מדריך הטרמפיסט לגלקסיה: תיירות לחלל ב-2010

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה

המדריך (הכמעט) שלם לתייר בחברת “וירג’ין גלקטיק” אל החלל 

 להיות מסוגל לומר שהיית תייר בחלל ממקם אותך בחברת העשירון העליון של מועדון המיוחסים בעולם.

ב-2005 אלפים רצו להיות תיירי חלל והמיוחסים הזמינו מקומות כאשר חברת “וירג’ין גלקטיק” יצאו עם הדגם של 1 space ship: יותר מ-7000 אנשים אמרו שהם ישלמו על טיסה לחלל ליזם החלליות ריצ’רד ברנסון שעדיין לא בנה באותה התקופה את מערך החלליות שלו לתיירות בחלל.

ההרפתקה בחלל הייתה עסק מבטיח של מיליוני דולרים. רכבי החלל של ברנסון היו אמורים לעלות לגובה של 110 קילומטר מעל פני כדור הארץ, כך דיווח ברנסון – עוד בטרם הוא בנה את הרכבים.

היזם הטייקון השקיע ממון רב בתוכנית ה”וירג’ין גלקטיק” שלו וכל נוסע התעתד להשקיע סכומים דמיוניים בסדר גודל של מאות אלפי דולרים כדי להמריא מכדור הארץ לחלל ולראות את כדור הארץ מגובה של 110 קילומטר, יותר מהמרחק בין תל אביב לחיפה.

תיירות היא תיירות… וכמו בספינת תענוגות למיליונרים, כך ספינת החלל תעצור במספר תחנות בעולם כדי לאסוף את הנוסעים בטרם היא תמריא: ארה”ב, אירופה.

נראה לכם שהיא תעצור בישראל כדי לאסוף כמה מהמיליונרים שאצלנו? תשאלו את ברנסון.

ברנסון בכל אופן “מקווה שנוכל להנמיך את מחיר הנסיעה וכך יותר אנשים יוכלו לממש את חלומם לנסוע לחלל”. אמן.

מי המפורסמים שקפצו עוד ב-2005 על המציאה ובכיסם היה הממון הרב כדי לממן הרפתקה לחלל?

בין אלה ששאפו לטוס בפי שלוש ממהירות הקול היה ויליאם שטנר, מהחללית אנטרפריז ממסע בין כוכבים. רגע, רגע… הוא לא היה בחלל במסע בין גלקטי כבר בעבר באנרפריז? האנטרפרייז:

 מכאן

וגם הגיטריסט של “רד צ’ילי הוט פפרס” דייב נברו רוצה במסע לעבר החלל כדי להפיק צלילים שמימיים…

ישנו מפיק הוליוודי לא מזוהה שגם הזמין מקומות בחללית, אבל הוא הזמין מקומות בחללית כולה: כלומר תפש את כל החללית… אולי הוא רוצה לצלם סרט בחלל? את אודיסיאה 2009? מה דעתכם?

ראוי לזכור שהיה לנו כבר תייר אמריקאי בן 60, איש העסקים המיליונר גרגורי אולסן, ששלם הון תועפות – 20 מיליון דולר למען הדיוק – בעבור סיבוב בן עשרה ימים בתחנת החלל הבינלאומית:

ISS (AP)

הוא נאסף על ידי הקפסולה הרוסית סויוז:

Gregory Olsen undergoing pressure test before the launch

Mr Olsen says he is neither tourist nor astronaut

 תייר לחלל ממריא

הקפסולה הרוסית נשאה את המיליונר ועוד שני אנשי צוות – שמן הסתם לא היו צריכים לשלם גרוש בעבור המסע לחלל… כאשר הקפסולה שבה לקזחסטאן אחרי עשרה ימים שבהם המיליונר אולסן בילה בחלל התקבלה התמונה הבאה:

Olsen returns to Earth (AP)

 וגם סרט על אולסן:

תייר מהחלל נוחת

תייר נוסף לחלל הוא האמריקאי ריצ’רד גריוט בן 47 – מתכנן משחקי מחשב – שהמריא בהצלחה לחלל בעקבות אביו האסטרונאוט. גריוט שילם החודש עבור מסע של עשרה ימים גם כן – כמו אולסן קודמו – 30 מיליון דולר (10 מיליון דולר יותר מאולסן – התייקרות שנבעה מעליית מחירי הדלק?…), וגם כן נסע לו לתחנת החלל הבינלאומית. רכב החלל סויוז TMA-13 הרוסי שהורכב על רקטה תלת-שלבית, המריא מקזחסטאן באוקטובר עם גריוט ועוד אנשי צוות ששוב לא שילמו גרוש בעבור המסע לתחנת החלל הבינלאומית.

US space tourist Richard Garriott is following in the footsteps of his astronaut father by blasting into space from a Kazakhstan cosmodrome.

אביו של ריצ’רד, אוואן גריוט בן ה-77- בילה 60 ימים בתחנת החלל האמריקאית סקיילב ב-1973. האב יתמוך בבנו ממרכז בקרת המשימות במוסקבה.

 ריצ’רד גריוט

Richard Garriott (AP)

 

 

 

 

 

 

 

US tourist set for space station

נשוב לעלילות “וירג’ין גלקטיק”. 

כמה זמן תמשך נסיעה לחלל שמציעה חברת התיירות החדשה? נסיעה לחלל תמשך בערך 3.5 שעות וברכב החלל מתכננים בין חמישה לתשעה מושבים עבור נוסעים שיחושו חסרי משקל לפחות למשך שש דקות בעודם מרחפים בנפילה חופשית ונעימה לעבר כדור הארץ שלנו. 

אולי נשאל שוב, אולי עוד מעט הנסיעה לחלל בכלל לא תהיה רק למיוחסים והמחירים יוזלו?

שאלה זו רלוואנטית עתה.

מדוע? “וירג’ין גלקטיק” השיקה את הדגם החדש של ספינות האוויר שלה: ה-space ship 2.

אם הכל יתקדם כשורה – וכאן צריך להדגיש את האם – אז איל העסקים האנגלי ריצ’רד ברנסון וחלוץ האווירונאוטיקה האמריקאי ברט רוטן מקווים מהר מאוד להתחיל לשלוח מאות, ואחר כך אלפים, מהלקוחות המשלמים שלהם (כמובן…) לחלל כל שנה.

משרדי תיירות התחילו למכור חבילות נופש לאנטליה… אה סליחה לירח. לא עדיין לא לירח.

לנקודה בקצה החלל. הטיסות הראשונות מעבר לפריס או לניו יורק, כלומר מעבר לחור באוזון…

מתוכננות זמנית לשנת 2010.

חבר’ה, החופשה הבאה עם הילדים היא לחלל. לא כל כך פשוט. טוב אז הנה מדריך הטרמפיסט לגלקסיה (שלנו כמובן).

אודיסיאה בחלל…

 

היזמים הטייקונים אומרים לנו שאם המערכת שלהם בכלל יכולה לשאת אנשים לחלל, זה מספיק עבורם.

ברור לכם שיש קשיים, הרי הרגשת הכבידה היא לא כמו על הכדור המוכר שלנו… מה עם אימונים? זוכרים כמה אימונים האסטרונאוטים עוברים? איך יבנו לנו כלי טייס נוח שלא נתעופף בו ונאכל את ארוחת הצהריים המסורתית של אל על באוויר? ואם נרצה לקרוא לדיילת… איך נוודא שהדיילת לא תלך על התקרה?

רגע, רגע… יש הרבה בעיות לוגיסטיות כאן… להטיס אלפים… כל פעם ששה עד תשעה, אבל טיסות אחת אחרי השנייה.

מסחור הטיסות לחלל.

המדע בדיוני יסייע לנו. פאן אם “Space clipper” בסרט של סטנלי קובריק אודיסיאה בחלל 2001. לאודיסיאה של הומרוס יש חיים בחלל וגם לגאון שכתב את אודיסיאה בחלל, שלצערנו נפטר במרץ 2008, ולא יכול לספק לנו עוד ספרי מדע בדיוני נפלאים כאלה…

   

ארתור סי קלארק

בכל מקרה אומרים לנו על הפאן אם את העובדה הבאה:

Pan Am went out of business in 1991

אבל העסק של תיירות לחלל הוא גיבוב של רשת של מולטי-מיליארד דולר: קווי תעופה, תקשורת, תובלה והימורים אחרים. ורוטן שתכנן את כלי התעופה הראשון שטס סביב העולם בלי לעצור ובלי לתדלק, מאמין שהמאמץ המשותף שלו עם ברנסון בשם “וירג’ין גלקטיק” ממש מבוסס במציאות. נחייה ונראה…

ביולי האחרון החברה שלהם “וירג’ין גלקטיק” הציגה אלמנט מפתח לפעילותה העתידית בנמל החלל והתעופה מואבי Mojave Air and Space Port שנמצא במרחק של מעל 100 קילומטר מלוס אנג’לס (מדבר מואבי). שם ברנסון ורוטן ביצעו הופעת בכורה לספינת האוויר הלא גמורה שלהם שקרויה: Virgin Mother Ship Eve  כלומר: VMS Eve.

ספינת האוויר שלהם מבוססת על שני שלבים שנבדקו כבר ארבע שנים קודם לכן: 

השלב הראשון הוא: VMS Eve שקרוי על שם אמו של ברנסון והוא מורכב מארבעה מנועי טורבו סילון מסוג PW308 שממוקמים על שני fuselages (החלק העיקרי של כלי התעופה), ומחובר לכנף יחידה. ברצועה מתחת לכנף ובין ה-fuselages תלוי השלב השני: חללית שתיים Space ship 2 או SS2, הרכב שלמעשה נושא ששה נוסעים ושני טייסים לחלל.

 

Information graphic illustrating SpaceShipOne and SpaceShipTwo

מכאן

 SS2 הייתה מוכנה רק ב-70% בטקס במואבי, אבל היא נשמרה תחת כיסוי. רוטן מנבא שהחלק הזה יסתיים ויהיה מוכן לבדיקה בשנה הבאה. בצורתו הסופית הוא יהיה בגודל של מטוס עסקים (סילון). אבל הוא יהיה יותר על בסיס רקטה מאשר סילון.

מכאן 

החללית של “וירג’ין גלקטיק” – התפישה של פנים תא הנוסעים: בתא הנוסעים של החללית “וירג’ין גלקטיק” ישנם מושבים שצוללים לתוכם. ישנם מקומות לששה נוסעים, כך שהאסטרונאוטים התיירים יכולים לשייט בחופשיות מסביב באופקיות ברגע שהם חשים את תחושת אפס הכבידה. ישנם 15 חלונות עגולים – שממוקמים כנקודות על פני כל רכב החלל ומאפשרים מבט הכי טוב שיש מכל זווית אפשרית, בעוד שישנן ידיות שניתן לאחוז בהן בעוד מרחפים באוויר באפס כבידה.

2009 אודיסיאה בחלל

2009: A Space Odyssey

A virtual tour onboard the Virgin Galactic spaceship

אימונים

 

Virgin Galactic Astronauts to Start Centrifuge Training

 

התיירים יעברו אימונים בפילדלפיה בטרם הם יטוסו לחלל במרכז נסטר:

נסטר – מרכז לאימוני חלל

 

האימונים כוללים סימולציה בהמראה ונחיתה לחלל ושהייה באפס G. כמוכן הנוסעים יצטרו להתאמן לקראת ישיבה ב-SS2 עם מושביה המיוחדים השוקעים.

 

בתחילת המאה אלברט אינשטיין יכל רק לדמיין ריחוף באפס G כאשר הוא מהרהר בניסוי המחשבה המפורסם שהובילו לעקרון השקילות ולתורת היחסות:

“בעודי עסוק (ב-1907) [במשרד הפטנטים] בסקירה מקיפה של היחסות הפרטית עבור ‘השנתון לרדיואקטיביות ואלקטרוניקה’, ניסיתי לתקן בנוסף את תורת הכבידה של ניוטון בדרך כזו שהחוקים שלה יתאימו לתורה זו [היחסות]. ניסיונות לפי קווים אלה הראו שהמבצע אפשרי, אבל לא ספקו אותי, כי הם היו צריכים להתבסס על היפותזות פיזיקאליות שלא היו מבוססות היטב. או אז הופיעה לי המחשבה השמחה ביותר בחיי בצורה הבאה: …לשדה הכבידתי יש רק קיום יחסי. בגלל, שעבור צופה הנופל בנפילה חופשית מגג של בית, במהלך נפילתו לא קיים – לפחות בסביבתו המיידית –  שום שדה כבידתי. אכן, אם הצופה משחרר גופים כלשהם, יחסית אליו הם נותרים במצב של מנוחה או תנועה אחידה, בצורה שהיא בלתי תלויה בהרכב הכימי או הפיזיקאלי המסוים שלהם [הערה על ידי אינשטיין: בטיעון זה באופן טבעי מתעלמים מהתנגדות האוויר]. מוצדק שהצופה יפרש את מצבו כהיותו במנוחה.”

ובאשר לתוכנית הטיסות הנוסעים יעלו על ה-SS2 ויתחברו לנסיעה תחת הכנף של (אמא של ברנסון או) VMS Eve אל מעל הטרוטוספירה. שם הטמפרטורה היא 50- מעלות צלסיוס והלחץ האטמוספרי הוא בערך רבע ממה שהוא על פני הים. בשלב זה, SS2 תשוחרר. מנוע הרקטה ההיברידי שלה – שפועל על תערובת של גומי וחנקן חמצני יוצת למשך 70 שניות, כאשר הוא גורם לרכב להתעופף בעוצמה למרחק של יותר מ-4000 קילומטר לשעה ולגובה של בערך 110 קילומטר מעל פני כדור הארץ – כאמור יותר מהמרחק בין תל אביב לחיפה…

כתבה חדשה מלפני מה ימים על וירג’ין גלקטיק:

כתבה חדשה

Virgin Galactic (and others) hope to launch the age of space tourism

ראו אתר החברה של “וירג’ין גלקטיק”: וירג’ין גלקטיק

וראו סרט מצורף שמסביר הכל: סרט

ובאיזה כסף ישתמשו תיירי החלל העתידיים? המדענים פתרו את הבעיה הזו גם כן… הם תכננו מטבעות עבור התיירים הבין פלנטאריים.

המטבעות קרויים: Quasi Universal Intergalactic Denomination, “Quid”.

Five Quasi Universal Intergalactic Denominations or Quid

Quids are made from the polymer used in non-stick pans

 

Quasi Universal Intergalactic Denominations or Quid

Different value “coins” come in different sizes and colours

  

סוגי המטבעות שישתמשו בהם בחלל מתוכננים להיות עמידים בתנאי החלל החיצון.

מה אתם חושבים שאתם יכולים לטוס עם דולרים ירוקים?…

הם יהפכו בחלל החיצון לעוד יותר ירוקים? זה מה שנקרא קורוזיה של הדולר – או פיחות של הדולר לעומת השקל. ועל השקל אין מה לדבר. השקל… איך שהוא יוצא מכדור הארץ הוא מתנדף

  הדולרים של החלל

בסדר, בסדר… ובאיזה מלון ישהו התיירים? יש להם כבר כסף לשלם על המלון. היכן יהיה המלון. יתעופף לו באוויר!  המיליארדר הטייקון רוברט ביגלוו יסדר לכם את המלון המתנפח הבא שעונה לשם “בריאה 2” כתחנת חלל מעופפת. זאת אם תשלמו במטבעות המוזרים שלמעלה. מי אמר שבחלל הכל נורמאלי כמו על פני הקרקע של כדור הארץ?… (סליחה. אצלנו בכדור הארץ הכל גם לא נורמאלי)… התוכניות של ביגלו לגבי המלון שלו.

מעניין אם העירייה גוררת רכבי חלל מחוץ לכדור הארץ?…

Graphic image of Genesis I (File pic)

Inflatable technology was first used by Nasa in the 1960s

ראו הכתבה:

 מלון מעופף בחלל

עוד סוג של מלון מעופף בחלל.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s