימדו לעומת זאת את התיאוריה של הבריאה (creationism)? הפרופסור אמר: “אין כל בעיה”. הילדים יודעים להבחין בין תורת בריאה של הכנסייה לדארוויניזם ויש נסיון למצוא מכנים משותפים.

  ראו המאמרים ב-Scientific American

  בריאה נגד אבולוציה 

   15Answers to Creationist Nonsense

  Opponents of evolution want to make a place for creationism by tearing down real science, but their arguments don’t hold up

  By John Rennie

  Embarrassingly, in the 21st century, in the most scientifically advanced nation the world has ever known, creationists can still persuade politicians, judges and ordinary citizens that evolution is a flawed, poorly supported fantasy. They lobby for creationist ideas such as “intelligent design” to be taught as alternatives to evolution in science classrooms. As this article goes to press, the Ohio Board of Education is debating whether to mandate such a change. Some antievolutionists, such as Philip E. Johnson, a law professor at the University of California at Berkeley and author of Darwin on Trial, admit that they intend for intelligent-design theory to serve as a “wedge” for reopening science classrooms to discussions of GodBesieged teachers and others may increasingly find themselves on the spot to defend evolution and refute creationism. The arguments that creationists use are typically specious and based on misunderstandings of (or outright lies about) evolution, but the number and diversity of the objections can put even well-informed people at a disadvantage.

   

  ומה הטיעונים של תומכי תיאוריות הבריאה? התשובות במאמר. מה לדעתכם הייתם עונים לטיעונים? להלן הטיעונים העיקריים:

  1) האבולוציה היא רק תיאוריה ולא עובדה מדעית. תיאוריות קמות ונופלות וכך יהיה גם גורלה של האבולוציה לכן יש ללמוד את הבריאה.

  2) הברירה הטבעית מושתתת על טיעון מעגלי (מעגל קסמים): המתאימים ביותר לשרוד הם אלה ששרדו, אבל אלה ששרדו הם אלה שנדונו להיות המתאימים ביותר.

  3) האבולוציה היא לא מדעית, בגלל שלא ניתן לבדוק אותה. היא מבצעת טיעונים אודות אירועים שלא נצפו ואף פעם לא ניתן ליצור אותם.

  4) המדענים עצמם מטילים ספק באבולוציה.

  5) בין הביולוגים האבולוציונים עצמם יש אי הסכמות ולכן זה מראה עד כמה התיאוריה רופפת.

  6) אם בני האדם מוצאם מהקופים. מדוע ישנם עדיין קופים בעולם? למשל ההומו ספיאנס “צמח” מהניאנדרטלים. אתם רואים מסביב ניאנדרטלים? לא.

  7) האבולוציה לא יכולה לתת הסבר לבריאה: כיצד החיים בפעם הראשונה הופיעו על פני האדמה. זה תחום שהיא לא יכולה לטפל בו בעוד שהבריאה נותנת לכך הסבר ברור.

  8) כיצד ניתן להסביר את העובדה שמערכת מורכבת ומסובכת כמו תא, חלבון או בכלל אדם חושב התפתחה במקרה ולא בצורה טלאולוגית?  

 • 9) תומכי הבריאה טוענים שלפי החוק השני של התרמודינמיקה מערכות נעות ממצב של סדר לעבר מצב של אי סדר על פני הזמן. לפיכך אם ניקח מערכת של יצור חי, התאים החיים לא יכלו להתפתח מכימיקאלים לא חיים ואילו חיים רב-תאיים לא יכלו להתפתח מפרוטוזואה (חד-תאיים). [שמו לב לבעייתיות כאן: החוק השני תקף למערכת שלמה וסגורה]

 • 10) מוטציות הן אחד המאפיינים העיקריים בתורת האבולוציה. אבל מוטציות יכולות רק להשמיט מאפיינים מסויימים. הן לא יכולות ליצור יש מאין תכונות חדשות. [שוב יש בטיעון זה דיסאינפורמציה]

  11) הברירה הטבעית עשויה להסביר גם מיקרו-אבולוציה, אבל היא איננה יכול להסביר את מוצא המינים החדשים ודרגות גבוהות יותר של החיים.

  12) אף אחד לא ראה איך זן או מין חדש מתפתח. [לפחות מנסים לראות איך המפץ הגדול אולי…??…עבד במיליארדית השניה במאיץ ההדרונים בסרן כי גם את זה איש לא ראה… כמה זמן לוקח למין להתפתח? אלפי שנה?…]

 • ראוי לציין בהקשר זה שרק אתמול ב-16 לספטמבר הגרדיאן הלונדוני דווח שנתגלתה נמלה ארכאית חיה ביערות הגשם של האמזונס. להלן הכתבה המלאה שהיא מאוד קצרה וגם התמונה של הנמלה:

 • Prehistoric ant discovered alive in Amazon rainforest

 • Ian Sample, The Guardian, Tuesday, September 16 2008. 

  • Martialis heureka: living ancestor of modern ants

  Martialis heureka is a living relic of the earliest stages of ant evolution

  An ancient ancestor of ants has been discovered living in the soils of the Amazon rainforest. The species,  named Martialis heureka, or “ant from Mars”, because of its unusual features, is a pale-bodied, blind predator that uses oversized jaws to capture prey. Ants evolved 120m years ago from wasp-like ancestors and rapidly adapted to living in soil, trees and leaf litter. Genetic tests on the 3mm-long species show it emerged at the very earliest stages of ant evolution, said Christian Rabeling at the University of Texas at Austin. His study appears in Proceedings of the National Academy of Sciences.

 • הנמלה היא השריד החי הקדום ביותר של השלבים המוקדמים ביותר של האבולוציה. היא נתגלתה חיה באדמות יערות הגשם של האמזונס. הזן שנקרא גם “הנמלה ממאדים”, בשל מאפייניה הלא רגילים, התפתחה לפני 120 מיליון שנה מצרעות והיא הסתגלה לחיים בקרקע, עצים ועלים. מבדיקות גנטיות עולה שהנמלה הופיעה בשלבים מאוד מוקדמים של האבולוציה. מכאן

 • 13) תומכי התיאוריה האבולוציונית לא יכולים להצביע על כל מאובן מעבר או ביניים – כלומר שמראה מעבר בין חצי זוחל לחצי ציפור, למשל.

 • נתגלה מאובן של דינוזאור עם מערכת ראות של ציפור:

 • New Birdlike Dinosaur Found in Argentina

 • PHOTOS: Meat-Eating Dino had Birdlike Breathing System

 • דינוזאור טורף חדש בעל מערכת נשימה דמוית ציפור נתגלה בארגנטינה והוא עשוי לסייע למדענים להבין טוב יותר את האבולוציה של מערכת הריאות של הציפורים.

 • PHOTOS: Meat-Eating Dino had Birdlike Breathing System

  הדינוזאור בגודל של פיל והקרוי אירוסטאון ריסולאורדוסיס חי לפני 85 מיליון שנה במהלך תקופת הקרלסאוס. המאובן מספק את העדות הראשונה לכיסי אוויר של דינוזאור, ששואבים אוויר אל הריאות ומשמשות כיום את הציפורים המודרניות, אומר פול סרנו, החוקר המוביל של הפרויקט והחוקר מטעם הנשיונל ג’יאורפיק.

 • PHOTOS: Meat-Eating Dino had Birdlike Breathing System

 • Meat-Eating Dino had Birdlike Breathing System

  המדענים ידעו שהדינוזאורים השתמשו באיברים דמויי משאבה כדי לנשום, אולם הממצא החדש קשר בין הדינוזאור לאבולוציה של העופות, אומר סרנו, פליאונטולוג באוניברסיטת שיקגו. מכאן החוקרים למדים שלטורפים היו מבנים שהם דומים לאלה של ציפורים.


 • Dinosaurs Had Supercharged


 •  Breathing Like Birds

  Sara Goudarzi
  for National Geographic News
  November 8, 2007

  “Fowl” breath may have been the secret weapon of the fleet-footed predators of Jurassic Park fame. A new study says that velociraptors and some other theropods—two-legged meat-eating dinosaurs

  closely related to birds—breathed like today’s geese and penguins.

   Dinosaurs Had Supercharged Breathing Like Birds

 • אימות ההיפותזה שלדינוזאורים הייתה מערכת נשימה כמו לציפורים הוא עניין קשה כי ריאות לא מתאבנות. הקבוצה של סרנו מצאו את העצמות (עצם בריח כמו אצל עופות, עצם ירך וצלעות של הבטן) של הדינוזאור החדש שאותו גילו – עצמות שמרמזות על המצאות שקיות אוויר ומערכת נשימה. לדינוזאור החדש שגילו הייתה מערכת נשימה מאוד מתוחכמת ונרחבת.

  אם נשווה בין הדינוזאור דמוי הציפור לציפור: לציפור יש דרך מאוד מיוחדת לנשום שבה הריאות לא מתרחבות. במקום זאת שקי האוויר מבצעים שאיבה של האוויר. וזו הסיבה מדוע ציפורים יכולות לעוף גבוה יותר ולמרומים ומהר יותר מאשר עטלפים, שכמו כל היונקים, הם מרחיבים את ריאותיהם בתהליך נשימה פחות יעיל.

  ואילו הדינוזאור החדש שנתגלה שהוא מסוג אירוסטאון, אין לו את הסגולות של מעוף הציפורים: אין לו עצם חזה גדולה כמו ציפורים, סידור צלעות מיוחד, וירכי ציפור מיוחדים למעוף. וזאת למרות שלדינוזאור יש מערכת נשימה של ציפור.

  מכאן ניתן ללמוד שבאבולוציה רב הנסתר על הידוע. החוקרים מסיקים שלדינוזאור הנדון כנראה היו נוצות, אבל הוא לא יכל למעשה לעוף. למרות שהיו לו למעשה תכונות של ציפור עם נוצות ומערכת נשימה של ציפורים, הוא לא בהכרח התפתח לכדי מעוף.

  כנראה לכן התפתחות אוורור מערכת הנשימה הציפורית הייתה לשם קירור החיה, ואילו התפתחות הנוצות הייתה לשם בידוד, לשם חימומה. כנראה שלדינוזאור הנדון לא היו בלוטות זעה שמסייעות ליונקים להתקרר. חיה בעלת דם חם מפתחת שקי אוורור כדי לקרר את עצמה.

  בנוסף: מסתבר שנסתרות הן עלילות האבולוציה. מה דעתכם על הכותרת הבאה שהפיעה לא מזמן: “לדגים קדמונים היו אצבעות ובהונות פרימיטיביים”.

 • הכותרת הזו הופיעה בירחון נשיונל ג’יאוגרפיק:

  Ancient Fish Had Primitive Fingers, Toes

  September 24, 2008

  An ancient fish possessed primitive digits that may have been the precursors to our own fingers and toes, according to a new study.

  מחקר חדש מלמד אותנו שלדגים קדמונים היו אצבעות פרימיטיביות שיכלו להיות הקדם לאצבעות ולבהונות שלנו. כך אומר מחקר חדש. חבר’ה תתחילו לומר: “אבא דג, אמא דגה”… חולית מעבר בין הולכי הארבע לבין חסרי הגפיים?…

  הממצאים תומכים במחקרים שבוצעו לאחרונה ושמציעים שדגים וכרישים פרימיטיביים היו בעלי הגנים הדרושים להתפתחות האצבעות, גם אם חיות אלה לא גידלו את האיברים האלה. התהליך הבסיסי להתפתחות האצבעות והבהונות בחיות קרקע יכל להתקיים לפני יותר מ-500 מיליון שנה בגנים של כרישים. החוקרים זיהו פעילות גנטית בעוברי כרישים שמצביעה על יצירת אצבעות. ראו: 

  Sharks Have Genes for Fingers and Toes

  Sara Goudarzi
  for National Geographic News
  August 15, 2007

  The basic process for developing fingers and toes in land animals may have existed for more than 500  million years in shark genes, according to a new study. Researchers identified genetic activity in spotted catsharks embryos that signal the creation of digits.

 • עד כה חשבו שהידיים והרגליים הופיעו בחיות על ארבע בקרקע שקרויות טטרהפודים. המחקר הנוכחי מפריך זאת. בעקבות סריקות רנטגן נתגלה שלדגים קדומים יש את אותם העצמות שיוצרות את הזרוע האנושית המודרנית ואת העצמות שנראות כמו האצבעות (עם הבדלים מסויימים). המחקר פורסם בכתב העת Nature  ב-21 לספטמבר. עתה משערים מהו בעל החיים שהוא הקשר החסר בין הטטרהפודים לדגים – ראו בכתבה:
 • כאן

  והמסקנה הסופית? שום דבר לא בא מכלום באבולוציה…. אומרים לנו במאמר. 

  ובדרום קוריאה נתגלה דג עם פנים אנושיים – אמיתי או לא?…

 • (תודה לעידן מ. שהגיב לדיון שלי והסב את תשומת ליבי לעובדה זאת)

 • Fish Discovered With Human Face Pattern

  POSTED: 4:43 pm EST January 20, 2005
  UPDATED: 5:35 pm EST January 20, 2005
 • Fish With Human Face - Video & Images

 • 14) ליצורים חיים יש מאפיינים מורכבים בצורה מדהימה – ברמות האנטומית, התאית והמולקולארית – שלא היו יכולים לתפקד אילו הם היו אפילו קצת פחות מתוחכמים. המסקנה השקולה היחידה היא שהם התוצרים של תכנון אינטילינטי ולא של אבולוציה (אקראית). [טיעון על בסיס סיבוכיות complexity. האם זקוקים ליד מכוונת אינטיליגנטית או דתית? או שניתן להסתפק בהסבר שמבוסס על סיבוכיות?]

  ב-1802 התיאולוג ויליאם פיילי כתב שאם מישהו מוצא שעון כיס בשדה, המסקנה ההגיונית ביותר היא שהשעון נפל למישהו, ולא שכוחות טבע יצרו אותו שם. באנלוגיה לכך, פיילי טען, שהמבנים המורכבים של היצורים החיים צריכים להיות עבודת יד של המצאה אלוהית ישירה. דארווין כתב את על מוצא המינים כתשובה ישירה לפיילי: הוא הסביר כיצד כוחות טבע של הברירה, שפועלים על מאפיינים תורשתיים, יכולים לעצב בהדרגה את האבולוציה של מבנים אורגניים מעוצבים.

  15) תגליות שבוצעו לאחרונה מצביעות על כך שאפילו ברמה המיקוסקופית, החיים הם ברמת מורכבות כזו גבוהה שהם לא יכלו להיווצר באמצעות אבולוציה.

  בספר: Darwin’s Black Box: The Biochemical Challenge to Evolution

  של Michael J. Behe המחבר טוען שמבנים מולקולארים ומיקרוסקופיים כמו הפלאג’לה ומבנים אחרים לא יכלו להייווצר על ידי כוחות אבולוציוניים אקראיים והיו חייבים את התכנון של יצור אינטיליגנטי (כלומר, תורת בריאה).

  לעומת טיעון זה ישנו הטיעון של הסיבוכיות. ראו הספרים של: William A. Dembski

  The Design Inference , No Free Lunch

  והמסקנה הסופית היא שמדע הבריאה הוא סתירה. הדוקטורינה המרכזית של המדע המודרני היא הנטוראליזם המתודולוגי – המדע שואף להסביר את היקום לגמרי במונחים של מכניזמים טבעיים שהם ברי בדיקה. ולכן הפיזיקה מתארת את היקום שלנו באמצעות מושגים ששולטים בחומר ובאנרגיה, ובודקים את התיאורים האלה בצורה ניסויית. תיאוריות טלאולוגיות, שבבסיסן עומד יצור מתכנן אינטיליגנטי, בעלות ישויות מעורפלות והנחות אד-הוק, שהם מאוד נוחים אומנם לפתרון התעלומה שבאמתחתנו, לא מקדמות אותנו. במקום להסביר את הבעיה המדעית, תשובות שניתנות על ידי תיאוריות כאלה חומקות מההסבר ומהצלת התופעות. ראו למשל בפיזיקה העקרון האנטרופי: העקרון האנטרופי

 • מכוון שאנחנו לא יכולם להוכיח או להפריך את קיומן של ישויות כל יכולות אלה, הישות הכל-יכולה היא מחוץ למדע ואנו לא יכולים לענות על שאלות בסיסיות ביותר כמו למשל: מתי, איך וכיצד היא פעלה? איך ומתי היא יצרה את ה-DNA הראשון? איך היא יצרה את התא הפרוקריוטי או האאוקריוטי הראשון? את האדם הראשון? במקום לענות על השאלות האלה – שהן מחוץ לתחום יכולת הוריפיקציה וההפרכתיות של המדע, המאמין בתיאוריות הבריאה הולך על דרך השלילה: אם אינני יכול לענות על שאלות היסוד בנוגע לבורא האומניפוטנט, אז במקום אמעיט בערך התיאוריה האבולוציונית המתחרה בטוענה שהיא לא סבירה לנוכח מורכבות החיים ופלא הבריאה. לנוכח הסיבוכיות, האבולוציה האקראית לא יכולה להיות שלמה, ואם נשווה את הגוף שלנו למכונה מסובכת, אזי לא יתכן שמהנדס כל יכול לא תכנן אותו. וכאן מהדהדת האמרה המפורסמת של אינשטיין: אלוהים לא משחק בקוביות…

 • אבל באופן טבעי כל תיאוריה היא מוגבלת וכך גם התיאוריה האבולוציונית- נטוראליסטית. לכן קל למצוא בה בפגמים. אבל אם בתיאוריה האבולוציונית יש פגמים, אין זה אומר שהתיאוריה המתחרה של הבריאה, של המתכנן האינטיליגנטי הכל יכול היא הגיונית יותר ונטולת פגמים. הלוגיקה לא עובדת ככה שאם A לוקה מעט בחסר אז B נכון בהכרח. כי אין קשר בין A ל-B. לא ניתן למלא פערים מדעיים באמונות דתיות. המדע מעצם קיומו הוא מוגבל ותיאוריות טבען להתחלף ולהערם בערימת התיאוריות בפנטאון המדע, היכן שנמצאות כל התיאוריות המשומשות של המדע. בינתיים תורת האבולוציה עובדת יפה למדי, גם אם פה ושם היא זקוקה לתיקונים…

 •  15 תשובות לשאלות של תומכי הבריאה אל האבולוציוניסט 

 • אתמול ב-16 לספטמבר הטיימס הלונדוני פרסם את הכתבה המדהימה הבאה על תיאורית הבריאה:

 • The Times, September 16, 2008

  Royal Society to be called to account for creationist view

  div#related-article-links p a, div#related-article-links p a:visited {
  color:#06c;
  }

  Britain’s national academy of science is to be asked to explain its views on creationism in classrooms  

  by a senior MP “horrified” at the reported views of its education director. Professor Michael Reiss, of the Royal Society, suggested that science teachers should treat creationist beliefs “not as a misconception but as a world-view”. His comments have alarmed Phil Willis, the chairman of the Commons Innovation, Universities, Science and Skills Committee. “I am at the Royal Society on Wednesday and I will be raising this very issue,” he told The Times yesterday. “I was horrified to hear these views and I reject them totally. They are a step too far and they fly in the face of what science is about. I think if his [Professor Reiss’s] views are as mentioned they may be incompatible with his position.”

 • פרופ’ מייקל רייס – פרופסור לחינוך מדעי מהמכון לחינוך בלונדון וגם מהרוייאל סוסייאטי הציע שמורים למדע בבתי ספר יתייחסו לאמונות תורת הבריאה “לא כתפישה מוטעית אלא כאל השקפת עולם”. ההערות שלו החרידו לא מעט בלונדון, כי השקפות אלה עומדות בניגוד למהות המדע. הבריאה כהשקפת עולם נוספת

 • איש הכנסייה פרופ’ רייס התבקש להתפטר בעקבות הערותיו: הבריטים אומרים לא לבריאה בכיתה

 • Creationism in class? Brits say, heavens, no

  Tribune correspondent Laurie Goering finds the man who floated the idea sunk by the Royal Society

  Britain’s premier scientific society has dumped its education director after he suggested that discussing creationism in science classes might be a way to engage students whose religious faith disavows the theory of evolution.
  Rev. Michael Reiss, a biologist and Church of England minister, was asked to resign after his comments “led to damage to the society’s reputation,” the Royal Society, Britain’s oldest scientific organization, said in a letter Tuesday.

 • להלן תמונה שהופיעה בבלוג בו נכתב על ראיון עם מיקרוביולוג שנשאל האם כדאי ללמד אבולוציה. להלן הקטע והתמונה: מכאן

 • Famed microbiologist Carl Woese has a unique suggestion for teaching evolution to schoolchildren: don’t do it. For decades Woese has argued — and many other scientists agree — that genetic mutations and natural selection don’t provide a complete explanation for Earthly life. He believes these mechanisms to be part of a grander phenomenon of evolution, in which jumps of extraordinary complexity — from single-celled to multicellular organisms, from organism to ecosystem — are non-linear emergent phenomena, a function of networked interactions obeying a variant on the second law of thermodynamics.

 • הטענה היא שתורת האבולוציה דורשת תיקון לא בגלל שיקולי בריאה או שיקולים דתיים, אלא משיקולי תורת הסיבוכיות:

 • One hundred and ninety-nine years after Charles Darwin was born, and 149 years after he published On the Origin of Species, some scientists say that the theory of evolution is due for a revision.Not a religiously inspired revision — intelligent designers need not apply. Nobody suggests that genetic mutation and natural selection aren’t responsible for the evolution of birds from reptiles or humans from tree-swingers.But a growing number of scientists do say that neo-Darwinian evolution doesn’t explain certain jumps in biological complexity: from single-celled to multicellular organisms, from single organisms to entire communities. כאן

 • קראו על קרל הוז

 • נשוב לדארווין ולתורת האבולוציה. בשנה הבאה הספר של דארווין, על מוצא המינים, שבו דארווין פרש את התיאוריה שלו של הברירה הטבעית יחגוג 150 שנה.

  מכאן

  הכנסיה אומרת שחגיגות אלה מציגות הזדמנות להביט לאחור על היחסים בין דארווין, לתומכיו ולכנסיה הנוצרית. לא לשוב על הטעויות שנעשו עם גלילאו, כאשר חגיגות יום השנה ה-200 לדארווין הן הזדמנות מצויינת לתיקון העוול.

  התגובה לתיאוריות של דארווין הייתה בעיקרה אמוצויונאלית ולא אינטלקטואלית, בגלל הקשר בין הקופים לאדם. כיוון שכך הכנסיה סיפקה את המאמרים על דארווין ועל אמונתו הנוצרית, כפי שמובאים למעלה.

  וזה כבר סיפור לפרויד. האם הכנסיה החרימה גם אותו?

   freud.jpg

  בכל מקרה מהסיבה הזו של הקשר בין האדם לקופים שנצמד לשמו של דארווין – קשה לכנסיה האנגלית באופן גורף וכולל להתנצל בפומבי על כל רבדיה השונים בפני דארווין. אבל ההתחלה כבר בפתח השנה לפני שהחגיגות מתחילות באנגליה…

  ונוהגים להצמיד עוד שלישי לחבורה של האנטי כנסיה:


    marx.jpg

  את קרל מרקס: דארווין-פרויד-מרקס והכנסיה 

  ראו המאמר על הכנסיה ודארווין: הכנסיה חייבת התנצלות לדארווין

 • Church owes Darwin apology over evolution, says senior Anglican

  Church of England commissions series of introspective online articles ahead of 200th

  anniversary of naturalist’s birth. By Audrey Gillan, guardian.co.uk, Monday September 15 2008 12:17 BST.

 • Image:Darwin cartoon (London Sketchbook).jpg
  קריקטורות על דארווין ומוצא האדם מהקופים 

 • Leave a Reply

  Fill in your details below or click an icon to log in:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google photo

  You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  Connecting to %s